Soğan TohumuSoğan Tohumu


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda soğan türleri, soğan tohumu, soğanın sağlığımıza olan faydaları ile ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Soğan Hakkında Genel Bilgiler: Latince adı Allium Cepa olan Soğan en eski sebze türlerden biri olup geçmişi bundan 7000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. İlk olarak merkez asyada keşfedilmiş ve zamanla tüm dünyaya yayılmıştır. Allium ailesinin diğer varyeteleri sarmısak ve pırasadır.


Soğan Türleri: Öncelikle şunu belirtmek isteriz. Soğan türleri arasında öyle büyük farklar yoktur. Hepsi sağlığımız için çok faydalıdır ve yaklaşık olarak aynı aromaya sahiptirler. Fakat yurt dışında kimi mutfaklar için özellikle soğan türü belirtilmektedir. Örneğim Meksika mutfağında ağırlıklı olarak beyaz soğan kullanılmaktadır.

Sarı Soğan: En fazla bilinen, en fazla tüketilen ve her tür kullanıma uygun soğan türüdür. Diğer türlere göre daha dengeli ve doygun aromaya sahiptirler ve pişirme süresi uzadıkça tatlılıklarıda artmaktadır. Son olarak eğer ki bir tarifte hangi tür soğan kullanılacağı belirtilmemişse her zaman sarı soğan tercih edilmelidir.

Beyaz Soğan: Sarı soğana göre daha hafif bir tada sahiptir. Sarı soğanda görülen acılık beyaz soğanda görülmez. Kabuk kısmıda sarı soğana göre daha incedir.

Kırmızı Soğan: En hafif tada sahip ve en tatlı soğan türüdür. Hafif tada sahip olmasından dolayı pişirdiğinizde tam soğan aroması alamayabilirsiniz. Bu yüzden ağırlıklı olarak taze tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle salatalar için en ideal soğan türüdür.

Taze Soğan: Bazı türleri kök oluştururken bazı türleri kök yapmaz. İnsan sağlığına diğer soğan türleri gibi çok faydalıdır fakat yeşillik olarak tüketilen bir türdür.


Soğanla ilgili pratik bilgi: Bazı soğanlar maalesef doğrarken gözlerimizi yakabilir. Bunun önüne geçmek adına soğan doğradığınız alanda mum yakabilir, soğanı soğuk akan suyun altında doğrayabilir veya kesim tahtasına beyaz sirke koyabilirsiniz.

Tohum Dünyası olarak sarı, beyaz, kırmızı ve taze soğan tohumu satışını yapmaktayız. Bunlar Hollanda Kırmızı Soğan ve Paris Gümüş Renkli Soğan türleri hem taze soğan olarak hem de kuru soğan olarak tüketilmeye uygun türlerdir. Arpacık Soğan satışını yaptığımız en küçük soğan türüdür ve özellikle yemeklere tüm olarak atılıp pişirilmek için idealdir. İspanyol Beyaz Soğan ve İspanyol Sarı Soğan türleri günümüzde dünya üzerinde en popüler ve en fazla tercih edilen soğan türlerindendir. Kırmızı Floransa soğanı İtalya'nın en popüler soğan türlerindendir. Uzun yapıdadır ve özellikle salatalar için ideal soğan türlerindendir. Red burgundy kırmızı soğan hafif tada sahip ve gene ağırlıklı olarak taze tüketime uygun soğan türlerindendir. Son olarak İtalyan Cipollini soğanı oval yapıda ve özellikle gurme şeflerin tercih ettiği nadir soğan türlerindendir.

Satışını yaptığımız soğan türlerine aşağıda bulunan linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.tohumdunyasi.com.tr/index.php?route=product/search&search=so%C4%9Fan

Soğanın Faydaları: Soğan düşük kalorili olmasına karşın vitamin ve mineraller yönünden çok zengin bir sebzedir.

-İçerdiği antioksidanlardan dolayı, trigliserit ve kolesterolü düşürür buna bağlı olarak kalp sağlığımızı korur.
-Hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirir.
-Kan şekeri oranını dengeleme özelliğine sahiptir.
-Kemikleri güçlendirir.
-Antibakteriyel özelliğe sahiptir.
-Sindirim sistemini düzenler.
-Özellikle diyet yapanların menülerinde mutlaka yer alması gereken bir sebzedir.

Soğan Tohum Ekimi: Soğan tohumları serin ve az ışık alan ortamda saklandıkları sürece 2 sene tazeliklerini korurlar. Tohum ekimine dondurucu soğuklardan sonra Mart ayı sonlarından itibaren başlanabilir. Hava sıcaklığının 20-25 dereceler arasında olmasına dikkat edilmelidir. Tohum ekimi için torf ve perlit karıştırılarak nemlendirilir ve vüyol gözlerine doldurulur. Her soğan tohumu 1 er cm aralıklarla ekilmelidir. Spreyleme yöntemi ile her gün az miktarda sulama yapılarak toprak nemli tutulmalıdır.

www.tohumdunyasi.com.tr

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.