Nane TohumuNANE TOHUMU


Merhaba,

Bugün bloğumuzda sofralarımızın vazgeçilmez yeşillik türlerinden nane ve nane tohum ekimiyle ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Nane Hakkında Genel Bilgiler: Dünya üzerinde bilinen 25  nane türü bulunmaktadır fakat bunlardan en çok ticari olarak yetiştirilen türleri Mentha Piperita ve Mentha spicata'dır. Mentha Piperita, mentha spicata'ya oranla daha baharatlı bir tada sahiptir.

 Nanenin anavatanı Avrupa ve Asyadır. Tarih boyunca hem yeşillik olarak, hem baharat olarak hem de yağı için tüketilmek üzere uygarlıklar tarafından yetiştirilmiştir. Nane yaprakları toplandığında tekrar mahsul veren çok yıllık bir yeşilliktir. Nane yağı parfüm ve ilaç yapımında kullanılmaktadır. Nane yaprakları kendine has bir aromaya sahiptir dve hem tatlılarla hem de tuzlularla beraber tüketilmek için uygundur.

Nane bahçede yetiştirildiğinde mutlaka sınırlandırmaya ihtiyaç duyar. Yayılıcı ve arsız bir tür olmasından dolayı zamanla tüm bahçeyi sararak diğer bitki türlerine zarar verebilir.

Tohum Dünyası olarak yıllardır mentha spicata türü nane tohumu satışı yapmaktayız. Tohumdan kolay yetiştirilmesinden dolayı naneyi taze taze tüketmek adına yetiştiriciler tarafından çok fazla tercih edilen türlerden biridir.

Nane İklim ve Toprak İhtiyaçları: Nane hemen hemen her toprak türünde yetiştirilebilir. Tek dikkat edilmesi gereken nokta toprağın nemli tutulmalıdır. Her ne kadar güneşli ortamlardan hoşlansa da yarı gölge alanlarda yetiştirmek için de idealdir. Nane soğuk havalara dayanıklı bir türdür.

Nane Faydaları: Nane yararlı yağlar ve antioksidanlar açısından çok zengin bir türdür.

- Sindirim sistemini rahatlatır ve düzenler.
- Kadınlarda hormonsal düzensizliklere karşı faydalıdır. Örneğin yüzde çıkan kılların azalmasına yardımcı olur.
- Hafızayı kuvvetlendirir.
- Bakteriyel enfeksiyonlara karşı tedavi edici özelliğe sahiptir.
- Kan şekerini düzenler.
- Stresi azaltır.
- Tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Nane Tohum Ekimi: Tohum ekimine dış mekanda toprak ısısı yükseldiği aylarda başlanmalıdır. İç mekanda tohum ekimi yapılacaksa Şubat ayından itibaren tohum ekimi yapılabilir. Nane tohumları çok küçük olduğundan dolayı toprak yüzeyine yakın ekim yapılmalıdır. Nane tohumlarının çimlenmeleri 3-4 haftayı bulabilmektedir. Bu yüzden sabırlı olmalı ve bakıma devam edilmelidir.

Çimlenmeden sonra filizle 5-6 cm'ye ulaştığında büyük saksıya şaşırtılmalıdır. Nane diğer yeşillik türlerine göre gelişmek için daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bu yüzden aşırıya kaçılmadan düzenli olarak sulanmalıdır.

www.tohumdunyasi.com.tr

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.