Blog

Müşterilerimizden Gelen Fotoğraflar
Müşterilerimizden gelen ve satışını yaptığımız tohumlardan yetişen ürünlere ait fotoğraflar. Yüklemeler devam edecektir.

Devamını oku

Gökkuşağı Gül Tohumu GerçeğiDeğerli Müşterilerimiz, 

Bugün bloğumuzda gökkuşağı gül tohumlarıyla ilgili uyarılarda bulunacağız. 

Bize ulaşan müşterilerimiz neden gökkuşağı, yeşil, mor gül tohumları satmadığımızı soruyorlar. Tohum Dünyası olarak yıllardır sadece doğada bulunan bitkilere ait tohumların satışını yapıyoruz. Maalesef gökkuşağı gülü diye bir tür doğada bulunmuyor, Tamamıyla sahtekarlık yapmak için photoshop ile hazırlanan fotoğraflarla bitkiseverler dolandırılıyor. 

İlk olarak Çinde yayılmaya başlayarak, daha sonra ebay gibi yurtdışı sitelerde satılmaya devam etmiştir. Sizlere önerimiz sadece bu tür için değil aklınıza yatmayan her türü iyi şekilde araştırıp ondan sonra alışverişinizi tamamlamanız. 

Lütfen gülleri kendi orjinal renkleriyle sevin.

Saygılarımızla,

www.tohumdunyasi.com.tr
Devamını oku

Ata Tohum- Geleneksel TohumAta Tohum- Geleneksel Tohum


Merhabalar,
 
Bugün bloğumuzda neden geleneksel tohumları (ata tohumu) tercih etmemiz gerektiğine dair bilgiler vereceğiz. Tohum Dünyası olarak biz 12 senedir özellikle Geleneksel Tohumlar satmaya özen gösteriyoruz. Bunun sebebi ağırlıklı olarak az alana sahip veya saksı yetiştiricilerine yönelik satış yapmamız ve bitkiseverlerin en kaliteli ürünleri yetiştirmesine olanak sağlamaya çalışmamızdır.  Sizlere blog sayfalarımızda bulunan ve müşterilerimizin tohumlarımızdan yetiştirtirerek tarafımıza gönderdikleri fotoğraflara bakmanızı öneriyoruz.
 
Ülkemizde geleneksel tohum (ata tohum) veya ata tohum olarak bilinen tohumlar dünyada da bir çok yetiştirici tarafından özellikle tercih edilmektedir. Gelelim bunun sebeplerine:
 
1. Öncelikle Geleneksel Tohumlar uzun süredir yetiştirilen, belirli kalitede ve özel lezzete sahip ürünlere aittir. Örneğin sitemizde bulacağınız bir çok ürün 100 yıldan uzun süredir yetiştirilen ve hala en çok tercih edilen, lezzet ve başka konularda ödüller kazanmış türlerdir.
 
2. Geleneksel Tohumlardan yetiştirilen ürünler hibrit tohumdan yetiştirilen ürünlere oranla daha sulu, daha gevrek ve daha lezzetlidir. Genelde ticari olarak yetiştirilen ürünlerde nakliye süresinden, ürünlerin dayanıklılığından ve tek sezon için daha yüksek mahsul vermesinden dolayı hibrit tohumlar tercih ediliyor fakat eğer ki ticari olarak yetiştirmiyorsanız her zaman Geleneksel Tohum tercih etmenizi öneriyoruz.
 
3. Son yıllarda yapılan araştırmalar Geleneksel Tohumlardan yetiştirilen ürünlerin hibrit tohumlardan yetiştirilen ürünlere oranla daha besleyici özelliğe sahip olduğunu göstermiştir.
 
