Kavun Tohumu


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda kavun meyvesi, kavun tohumu ve Tohum Dünyası'nda satışını yaptığımız kavun tohumu türleriyle ilgili bilgiler vereceğiz.

Kavun Genel Bilgiler: Latince adı cucurbita melo olan kavun asya kökenli bir meyve türü olup 16 ve 17. yüzyıllarda başta Amerika olmak üzere tüm dünyada farklı türlerde kavun yetiştiriciliği yapılmaya başlamıştır. Kavun cucurbitacaea ailesindendir ve bu ailenin içinde kabak ve salatalık türleride yer almaktadır. Kavun türüne göre dış yapısı, meyve rengi, kokusu, boyutu ve aroması değişiklikler gösterir. Örneğin yabani kavun türlerinin boyları çok küçüktür ve portakal boyundadırlar fakat ticari olarak yetiştirildikçe kavunların boyları büyümüştür. Kavun tırmanıcı türde bir bitkidir ve destek verildiği taktirde bitki boyu 4 metreye kadar ulaşabilir.

Dünya üzerinde bir çok kavun türü bulunmakla birlikte genel olarak yaz ve kış kavunu olarak ikiye ayırabiliriz. Kavun türleri ağırlıklı olarak soğuk havalara dayanıklı olmadığından dolayı kış kavunu türleri çok azdır. Burada şunu belirtmemizde fayda var: kış kavunu türü olarak geçse de hiç bir kavun türü kışın dış mekanda yetiştirilemez. Kış kavunu denilmesinin sebebi hasat dönemlerinin yaz kavunu türlerine oranla daha uzun sürmesi ve kimi zaman sonbahar mevsiminde yapılmasıdır. Yaz kavunu türleri ağırlıklı olarak 70-120 gün arası hasata gelirken, kış kavunu türleri 110-140 gün arası hasata gelmektedirler.

Örneğin satışını yaptığımız yeşil meyveli kavun yani honeydew türü her nekadar cantaloupe ailesinin bir üyesi olsada kış kavunu olarak geçmektedir ve soğuk havaya diğer türlere göre dayanıklıdır. Yine satışını yaptığımız crenshaw bal kavunda soğuk havada yetiştirmeye uygun türlerdendir. Yaz kavunu olarak geçen türlere bakacak olursak en yaygın tür olan ve kendi içinde de farklı kavun türleri barındıran cantaloupe kavunu, honey rock melon( bal taşı kavunu), emerald gem melon gibi türleri barındıran taş kavun(rock melon), hogen kavun ve charentais kavun gibi türler yer almaktadır. Yaz kavunları her zaman kış türlerine göre daha tatlı meyveye sahiptirler.

Tohum Dünyası olarak yıllardır en özel kavun türlerine satışlarımızda yer veriyoruz. Bunlardan bazılarına değinecek olursak, crenshaw bal kavun en çok tercih edilen türler arasında yer almaktadır ve dünyanın en tatlı kavunu olarak geçmektedir. Cantaloupe türlerinden altın kalpler ve jumbo cantaloupe kavunları dünyada en popüler kavun türleri arasında yer almaktadır. Cantaloupe kavunu düzgün şekillidir ve hastalıklara karşı dayanıklı türdür. Gene en popüler ve tercih edilen kavun türlerinden olan honey rock kavunu en güzel aromaya sahip, erkenci ve  yüksek mahsul veren ödüllü kavun türlerindendir. Somon- turuncu karışımı renkte meyveye sahiptir. Zümrüt taşı kavunu kökeni 1800'lü yıllara dayanan ve günümüzde de popülerliğini sürdüren kavun türlerindendir. Meyvesinin tatlılığıyla dikkat çeken erkenci kavun türlerindendir.

İki cep kavunu türü olan plum granny ve tigger kavunu türleri yetiştiriciler tarafından çok tercih edilmektedir. Cep kavunları daha çok görünüşünden ve kokusundan dolayı yetiştirilmektedir. Kesildiğinde bütün odayı saracak derecede yoğun kavun kokusuna sahiptirler. Bununla birlikte diğer kavunlara göre çok küçük ve farklı görünüşe sahip türlerdir.

Kavun Tohum Ekimi: Öncelikle kavun tohumları serin ve az ışık alan bir ortamda saklandığı taktirde 5 sene tazeliklerini korurlar. Bu yüzden karanlık ve serin bir dolap (buzdolabı değil) saklamak için tercih edilebilir.

Kavun tohum ekimine iç mekanda Nisan ayından itibaren, dış mekanda toprak ısısının 20 dereceyi geçmesinden sonra başlanmalıdır. Toprak ısısı 18 derecenin altında olduğunda kavun tohumları çimlenmez. Soğuklara ve donlara dayanıklı bir tür olmamasından dolayı ekim yapılacak zaman iyi ayarlanmalıdır. İç mekanda ekim yapılacak mutlaka hava sıcaklığının 27 derece ve üzerinde olmasına dikkat edilmelidir.

www.tohumdunyasi.com.tr

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.