Meyve TohumuMEYVE TOHUMU

Merhaba,


Bugün bloğumuzda Tohum Dünyası'nda satışını yaptığımız meyve tohumu türleriyle ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Tohum Dünyası olarak yıllardır kavun tohumu, karpuz tohumu, çilek tohumu ve tropik meyve tohumu satışı yapmaktayız. Bu türler özenle seçilmiş ve ağırlıklı olarak az bulunan özel türlerdir.

Kavun Tohumları:

Prescott Fond Bal Kabağı Görünüşlü Kavun Tohumu: Cantaloupe kavun ailesinden ve Fransız kökenli geleneksel kavun türüdür. İlk olarak 1800'lü yıllarda yetiştirilmeye başlanmış ve günümüzde de popülerliğini devam ettirmiştir. Görünüşünden dolayı bal kabağına benzetilmektedir. Kuraklığa dayanıklıdır ve en iyi verimi almak için fazla sulamadan kaçınılarak yetiştirilmesi gerekmektedir.

Bidwell Casaba Dev Kavun Tohumu: Tarihi 1800'lü yıllara dayanan geleneksel kavun türüdür. Bir dönem neredeyse yok olma noktasına gelsede bir kaç yetiştiricide bulunan tohumlar sayesinde yeniden yetiştirilmeye başlamıştır fakat halen nadir bulunan kavun türleri arasında yer almaktadır. Büyük boy kavun türüdür ve 35-40 cm boya ulaşan kavunlar verir. Çok tatlı ve lezzetli meyveye sahiptir. Özellikle yazları sıcak geçen iklimlerde daha fazla verim alınır.

Cantaloupe Altın Kalpler Kavun Tohumu: Günümüzde en fazla tercih edilen geleneksel kavun türlerindendir. Koyu turucuncu meyvesi çok tatlı, lezzetli, sulu ve kokuludur ve bununla birlikte dış yapısı çok düzgün şekle sahiptir. Yoğun güneş alan ve sıcak ortamlarda yetiştirmek daha iyi verim alınmasına yardımcı olacaktır. Cantaloupe altın kalpler kavunu orta boy kavun türleri arasında yer almaktadır.


Jumbo Cantaloupe Kavun Tohumu: Tarihi 1900'lü yılların başına dayanan geleneksel kavun türüdür. Altın kalpler kavun türü gibi tatlı, lezzetli ve kokulu meyveye sahip olmakla birlikte erken hasata gelen bir tür olmasından dolayı günümüzde yetiştiriciler tarafından en fazla tercih edilen kavun türlerindendir. Somon rengine meyveye sahiptir.

Crenshaw Bal Kavun Tohumu: Geleneksel Crenshaw kavunu dünyanın en tatlı kavun türü olarak geçmektedir ve bu yüzden bal kavun tanımlaması yapılmaktadır. Dünya üzerinden gurme şeflerin tercih ettiği kavun türlerindendir. Başlangıçta yeşil olan rengi olgunlaştıkça somon rengine döner. 6-7 kg ağırlığında kavunlar verir. Özellikle sıcak ve kurak alanlarda yetiştirildiğinde iyi verim alınabilir.

Erkenci Gümüş Çizgi Kavun Tohumu: Kore kökenli, Geleneksel küçük boy kavun türlerindendir. Gevrek, kokulu ve tatlı meyveye sahiptir. Ağırlıkları 1 kg civarı olan kavunlar verir. Erkenci bir türdür ve 75 günde hasata gelir. Özellikle sıcak ve bol güneş alan ortamlarda iyi verim alınır.

Honey Rock Kavun Tohumu: Geleneksel kavun türlerinden olan honey rock kavunu özellikle yoğun kavun aroması, yoğun kokusu, somon rengi meyvesi, düzgün şekli ve lezzetiyle 1933 yılında ödül almış kavun türüdür. 3-4 kg arası kavunlar verir. Erkenci bir türdür ve 80 günde hasata gelir.

Muz Kavun Tohumu: Muza benzeyen görünüşünden dolayı Muz kavun olarak adlandırılmış tarihi 1800'lü yıllara dayanan geleneksel kavun türüdür. Sarı renk gövdeye, somon rengi lezzetli ve yoğun kavun aromalı meyveye sahiptir. Boyları 35-40 cm'ye  ve ağırlıkları 3-4 kg'a ulaşan kavunlar verir. Yoğun kokulu meyveye sahiptir ve odaya koyulduğunda bu koku her yanı sarar.

Plum Granny Cep Kavunu Tohumu: Tarihi 1000 yıl öncesine dayanan geleneksel kavun türüdür. Plum granny özellikle ananas- kavun karışımı olan yoğun kokusu ve çizgili yapıya sahip dış görünüşüyle dikkat çeken özel bir türdür. Eski zamanlarda bayanlar bu kavunları ortama güzel kokusunu vermek için ceplerinde veya çantalarında taşırlardı. Plum granny lezzetsiz meyveye sahip olmasından dolayı meyvesi için değil kokusu ve dekoratif dış görünüşünden dolayı yetiştirimektedir. Kavunun boyu 10 cm'dir ve yaklaşık tenis topu boyutlarındadır. Erkenci bir türdür ve 80 günde hasata gelir.

