Ayçiçek TohumuAyçiçek Tohumu,


Merhabalar,

Bugün blog sayfamızda ayçiçek tohumu ve ayçiçek çeşitleri ile ilgili bilgiler vereceğiz.


Ayçiçek Hakkında Genel Bilgiler: Latince adı Helianthus Annuus olan ayçiçeği ağırlıklı olarak ay çekirdeği veya ayçiçek yağı olarak tüketilse de kesme çiçek olarak dekoratif amaçlı kullanılan türlerede sahiptir. Kuzey Amerika kökenli bir türdür. Ayçiçek adı yunanca helios (güneş) ve anthos (çiçek) kelimelerinin birleşmesinden gelmektedir. 1 ayçiçeğinden 1000 adete kadar ayçekirdeği alınabilir. Arjantin, Ukrayna ve Rusya ayçiçek yetiştiriciliğinde dünyada ilk 3 ülke olarak geçmektedirler. Türkiyede dünya ayçiçek üretiminde hatırı sayılır bir yere sahiptir ve ilk 5 ülke arasında yer almaktadır. Bununla birlikte Türkiyede ayçekirdeği tüketimi çok fazladır fakat dünyada ağırlıklı olarak ayçiçek yağı için üretim yapılmaktadır ve ekonomiler için ciddi bir gelir kaynağı olarak geçmektedir.

Ayçekirdeğinin kolesterol oranı yüksekde olsa aşırıya kaçmadan, tuzsuz ve yağsız olarak tüketildiğinde sağlığımıza bir çok faydası bulunmaktadır. Faydalı yağ asitleri, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Ayçekirdeği  A,B,C ve E vitaminlerini ve kalsiyum, magnezyum, potasyum,demir,selenyum ve manganez gibi mineralleri yüksek oranda barındırır.

Tohum Dünyası olarak yıllardır farklı türlerde ayçiçek tohumu satışı yapmaktayız. Bunlar arasında kırmızı çiçekli ateş kırmızısı ayçiçek tohumu, kadife kraliçe ayçiçek tohumu, teddy bear ayıcık ayçiçek tohumu, karışık ayçiçek türlerine ait tohumlar, sonbahar güzeli ayçiçek tohumu gibi özel türler bulunmaktadır. Bu türler ülkemizde zor bulunmasından dolayı bitkiseverler tarafından en çok tercih edilmektedir. Hem bahçede hem de saksılarda kesme çiçek olarak kullanabileceğiniz bu  ateş kırmızı ve kadife kraliçe ayçiçek türlerinin çekirdekleri yenilebilmektedir.

Ayçiçekleri kuşların en fazla rağbet gösterdiği bitki türlerindendir ve yetişme aşamasında çekirdekleri yiyebilirler. Eğer ticari olarak yetiştirmiyorsanız kuşların ayçiçeklerden beslenmesine yardımcı olmak bizleri her açıdan memnun eder. Fakat ticari olarak yetiştiriyorsanız tülbent gibi şeyler kullanarak çekirdekleri koruyabilirsiniz. Hem ayçiçeklerin güzel çiçeklerini, hemde güneşi takip edişlerini izlemek eminiz tüm yetiştiricileri mutlu edecektir.

Ayçiçek Tohum Ekimi: Ayçiçeği sıcaklara ve zararlılara karşı dayanıklı ve güneşi çok seven bir türdür. Bu yüzden sürekli güneş ışığı alan(günde 6-8 saat arası) bölgeleri ayçiçek yetiştiriciliği için tercih etmenizi öneriyoruz. Bu sayede daha sağlıklı çiçekler yetiştirebilirsiniz. Ayçiçeklerinin kökleri uzundur ve toprak buna göre kazılmalıdır. Ayçiçeğinin topraktan fazla besin alması sağlıklı yetişmesi açısından çok önemlidir bu yüzden toprağın mutlaka organik gübre kullanılarak zenginleştirilmesi gerekmektedir. Tohum ekiminde mutlaka rüzgarsız alanlar tercih edilmesi gerekmektedir.

Tohum ekimine dondurucu soğuklardan sonra havaların ısınmasıyla beraber başlanabilir. Toprak ısısının 15-16 dereceler arasında olması yeterlidir.

www.tohumdunyasi.com.tr

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.