Çiçek TohumuMerhabalar,


Bugün bloğumuzda web sitemizde satışını yaptığımız çiçek türleri, piyasada satılmakta olan fakat doğada varolmayan türlere ait bilgiler vereceğiz.

Tohum Dünyası olarak ülkemizde bulunmayan veya nadir bulunan türlere ait çiçek tohumalarının satışını yapıyoruz. Mesela İzmir sarmaşığı yanı Selluka bitkisi zamanında ülkemizde bulunan bir türken zamanla yok olma noktasına gelmiştir. Dünyada dahi halen çok değerli bir tür olarak geçen İzmir sarmaşığı tohumları çok az bulunur ve fiyatı pahalıdır. 12 yıldır satışını yaptığımız tohumlarla  beraber ülkemizde yaygınlaşmaya ve yoğun talep görmeye başlamıştır.

Satışını yaptığımız türlerde nelere dikkat ediyoruz? Öncelikle Tohum Dünyası'nda satılan tohumlar mutlaka doğada bulunan bitki türlerine aittir. Özellikle Çinde satılan ve photoshop ile rengarenk hazırlanan fotoğraflarla satışa sunulan bir çok tür normalde doğada bulunmamaktadır. Daha önce bloğumuzda yer alan gökkuşağı gül gerçeği adlı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Peki tohum alırken nelere dikkat edeceğiz. Öncelikle alacağımız türlerle ilgili mutlaka araştırma yapmalıyız. Her bitkinin latince adı vardır fakat bu sahte türlerin latince adları bulunmaz. İsmini ingilizceye çevirip aratabilir ve batı ülkelerinde bu türe ait bilgi olup olmadığına bakabilirsiniz. Ayrıca photoshop ile hazırlandığıda genel olarak anlaşılmaktadır. Özellikle gökkuşağı renklerinde olan türlerin hemen hepsi sahtedir. Bu yüzden mantığınıza yatmayan türlerden uzak durmanızı öneriyoruz.

Örneğin bizim sattığımız türler arasında da böyle çiçek olur mu dediğimiz türler bulunuyor. Örneğin dicentra kanayan kalpler bitkisi çiçekleri kalp şeklinde çiçeklere sahiptir fakat dicentra spectabilis olarak arattığınızda bu türün gerçek olduğunu görebilirsiniz. Tabi bu türün doğada sadece pembe ve beyaz renkli çiçekli türleri bulunurken gene Çinden çıkan mavi, siyah, mor ve benzeri renkli çiçeklere sahip aslında doğada olmayan türlerine ait tohumlarda satışa çıkmıştır.

Tohum ingilizce seed anlamına gelmektedir ve size gelen tohumların aldığınız ürüne ait olup olmadığını görmek için arama motorlarında aratarak kontrolünü yapabilirsiniz.

Bizler siz yetiştiricilerin emeklerine büyük önem veriyoruz. Parayıda bir kenara bırakırsak verilen emeğin boşa gitmesini istemiyoruz. Bu yüzden hayal kırıklığı yaşamamak adına bu konulara dikkat etmenizi öneriyoruz.

Tohum Dünyası'nda satışı yapılan tohumlardan yetişen bitkilere ait fotoğraflara blog sayfalarımızda yer vermeye devam ediyoruz. Satış sayfalarındaki fotoğraflarla bitkiseverlerden gelen fotoğrafları karşılaştırabilirsiniz.

Çiçek tohumu seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Öncelikle kullanacağınız alana ve renklere göre çiçek seçimi yapmalısınız. Her yere bir şeyler ekim mantığıyla hareket ederseniz düzensiz bahçe veya balkonlara sahip olabilirsiniz. Bitkilerin renklerine, boylarına göre uyum sağlayacak türleri yan yana yetiştirebilirsiniz. Yayılıcı türler diğer türlere zarar vereceğinden dolayı yayılıcı türlerle mesela kır çiçeklerini yan yana yetiştirmemenizi öneririz.

Kır çiçekleri tohumdan en kolay yetişen türlerdir ve ağırlıklı olarak ilk sezonda çiçek açarlar. Hem kolay yetişirler hem de rengarenk çiçeklerle bahçelerinizi ve balkonlarınızı veya kesme çiçek olarak evlerinizi renklendirirler. Fakat Dicentra- Kanayan kalpler bitkisi türü bitkiler soğuk uygulama isteyen ve daha zor çimlenen tohumlara sahiptir. Satış sayfalarında tohum ekiminde soğuk uygulama gerektirir tarzı uyarı bulunan türlere ait tohumların Sonbahar mevsimizde dış mekana ekilmesi veya vüyol veya plastik bardaklara tohum ekimi yapıldıktan sonra buzdolabında saklanmaları gerekmektedir.

Alyssum, Aubrieta ve lobelya bitkileri gibi türler yoğun açan çiçeklere sahiptir. Farklı renkte çiçeklere sahip tohumların ayrı ayrı satışını yapmaktayız. Bu türleri yan yana yetiştirecek çok güzel görüntüler elde edebilirsiniz.

Mesela 2 türde hercai menekşe türüne ait tohumların satışını yapıyoruz. Hercai menekşe kış bitkisidir ve narin görünüşüne rağmen çok soğuk havalara dahi dayanıklıdır. Kışın yetiştirecek bitki arıyorsanız hercai menekşe hem tohumdan kolay yetişir hem de çok güzel çiçeklere sahiptir.

Tohum Dünyası'nda bir çok kokulu çiçekli bitkilere ait tohumlar bulunmaktadır. Yasemin tütünlerinin bir çok rengini bulabilirsiniz. Bu türün özelliği çiçeklerinin sadece akşamları kokmasıdır. Bununla birlikte çok güzel yıldız şeklinde çiçeklere sahiptir ve tohumdan yetişmesi kolaydır. En çok talep edilen türlerden biride tabiki lavanta tohumu. İngiliz vera lavanta hem görünüşü hem de o güzel kokusuyla eminiz tüm bitkiseverleri mutlu edecektir. Lavanta ile ilgili blog yazımızı okumayı unutmayınız. Kokulu bitki denilince akla ilk gelen türlerden biride ülkemizde yaban asması olarak bilinen clematistir. Yoğun kokulu çiçekleri, soğuklara dayanıklılığı ve yoğun açan çiçekleriyle en özel türlerdendir.

Web sitemizdeki çiçek türlerini detaylı şekilde inceleyin ve sorularınız olursa bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

www.tohumdunyasi.com.tr


 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.