Bal Kabağı TohumuBal Kabağı Tohumu


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda bal kabağı ile ilgili genel bilgiler ve Tohum Dünyası'nda bulabileceğiniz türlere değineceğiz.

Bal Kabağı Hakkında: Latince adı cucurbito pepo olan bal kabağı genel olarak insanların beslenmesi olarak tüketilmek üzere yetiştirilmesinin yanısıra hayvan yemi olarak da kullanılan bir türdür. Avrupa ve Amerika'da sebze olarak diğer kabak türleriyle beraber tüketilir. Ülkemizde ağırlıklı olarak tatlı olarak tületilmektedir. Bal kabağının küçük boylu türleri dışında 900 kg'a kadar ulaşabilen türleri bulunmaktadır.

Tohum Dünyası'nda jack be little mini bal kabağı tohumu ile beraber dünya rekortmeni olarak geçen Dill's Atlantic dev bal kabağı tohumu satışı yapmaktayız. Jack be little mini bal kabağı küçük  1 porsiyonluk tatlılar yapmanıza olanak versede kurutularak dekoratif olarak kullanılmak içinde uygun türdür. Her bir bitkiden 7-8 meyve alınabilmektedir. Satışını yaptığımız diğer tür olan Dill'a Atlantic dev bal kabağı dünyanın en büyük ve en popüler bal kabağı türü olarak geçer ve Amerika'da her sene yetiştiriciler daha ağır bal kabağı yetiştirmek adına yarışmalara katılmaktadırlar. Her ne kadar 500 kg'ın üzerinde kabaklar yetiştirilse de yetiştirilen her kabağın bu ağırlığa ulaşmasını beklememek gerekiyor. Fakat her halukarda yetiştirilen kabaklar görüp görebileceğiniz en büyük kabaklar olacaktır. Dill's Atlantic kabağının tohumları yurt dışındada çok pahalıdır. Bu yüzden sahtesi çok bulunmakla beraber tohumlarının görünüşü diğer kabak türlerine göre farklıdır. Aşağıda orjinal Dill's Atlantic bal kabağına ait tohumlarının fotoğrafını görebilirsiniz. Normal kabak tohumları krem renkteyken, Dill's Atlantic bal kabağı tohumları parlak ve daha koyu renktedir.

Bal Kabağı İklim ve toprak İstekleri: Bal kabağı bol güneşten hoşlanan bir türdür ve ekim yapılacak alanın buna göre seçilmesi gerekmektedir. Kuraklıktan hoşlanmaz bu yüzden toprağın nemli tutulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Toprağı 2 haftada bir organik sıvı gübresiyle zenginleştirmek daha büyük bal kabakları yetiştirmenize olarak verir. Bal Kabağı tohum ekimine mutlaka dondurucu soğuklardan sonra başlanmalıdır.

Bal Kabağının Faydaları:  Bal kabağı özellikle A vitamini yönünden çok zengin bir meyvedir. Bununla birlikte C, B2 ve E vitaminlerini ihtiva eder. Lif açısından zengindir, Potasyum, Demir ve Manganez gibi mineralleri de yüksek miktarda içerir. Bunlara karşın düşük kaloriye sahiptir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kronik hastalara karşı önleyici özelliğe sahiptir, yüksek miktarda A vitamini içermesinden dolayı göz sağlığımız açısından çok faydalıdır, Az kalori içermesinden dolayı diyet için uygun bir türdür, Potasyum, A vitamini ve lif yönünden zengin olmasından dolayı kalp sağlığımızı korur, cildimiz için besleyici özelliğe sahiptir.

Saygılarımızla,

www.tohumdunyasi.com.tr

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.