Blog Kategoriler

E-Bülten Aboneliği

Dicentra Spectabilis- Kanayan Kalpler Bitkisi

2017-11-25 17:00:43 0 Tarafından: Tohum Dünyası Okunma: 1290
Dicentra Spectabilis- Kanayan Kalpler Bitkisi

Merhabalar,


Bugün bloğumuzda tam da ekim döneminde olmamızdan dolayı nadir ve çok özel bir tür olan Dicentra Spectabilis- Kanayan Kalpler bitkisi ile ilgili bilgiler vereceğiz. Tohum Dünyası olarak bu özel bitkinin tohumlarını ilk getiren firmalardan biriyiz ve 10 yıldan fazla zamandır Kanayan Kalpler bitkisi tohumlarını satmaktayız. Bu tohumlar toplanıyor ve direkt bize gönderiliyor. Yani bekleme gibi bir durumu söz konusu olmuyor ki bu tohumların dayanma süresi 1 yıldır ve bu süreden uzun bekletilirse çimlenme oranları da ciddi anlamda düşmektedir. Çok talep gören bir tür  ve bizde 1 sene sonunda hiç tohum kalmıyor , bundan dolayı her zaman taze tohum satışı yapıyoruz. 


Her ne kadar Çin'den başlayarak tüm Dünya'ya yayılan mavi,siyah, mor, yeşil çiçekli Kanayan Kalpler bitkisi tohumları görsek de bu türler doğada olmayan ve sadece dolandırmaya yönelik satışa sunulan tohumlardır. Denemedik ama gelecek tohumlarda Kanayan Kalpler bitkisine ait olmayacaktır. Kanayan Kalpler bitkisinin pembe ve beyaz çiçekli olmak üzere 2 türü bulunmaktadır. Beyaz olan türü çok daha nadirdir ve tohumu daha az bulunur. Bu yüzden fiyat olarak daha pahalıdır.


Kanayan kalpler bitkisi tohumları Sonbahar mevsiminde ya direkt dış mekanda ya da soğuk uygulama ile buzdolabında saklayarak ekilir. Kısaca tohumların soğuk havada ekilmesi gerekiyor. Tabi ılıman iklime sahip bölgelerde kışın dahi havalar çok soğumadığından dolayı mutlaka soğuk uygulama yapılarak ekim yapılması gerekmektedir. 


Kanayan kalpler bitkisi aşırı soğuk havalara dahi (-20-25 Dereceler) dayanabilen bir türdür. Bitki dondurucu soğuklarda kuruyarak baharda tekrar canlanmaktadır. Toprak seçmez ve her tür toprakda yaşamını sürdürebilir. 


Son olarak genelde güzel olan şeyler narin olur derler fakat bu Kanayan kalpler bitkisi için geçerli değil. Elle çizilmiş güzellikte kalp şeklinde çiçekleri ve büyük yapraklarıyla bitki tam anlamıyla görsel şölen sergiler. 


Tohum Dünyası


www.tohumdunyasi.com.tr

Yorumlar

Yorum Yaz

Tohum Dünyası 2017. Tüm hakları saklıdır.

Twitter

İletişim

Konum Bilgilerimiz

Kozyatağı Oyak Sitesi C Grubu No: 16/1

05057742946 (09:00-18:00)