Kedi Nanesi Tohumu

Kedi Nanesi Tohumu,

Merhabalar,

Bugün bloğumuzda şifalı yeşillik olmasının yanında kedilerimizin vazgeçilmez yeşilliklerinden biri olan kedi nanesi veya diğer bilinen adıyla catnip ile ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Kedi Nanesi Genel Bilgiler:  Latince adı nepeta cataria olan Kedi Nanesi, nane ailesinin bir üyesidir ve daha çok  kedilerin sevdiği bir yeşillik olarak bilinsede dünyada insan hastalıklarının tedavisindede kullanılan bir çiçekli şifalı yeşillik türüdür. Bitki boyu 60- 90 cm arasındadır. Kedi nanesinin faydalarından ilerleyen bölümlerde bahsedeceğiz. Ondan önce kedilerimiz neden kedi nanesini severek tüketirler bundan bahsetmek istiyoruz.

Kedi nanesi yaprakları nepetalakton adı verilen yağ içerirler. Kediler bu yağın kokusunu aldıklarında uyarılmaya başlarlar. Kediler bu kokuyu aldıklarında kedi nanesi yaprakları oynamaya, yalamaya ve çiğnemeye başlarlar. Mutluluk hisseden kediler miyavlamaya, hırlamaya ve enerjik hareketler sergilemeye başlarlar. Bir süre sonra kedi nanesinin etkisi geçer ve kediler normal hallerine dönerler fakat 2-3 saat sonra gene kedi nanesi ile karşılaştıklarında aynı hareketleri sergilerler. Bütün kediler kedi nanesine aynı tepkiyi vermezler. Araştırmalara göre çok genç ve yaşlı kedilerin tepki vermeme oranları daha yüksektir. Bunun yanında kedi nanesi etkisinin kalıtsal olarak yeni nesillere geçtiğide görülmüştür. Örneğin Avustralya kedilerinin çoğu kedi nanesine tepki vermemektedirler. Kedi nanesine sadece küçük kediler değil, aslan ve leopar gibi büyük kedilerde aynı  tepkiyi vermektedirler.

Kedi nanesi kedileri çekse de sivrisinek, hamam böceği gibi türleride kaçırmaktadır. Araştırmalar kedi nanesinin böcek ilaçlarının ana maddesinden 10 kat daha etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Kedi nanesi kediler için güvenilecek bir yeşillik türüdür. Özellikle az hareket eden ve kilolu kedilerin hareket etmelerini sağlamak için kedi nanesi kullanılmaktadır.

Kedi Nanesinin insanlar üzerindeki faydalarına gelecek olursak: Kedi nanesi çayı tüm dünyada şifalı çay olarak tüketilmektedir. Uykusuzluğa, stres hallerinde rahatlamaya, sindirim sistemimizi rahatlatmaya, soğuk algınlıklarından korunmaya faydalı olduğu bilinmektedir.

Kedi Nanesi Tohum Ekimi: Kedi nanesi tohumları maksimum 1 sene tazeliklerini korumaktadırlar. Bu tarihten sonra tohumlar çimlenme özelliklerini kaybetmektedirler. Bu yüzden Tohum Dünyası olarak her sene o seneye ait kedi nanesi tohumu satışı yapmaktayız. Çok talep gelen bir tür olmasından dolayı tohumlarımız zaten kısa sürede tükenerek yeni tohumlar getirtilmektedir.

Tohumlar ekim öncesi 1 gece buzdolabında tutulmalı daha sonra 24 saat suda bekletilerek ekimi yapılmalıdır. Tohum ekimi yapıldıktan sonra ılık ve ışık alan bir ortamda tutulması gerekmektedir.

www.tohumdunyasi.com.tr

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.