Blog Kategoriler

E-Bülten Aboneliği

Zinnia Tohumu

2019-12-20 11:48:10 0 Tarafından: Tohum Dünyası Okunma: 1316
Zinnia Tohumu

Merhabalar,

 

Bugün bloğumuzda bahçelerimizin belkide en özel bitki türlerinden olan Zinnia ve zinnia tohumu ile ilgili bilgiler vereceğiz.

 

Zinnia Hakkında Genel Bilgiler: Meksika kökenli ve asteracea ailesinin bir üyesi olan Zinnia tohumdan kolay yetişmesi, çiçeklerinin güzelliği ve uzun çiçeklenme süresiyle en çok tercih edilen çalı formunda çiçek türlerindendir. Zinnia dünyada en çok yetiştirilen bitki türleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde kirli hanım çiçeği olarak da bilinir. Bahar aylarından Sonbahar mevsimine kadar çok uzun çiçeklenme süresine sahiptir. Diğer çiçek türleriyle beraber sorunsuz şekilde yetişir. Genel olarak Zinnia Elegans olarak geçse de bir çok farklı türe sahiptir. Örneğin Dahlia çiçekli Zinnia, Pon pon çiçeklere sahip Zinnia Lilliput, Kaliforniya dev çiçekli Zinnia gibi türlere sahiptir. Bilinen 20 ayrı türe sahiptir. Çiçekler birbirlerine benzese de boyutları farklıdır. Bitki boyları 30 ile 90 cm arasında değişmektedir. Zinnia tek yıllık bir bitkidir fakat tohum alarak her sene düzenli yetiştirilebilir. Zinnia kelebeklerin çok sevdiği ve düzenli olarak ziyaret ettiği çiçeklere sahiptir. Güzel çiçekleri kesme çiçek olarak kullanılmak için uygundur.

 

Tohum Dünyası olarak bu çok popüler bitkinin Zinnia Lilliput tohumu ve Zinnia Dahlia tohumunun satışını yapmaktayız. Yetiştiricilerin tohumlarımızdan yetiştirip tarafımıza gönderdiği Zinnia Çiçeklerine ait fotoğrafları blog sayfalarımızda bulabilirsiniz.


zinnia lilliput ile ilgili görsel sonucuzinnia dahlia ile ilgili görsel sonucu

 

Zinnia İklim İstekleri ve Tohum Ekimi: Zinnia güneş seven bir türdür. Bu yüzden ekim yapılacak alanın güneş alan bir konumda olmasına dikkat edilmelidir.

 

Zinnia Tohum ekimine Mart- Nisan aylarından itibaren, havalar 20 derece üstüne çıktıktan sonra başlanabilir. Tohum ekim aşamasında mutlaka güneş alan ortamlar tercih edilmelidir.

 

Toprağın Hazırlanması: Büyükçe bir kaba %80 torf ve %20 perlit konulur ve karıştırılır.Üstüne toprağın nemlenmesini sağlayacak şekilde su dökülür ve tekrar karıştırılır. Toprağın nemini ölçmek için avucunuza bir miktar toprak alınarak sıkılır. Eğer su akıyorsa suyu fazladır. Elinizi nemlendirmişse su yeterlidir.

 

Tohumlar iç mekanda ekilecekse: Daha önce hazırlanmış olan toprak karışımını plastik bardaklara doldurunuz. Tohumları aralarında 2,5 cm mesafe bırakarak ekiniz ve üstlerini çok az toprakla örtünüz. Spreyleme yöntemiyle sulama yapınız, aşırı sulamadan kaçınınız. 

 

Çimlenme  gerçekleştikten ve bitki boyları 3-5 cm’ye ulaştığında bitkiyi 7,5 cm çaplı bir saksıya şaşırtınız. Zinnia bitkisinin kökleri çok hassas olduğundan şaşırtma işlemi esnasında köklerin zarar görmemesi için azami dikkat gösteriniz. Düzenli sulama yaparak köklerin gelişmesini sağlayınız. Bitki yeterli gelişimi gösterince balkonunuzda 10 gün bekleterek dış iklime alışmasını sağlayınız.  Daha sonra bahçenize 25-30 cm aralıklarla geçirebilirsiniz.

 

Tohumlar direkt dış mekana ekilecekse: Bahar aylarında bitkinin sürekli kalacağı konumda aralarında sıra arası 30 cm tutulmalı tohumlar 5-7 cm aralıklarla ekilmelidir. Düzenli sulama yapılarak toprak nemli tutulmalı ve ışık alması sağlanmalıdır.

 

Ölü çiçekler hemen toplanmalıdır. Sulama esnasında bitkinin gövdesine su gelmemesine dikkat edilmelidir.


Saygılarımızla,


www.tohumdunyasi.com.tr

Yorumlar

Yorum Yaz

Tohum Dünyası 2017. Tüm hakları saklıdır.

Twitter

İletişim

Konum Bilgilerimiz

Kozyatağı Oyak Sitesi C Grubu No: 16/1

05057742946 (09:00-18:00)