Lavanta Tohumuİngiliz Vera Lavanta Tohumu- Kokusu ve Görünüşüyle Çok Özel Bitki Türü


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda çok özel bir bitki türü olan İngiliz Vera Lavanta ile ilgili bilgiler vereceğiz. Tohum Dünyası olarak 12 yıldır İngiliz Vera Lavanta Tohumu satışı yapmaktayız ve bitkiseverler tarafından en fazla tercih edilen türler arasındadır.

İngiliz vera lavanta bitkisi, Latince adıyla Lavandula Angustifolia Vera, oldukça eski bir maziye sahip geleneksel lavanta türlerindendir. Soğuklara dayanıklı, yoğun kokulu çiçeklere sahiptir, çiçekleri kesme çiçek olarak kullanılmaya ve kurutulmak için uygundur. İngiliz vera lavanta toprak seçmez ve yetişmek için zengin toprağa ihtiyaç duymaz. Toprağın sürekli nemli tutulması önerilmez, bu bitki gelişimini olumsuz yönde etkiler.

İngiliz Vera Lavanta güneşli ortamlardan hoşlanan çok yıllık bir bitki türüdür. Bitki boyu 45-60 cm'e kadar ulaşabilir. Yaz öncesi çiçek açmaya başlar ve çiçeklenme süresi uzundur. Çiçeklenme ilk sene fazla olmaz fakat ikinci yıldan itibaren yoğun çiçek açmaya başlar. Özellikle kelebekleri ve arıları kendine çeken çiçeklere sahiptir. En kaliteli lavanta yağına sahip türler arasındadır. Bu yağ ilaç ve parfüm yapımı gibi alanlarda kullanılmaktadır. 

Tohum Ekimi:  Tohumlar Mart- Mayıs aylarında veya Ağustos-Ekim ayları arasında ekilmelidir. Tohum ekimi direkt olarak dış mekana yapılabileceği gibi Plastik bardak veya viyoller kullanılarak iç mekanda yapılabilir.

Bitki Boyu: 45-60 cm

İç mekanda tohum ekim işlemi yapılacaksa: plastik bardakları veya viyolü drenajlı toprakla doldurarak tohumları tohum boyunun iki katı derinliğe ekiniz. Üstlerini çok az toprakla örtünüz. Toprağın nemli olmasını sağlayınız. Direkt su dökmek yerine spreyleme yöntemiyle tohumları etkileyemeyecek şekilde sulayınız. 15-20 derecelerde ve ışık alan bir ortamda tutunuz. Çimlenme 2-3 hafta arasında sürmektedir.

Bitki gelişim gösterdikten sonra
7,5 cm çaplı saksıya şaşırtma işlemi yapılmalıdır. Işık alan bir ortamda bitki gelişim sağlaması beklenmelidir. Bahçeye geçirmeden önce balkonda 10-15 gün dış iklime alışması için bekletilmelidir.

Bütün bu işlemlerden sonra bahçeye
45 cm aralıklarla şaşrtılmalıdır. Aralığın az tutulması hava sirkülasyonunu engelleyeceğinden bitkinin gelişimine negatif etki edecektir.

Bitki düzenli sulanmalı fakat aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.

Önemli Not: Şaşırtma işleminden sonra mutlaka bahçe toprağı kullanılmalı, torf kullanılmamalıdır.

www.tohumdunyasi.com.tr

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.