Tigger Kaplan Desenli Kavun Tohumu: Kaplan desenli olmasından dolayı bu isimle anılan kavun türüdür. Plum granny kavunu gibi meyvesi için değil görünüşü ve yoğun kokusundan dolayı yetiştirilen bir türdür fakat kurak alanlarda yetiştirildiğinde daha tatlı bir meyveye sahip olur ve tüketilebilecek hale gelir.  En yoğun kokuya sahip kavun türü olarak geçmektedir. Odaya konulduğunda kokusu her yanı sarar.

Yeşil Meyveli Kavun Tohumu: Özellikle yazları çok sıcak ve güneşli geçen bölgeleri seven geleneksel kavun türüdür. Meyvesi diğer kavun türlerinin aksine yeşil renktedir fakat tatlı ve sulu yapıdadır. Parlak ve düzgün gövde yapısına sahiptir. Orta boy kavun türlerinden biridir.

Zümrüt Taşı Kavun Tohumu: Tarihi 1800'lü yıllara dayanan, turuncu renkte meyveye, yeşil gövde rengine, tatlı, sulu ve lezzetli meyveye sahip geleneksel kavun türüdür. Zümrüt taşı kavunun en önemli özelliği meyvesinin sahip olduğu tarçın aromasıdır. Erkenci kavun türleri arasındadır. 1,5-2 kg ağırlığında orta boy kavunlar verir.

Karpuz Tohumları:

Ay ve Yıldızlar Karpuz Tohumu: Tarihi 100 yıl öncesine dayanan en özel ve geleneksel karpuz türlerindendir. Koyu yeşil gövdesi üzerinde küçük sarı noktalar ve bir büyük sarı noktadan dolayı bu isimle anılmaktadır. Farklı görünüşte gövdeye sahiptir ve meyvesi çok tatlıdır. Ağrılıkları 20 kg'a kadar ulaşabilen karpuzlar verir. Tohum Dünyasında kırmızı ve sarı meyveli ay ve yıldızlar karpuz türlerine ait tohumları bulabilirsiniz.

Mini Şeker Karpuz Tohumu: Geleneksel küçük boy karpuz türüdür. Meyvesinin tatlılığından dolayı en çok tercih edilen karpuz türlerindendir. Taşınması kolay olduğundan dolayı pikniğe götürmek için ve küçük aileler için ideal türdür. Sıcak ve kurak iklimlerde yetiştirtirildiğinde iyi verim alınır. Erkencidir ve 75 günde hasata gelir.

Dixie Queen Karpuz Tohumu: Açık renk gövdeye sahip geleneksel kavun türüdür. Fazla mahsul vermesi ve tatlı kırmızı meyvesinden dolayı tercih edilen karpuz türlerindendir. Tarihi 1800'lü yıllara dayanan bir türdür. Ağırlıkları 15 kg'ı bulabilen karpuzlar verir.

Kara Elmas Karpuz Tohumu: Gelenekse kara elman karpuzu özellikle çok koyu yeşil gövdesi, kalın kabuğu ve çok tatlı meyvesiyle özel karpuz türlerinden biridir. Büyük boy karpuz türlerinden ve karpuzların ağırlıkları 23-24 kg'a kadar ulaşabilir. Hastalıklara karşı dayanıklıdır.

Allsweet Karpuz Tohumu: Adındanda anlaşılacağı üzere (Tümüyle Tatlı)  en tatlı karpuz türleri arasında yer alan Allsweet karpuzu çizgili gövdeye ve kırmızı meyveye sahiptir. Karpuzların ağırlıklar 15 kg'a kadar ulaşabilir.

Tropik Meyve Tohumları:

Guava Meyvesi Tohumu: Her dönemde yeşil kalan yapraklara sahip, çalı formunda küçük ağaç olarak yetiştirilen ve lezzetli meyvelere sahip bitki türüdür. Güney amerika kökenlidir ve ılıman iklim bitkidir. En düşük -1 derece sıcaklığa kadar dayanır. Küçük beyaz çiçeklere sahiptir. Meyvelerin boyu 15 cm'ye kadar ulaşabilir. Dış yapısı sarımsı meyvesi açık kırmızı renkte, lezzetli ve tatlıdır. Guava meyvesi içerdiği antioksidanlar, vitamin ve minerallerle çok faydalıdır.

Papaya Meyvesi Tohumu: Papaya meyvesi hem taze tüketime hem de reçel ve tatlı yapımına uygundur. Turuncu dış yapıya ve somon rengi meyveye sahiptir. Ilıman iklim bitkisidir. Papaya ağacı en fazla 10 metreye boya ulaşabilir ve yaprakları her dönem yeşil kalır.

Kiwano Meyvesi Tohumu: Boyunuzlu veya dikenli kavun olarak da adlandırılan türdür. Lime ve kavun karışımı tada sahiptir. Dış yapısı dikenli ve turuncu renkte, meyvesi jelimsi ve yeşil renktedir. Kiwano içerdiği vitamin ve minerallerle çok sağlıklı meyve türlerinden biridir.

www,tohumdunyasi.com.tr

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.