Domates Tohum EkimiDomates Tohum Ekimi


Tohum Dünyası'nda bulacağınız domates tohumu çeşitleri diğer tohum çeşitleri gibi o sezona ait en taze tohumlardır. Tohumlar minimum 2 sene serin ve az ışık alan bir ortamda saklandığı sürece tazeliklerini korurlar. Peki bu domates tohumlarını nasıl ekmeliyiz: aşağıda detaylı şekilde anlatımını bulabilir siniz. Aklınıza takılan bir konu olduğu taktirde blog üzerinden yorum yapabilirsiniz.

Tohumlar ekilmeden önce 12 saat soğuk suda bekletilmelidir.
 
Toprağın Hazırlanması: Büyükçe bir kaba yarı yarıya olacak şekilde torf ve perlit konulur ve karıştırılır.Üstüne toprağın nemlenmesini sağlayacak şekilde su dökülür ve tekrar karıştırılır. Toprağın nemini ölçmek için avucunuza bir miktar toprak alınarak sıkılır. Eğer su akıyorsa suyu fazladır. Elinizi nemlendirmişse su yeterlidir.
 
Tohum Ekim Talimatı: Plastik bardakları veya viyol’u daha önce hazırlanan karışımla doldurarak her bardağa 2 tohum gelecek şekilde tohumları ekerek üstünü çok ince tabaka olacak şekilde toprakla kaplayınız. Spreyleme yöntemiyle sulama yaparak toprağın nemli kalmasını sağlayınız. Direkt olarak sularsanız tohumların derine doğru gidebilir. Çimlenme gerçekleşene kadar toprağın nemli kalmasını sağlayınız. Ortam ısısı 21-27 dereceler arasında olmalıdır. Çimlenme gereçekleştikten sonra saksıyı ışık alan daha serin bir ortama geçiriniz.
 
İlk yaprak çıktıktan sonra bitkiyi daha büyük bir saksıya geçiriniz. Eğer kalıcı olarak bu saksıda kalacaksa büyük boy bir saksı tercih edilmelidir. Bitki bu aşamada direkt güneş ışığından ve aşırı soğuklardan etkilenir. Bu yüzden yarı gölge ve 15-21 dereceler arasında bir ortamda tutunuz. 
 
Bitki gelişimi süresince toprak nemli tutulmalıdır. Bu konuda aksama olursa bitkinin verimliliğide düşecektir. Bitki meyve verecek boya eriştiğinde 3-5 gün arası sulama yapılmayarak çiçeklenmesi sağlanmalı daha sonra düzenli sulamaya devam edilmelidir.  Bitki ilk meyvesini verdiği zaman, 2-3 haftada 1 kez özel sıvı domates besini vermeniz önerilir.
 
Bitki gelişimini tamamladıktan sonra, sararma olan yapraklar enfeksiyon riskine karşılık koparılmalıdır.
 
Fazla su verilmesi daha iri domatesler üretmenizi sağlar fakat verimlilik düşer.
 
Domatesleri bekletmeden toplamanız, verimliliği arttıracaktır.
 
Önemli Not: Şaşırtma işleminden sonra mutlaka bahçe toprağı kullanılmalı, torf kullanılmamalıdır.

www.tohumdunyasi.com.tr

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.