Kekik TohumuKekik Türleri ve Kekik Tohumu


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda kekikle ilgili genel bilgiler, kekik türleri, kekik tohumu nasıl çimlendirilir, nasıl yetiştirilir, iklim ve toprak istekleri gibi konularda bilgilendirmeler yapacağız.

Kekik eski uygarlıklardan başlayarak günümüze kadar çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Örneğin Eski Yunanda banyolarda, tütsü olarak tapınaklarda, eski Romada odaları temizlemede, likörlere ve peynirlere aroma katmada, Avrupada orta çağda uyku problemlerinde kullanımıyla ön plana çıkmıştır. Zamanla Kekik bitkisinin faydaları bilimsel çalışmalarla ortaya çıkmış ve günümüzde hala en popüler baharat türleri arasında yerini almıştır. Tabi ki kekik sadece sağlığımıza olan faydalarıyla değil yemeklerimize kattığı o güzel aromasıylada dikkat çekmektedir. Kısaca kekik her anlamda sofralarımızdan eksik etmememiz gereken bir baharat türüdür.

Kekik sağlığımız için çok önemli mineral ve vitaminlerle doludur. Potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez ve selenyum gibi minerallere, b vitaminleri, beta karoten, k vitamini, a vitamini, c vitamini, e vitamini ve folik asit gibi vitaminleri yüksek miktarda ihtiva eder.

Kekik türlerine gelecek olursak: Tohum Dünyası olarak yıllardır kekik tohumu satışı yapmaktayız. Pembe ve Mor çiçeklere sahip yayılıcı kekik tohumu, portakal kokulu kekik tohumu, aromatik kekik tohumu, kış kekiği tohumu, fransız kekik tohumu gibi türleri Türkiye'de ilk olarak biz satışa sunduk ve halen bu türlere bitkiseverler yoğun ilgi göstermektedir.

Satışını yaptığımız türlerle beraber diğer kekik türlerini aşağıda bulabilirsiniz:

Thymus Citriodorus: Limon kokulu kekik, portakal kokulu kekik ve lime kokulu kekik gibi türler.
Thymus Herba Barona: Kimyon Kekiği olarak geçer. Hem yemeklerde hem de yer örtücü olarak kullanılmaya uygun türdür. Çok yoğun kimyon kokusuna sahiptir.
Thymus Praecox: Yabani kekik olarak geçen türdür.
Thymus pseudolanuginosus: Yün gibi görüntüsünden dolayı woolly thyme yani yün kekik olarak geçer. Baharat olarak kullanıma uygun değildir, güzel bir görüntüye sahiptir ve yer örtücü olarak yetiştirilir.
Thymus serpyllum: Satışını yaptığımız yayılıcı kekik türüdür. Bal arıları içinde ciddi miktarda nektar barındıran bir türdür. Tüm kekik türleri arılara nektar sağlarlar fakat yayılıcı kekik geniş alanlara yayılmasından dolayı diğer türlere göre çok daha fazla nektar barındırmaktadır. Yüksekliği az olan bitki yer örtücü olarak kullanılmaya en uygun kekik türlerindendir.
Thymus Vulgaris: En yaygın olarak kullanılan kekik türüdür. Satışını yaptığımız Enslish Thyme ( Kış kekiği) ve French Thyme (Fransız Kekiği) tohumları bu türün altında yer almaktadır. En yoğun kekik aromasına sahip türdür ve baharat olarak kullanılmaktadır.

Kekik yetiştiriciliğinde güneşli alanların tercih edilmesi gerekmektedir. Tohum ekimine bahar aylarında başlanabilir. Kekik tohumları kolay çimlenir ve özel bir uygulama gerektirmez.  Kekik yaprakları bütün yaz boyunca toplanabilir. En iyi zaman çiçekler açmadan öncedir.
Kekik  tazeyken aroması ve tadı daha hafiftir. Kuruduktan sonra yemeklerinizde baharat olarak kullanabilirsiniz.

Saygılarımızla,

www.tohumdunyasi.com.tr

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.