Biber TohumuBiber Tohumu


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda satışını yaptığımız biber türleriyle ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Tohum Dünyası olarak 12 yıldır farklı türlerde biberlere ait tohumların satışını yapmaktayız. Diğer ürünlerimizde olduğu gibi tatlı ve acı biber tohumlarımız hibrit değildir ve yetiştirilecek ürünlerden tekrar tohum alabilirsiniz.

Tatlı Biber Tohumu: Her zaman belirttiğimiz gibi kendi yetiştirdiğimiz ürünlerin lezzetleri her zaman farklı olduğu gibi taze taze tüketme şansına da sahip oluyoruz. Örneğin kıl biber, sivri biber ve çarliston biber gibi türler hem yemeklere lezzet katmakla kalmaz sabah kahvaltılarına ayrı bir lezzet ve sağlık katarlar. Bunların yanında Tohum Dünya'sının özel ürünlerinden olan Nocera Giallo, Nocera Rossa, Topepo Rossove İtalan Sigara Tatlı biber türleri de gurme biber türleri arasında yer almaktadır. İtalyanın geleneksel türlerinden olan bu biberlerin ortak özellikleri çok yüksek miktarda mahsul vermeleri, gevrek yapılı olmaları ve lezzetleridir.

Dolmalık Biber Tohumu: Sitemizde Yerli dolmalık biber tohumu'nun yanısıra en özel dolmalık biber türlerinden olan Kaliforniya dolmalık biber tohumunu da bulabilirsiniz. Çikolata renkli, sarı renkli, mor renkli, yeşil- kırmızı renkli biber türleriyle ister salatalarınıza hem renk ve sağlık katabilir isterseniz de dolmalık biber olarak tüketebilirsiniz. Kaliforniya biber türlerine ait tohumlar dünya'da en çok rağbet gören türler arasında yer almaktadır.

Acı Biber Tohumu: Tohum Dünyası'nda Meksika kökenli bir tür olan Yeşil, bordo ve turuncu jalapeno tohumu bulabilirsiniz. Yeşil jalapeno ülkemizde özellikle turşu olarak ülkemizde oldukça fazla tüketilmektedir. Diğer biber türlerine göre farklı ve özel bir lezzete sahip olan Jalapeno biberi'nin daha zor bulunan türleri olan bordo ve turuncu jalapeno türlerinden de memnun kalacağınıza inanıyoruz. Jalapeno biberi az acı biber türleri arasında yer almaktadır ve tüketimi bu yüzden kolaydır. Maksimum 8000 scoville değerine sahiptir

Meksikanın bir eyaletinden adını alan Tabasco biberide özellikle sosların vazgeçilmez türleri arasında yer almaktadır. Küçük şişelerde satılan Tabasco acı biber sosu çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. 30-50 bin arası scoville değerine sahiptir.

Yetiştiricilerin sitemizde en fazla tercih ettiği türler arasında yer alan Uzun Cayenne acı biber tohumundan yetiştirilecek ürünleri hem taze olarak hemde kuru biber olarak tüketebilirsiniz. Bununla birlikte içerdiği vitamin ve minerallerle kalp dostu ve cildi güzelleştirme özelliğine sahiptir ve şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Cayenne biberi orta acılıkta bir türdür. 30-50 bin arası scoville değerine sahiptir.

Şeytanın öpücüğü acı biber tohumundan 2-3 cm boyutlarında orta acı biberler yetişir. Çok lezzetli biberler vermesinden dolayı yurt dışında içine mozarella koyularak aperatif olarak tüketilmektedir. Çok yüksek miktarda mahsul veren acı biber türlerindendir. 40-50 bin arası scoville değerine sahiptir.

Chili acı biber türlerinden olan siyah zeytin acı biber tohumundan yetişen bitkinin yaprakları ve biberleri siyahtir. Kimi yetiştiriciler bitkinin ve biberlerin güzel görünüşlerinden dolayı biberleri toplamayıp dekoratif olarak tutmaktadırlar. Saksı yetiştiriciliği için uygundur. Biberler başta yeşilken daha sonra siyah renge dönmektedirler. 45000 scoville acılık değerine sahiptir.

Gene chili biberi türlerinden olan mor şili biberi hem görünüşü  hem de biberlerin lezzetiyle popüler biberler arasında geçmektedir. Başlangıçta mor olan biberler olgunlaştıkça kırmızı renge dönerler. 50000 scoville değerine sahiptir.

Dünya'nın en acı biber tohumu çeşitleri: Tohum satışına başladığımızda 650 bin scoville değeriyle dünyanın en acı biberi olarak geçen kırmızı habanero acı biberinden sonra bhut jolokia 1 milyon scoville değeriyle dünyanın en acı biberi oldu. Bunu 2 milyon scoville değeriyle trinidad moruga akrep biberi ve son olarak 2.2 milyon scoville değeriyle carolina reaper biberi izlemiştir. Bu 4 türe ait orjinal tohumları Tohum Dünyası'nda bulabilirsiniz.

Daha önce bloğumuzda dünyanın en acı biber türleriyle ilgili genel bilgiler ve biberlerin scoville değerleriyle ilgili yazılarımızı da okumanızı öneriyoruz.


Saygılarımızla,

www.tohumdunyasi.com.tr

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.