Sedef Çiçeği TohumuSedef Çiçeği Tohumu- Para Çiçeği


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda çok özel bir bitki türü olan sedef çiçeği ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Tohum Dünyası olarak Sedef Çiçeği Tohumu satışını uzun yıllardır yapmaktayız. Bitkiseverler tarafından en fazla tercih edilen türlerden biri olan Sedef Çiçeği, tohumdan kolay yetişen ve özel uygulamalar gerektirmeyen bir türdür. Aşağıda vereceğimiz bilgilerdede göreceğiniz gibi Sedef çiçeği bir çok özelliği barındıran kompakt bitki türlerinden birisidir.

Sedef çiçeği hem mor renkli kokulu ve gösterişli çiçekleri hem de sedef görünüşlü tohum kapsülleriyle en özel bitki türlerinden biridir. Sedef görünüşlü kapsüllerden Amerika'da gümüş dolar dünyada da para çiçeği olarak bilinir. Kapsüller yarı saydamdır ve ışıkta parıldayan özelliktedir. Kurutulduğunda dekoratif olarak kullanılacağı gibi kurutulmuş çiçeklerle beraber özel arajmanlarda kullanılmaya uygundur. Kışın bahçemizde bir çok  kuruduğunda bu kapsüller bahçelerimize ayrı bir güzellik getirecektir.


Sedef çiçeği bitkisi kokulu çiçeklere sahiptir fakat çiçekler akşam gün batımından sonra kokmaya başlarlar. Bu özellikleriyle yasemin tütünü sarmaşığına benzer yapıya sahiptirler. Kalp şeklinde yapraklarıyla bitki bütününde ayrı bir güzellik sergiler. Çiçekler yüksek oranda nektar içermesinden dolayı arılar ve kelebekleri kendilerine çekerler. Bu yüzden arıcılıkda aranan bitki türlerinden biridir. Bitki boyu 1 metreye kadar ulaşabilir. Güneşli veya yarı gölge ortamlarda yetiştirmek için uygun bir türdür. Bitki tek yıllık olarak bilinsede her sene kendi kendine tohum dökerek tekrar yetişen bir türdür.

Bütün bu özelliklerinin yanında Sedef Çiçeği yağı cildi yenileme özelliğine sahip olmasından dolayı kozmetik sektöründe krem yapımında kullanılmaktadır.
 
Sedef Çiçeği Tohum Ekimi: Tohumlar ilkbaharda direkt olarak bahçeye veya balkonunuzda saksıya ekilebilir, tohum ekimi için geçirgen toprak tercih edilmelidir. Nemlendirilmiş toprak eşelenerek tohumlar ekilmeli ve üstleri çok ince toprakla örtülmelidir. Tohumlar
30 cm aralıklarla ekilmelidir.

Eğer iç mekanda ekim yapılacaksa; daha önce hazırlanmış olan toprak karışımıyla doldurulmuş plastik bardağa
5 mm derinde kalacak şekilde ekilir. Güneş alan ve sıcak bir ortamda tutulur ve spreyleme yöntemiyle sulama yapılarak toprağın nemli kalması sağlanır. Çimlenme süresi 2-3 hafta arasındadır.

Çimlenmeden sonra bitki yeterli gelişimi gösterince
7,5 cm çaplı saksıya geçirilir ve burada düzenli sulama yapılarak köklerin gelişmesi sağlanır. Bahçeye 30 cm aralıklarla geçirilebilir.

Ayda bir sıvı bitki besini kullanılması gelişimi hızlandıracaktır.

Sonbaharda tohum kesecikleri keserek vazolarda dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz.

www.tohumdunyasi.com.tr

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.