Ata Tohum- Geleneksel TohumAta Tohum- Geleneksel Tohum


Merhabalar,
 
Bugün bloğumuzda neden geleneksel tohumları (ata tohumu) tercih etmemiz gerektiğine dair bilgiler vereceğiz. Tohum Dünyası olarak biz 12 senedir özellikle Geleneksel Tohumlar satmaya özen gösteriyoruz. Bunun sebebi ağırlıklı olarak az alana sahip veya saksı yetiştiricilerine yönelik satış yapmamız ve bitkiseverlerin en kaliteli ürünleri yetiştirmesine olanak sağlamaya çalışmamızdır.  Sizlere blog sayfalarımızda bulunan ve müşterilerimizin tohumlarımızdan yetiştirtirerek tarafımıza gönderdikleri fotoğraflara bakmanızı öneriyoruz.
 
Ülkemizde geleneksel tohum (ata tohum) veya ata tohum olarak bilinen tohumlar dünyada da bir çok yetiştirici tarafından özellikle tercih edilmektedir. Gelelim bunun sebeplerine:
 
1. Öncelikle Geleneksel Tohumlar uzun süredir yetiştirilen, belirli kalitede ve özel lezzete sahip ürünlere aittir. Örneğin sitemizde bulacağınız bir çok ürün 100 yıldan uzun süredir yetiştirilen ve hala en çok tercih edilen, lezzet ve başka konularda ödüller kazanmış türlerdir.
 
2. Geleneksel Tohumlardan yetiştirilen ürünler hibrit tohumdan yetiştirilen ürünlere oranla daha sulu, daha gevrek ve daha lezzetlidir. Genelde ticari olarak yetiştirilen ürünlerde nakliye süresinden, ürünlerin dayanıklılığından ve tek sezon için daha yüksek mahsul vermesinden dolayı hibrit tohumlar tercih ediliyor fakat eğer ki ticari olarak yetiştirmiyorsanız her zaman Geleneksel Tohum tercih etmenizi öneriyoruz.
 
3. Son yıllarda yapılan araştırmalar Geleneksel Tohumlardan yetiştirilen ürünlerin hibrit tohumlardan yetiştirilen ürünlere oranla daha besleyici özelliğe sahip olduğunu göstermiştir.
 
4. Geleneksel tohumdan yetiştirdiğiniz ürünlerden tekrar tohum alabilir ve bu tohumları kullanarak tekrar ürünler yetiştirebilirsiniz, yeni yetiştirdiğiniz ürünlerden tekrar tohum alarak bu döngüyü sürekli devam ettirebilirsiniz fakat hibrit tohumlardan yetiştirilen ürünlerden tekrar tohum alma şansınız bulunmamaktadır. Yani hibrit tohumdan bir sezonda yüksek mahsul alınabilir fakat bu durum tek sezon için geçerlidir.
 
5. Geleneksel Tohumdan yetiştireceğiniz ürünlerden alacağınız tohumlarla bir sonraki yıllarda tekrar tohum satın almak zorunda kalmayacağınızdan tohum masraflarınızda sıfıra inecektir. Oysa hibrit tohumla bir sezon ürün yetiştirip sonraki yıllarda tekrar tohum satın almak durumunda kalırsınız.
 
Bütün bunları göz önüne alırsak eğer ki az alana sahipseniz, ticari olarak yetiştiricilik yapmıyorsanız önceliğiniz her zaman gelenek tohum olmalıdır. Hibrit tohumun kendine has avantajları tabi ki bulunuyor fakat bu daha çok ticari yetiştiriciler için geçerlidir.
 
Saygılarımızla,
 
www.tohumdunyasi.com.tr


 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.