4. Geleneksel tohumdan yetiştirdiğiniz ürünlerden tekrar tohum alabilir ve bu tohumları kullanarak tekrar ürünler yetiştirebilirsiniz, yeni yetiştirdiğiniz ürünlerden tekrar tohum alarak bu döngüyü sürekli devam ettirebilirsiniz fakat hibrit tohumlardan yetiştirilen ürünlerden tekrar tohum alma şansınız bulunmamaktadır. Yani hibrit tohumdan bir sezonda yüksek mahsul alınabilir fakat bu durum tek sezon için geçerlidir.
 
5. Geleneksel Tohumdan yetiştireceğiniz ürünlerden alacağınız tohumlarla bir sonraki yıllarda tekrar tohum satın almak zorunda kalmayacağınızdan tohum masraflarınızda sıfıra inecektir. Oysa hibrit tohumla bir sezon ürün yetiştirip sonraki yıllarda tekrar tohum satın almak durumunda kalırsınız.
 
Bütün bunları göz önüne alırsak eğer ki az alana sahipseniz, ticari olarak yetiştiricilik yapmıyorsanız önceliğiniz her zaman gelenek tohum olmalıdır. Hibrit tohumun kendine has avantajları tabi ki bulunuyor fakat bu daha çok ticari yetiştiriciler için geçerlidir.
 
Saygılarımızla,
 
www.tohumdunyasi.com.tr


 
Devamını oku

Domates Tohum EkimiDomates Tohum Ekimi


Tohum Dünyası'nda bulacağınız domates tohumu çeşitleri diğer tohum çeşitleri gibi o sezona ait en taze tohumlardır. Tohumlar minimum 2 sene serin ve az ışık alan bir ortamda saklandığı sürece tazeliklerini korurlar. Peki bu domates tohumlarını nasıl ekmeliyiz: aşağıda detaylı şekilde anlatımını bulabilir siniz. Aklınıza takılan bir konu olduğu taktirde blog üzerinden yorum yapabilirsiniz.

Tohumlar ekilmeden önce 12 saat soğuk suda bekletilmelidir.
 
Toprağın Hazırlanması: Büyükçe bir kaba yarı yarıya olacak şekilde torf ve perlit konulur ve karıştırılır.Üstüne toprağın nemlenmesini sağlayacak şekilde su dökülür ve tekrar karıştırılır. Toprağın nemini ölçmek için avucunuza bir miktar toprak alınarak sıkılır. Eğer su akıyorsa suyu fazladır. Elinizi nemlendirmişse su yeterlidir.
 
Tohum Ekim Talimatı: Plastik bardakları veya viyol’u daha önce hazırlanan karışımla doldurarak her bardağa 2 tohum gelecek şekilde tohumları ekerek üstünü çok ince tabaka olacak şekilde toprakla kaplayınız. Spreyleme yöntemiyle sulama yaparak toprağın nemli kalmasını sağlayınız. Direkt olarak sularsanız tohumların derine doğru gidebilir. Çimlenme gerçekleşene kadar toprağın nemli kalmasını sağlayınız. Ortam ısısı 21-27 dereceler arasında olmalıdır. Çimlenme gereçekleştikten sonra saksıyı ışık alan daha serin bir ortama geçiriniz.
 
İlk yaprak çıktıktan sonra bitkiyi daha büyük bir saksıya geçiriniz. Eğer kalıcı olarak bu saksıda kalacaksa büyük boy bir saksı tercih edilmelidir. Bitki bu aşamada direkt güneş ışığından ve aşırı soğuklardan etkilenir. Bu yüzden yarı gölge ve 15-21 dereceler arasında bir ortamda tutunuz. 
 
Bitki gelişimi süresince toprak nemli tutulmalıdır. Bu konuda aksama olursa bitkinin verimliliğide düşecektir. Bitki meyve verecek boya eriştiğinde 3-5 gün arası sulama yapılmayarak çiçeklenmesi sağlanmalı daha sonra düzenli sulamaya devam edilmelidir.  Bitki ilk meyvesini verdiği zaman, 2-3 haftada 1 kez özel sıvı domates besini vermeniz önerilir.
 
Bitki gelişimini tamamladıktan sonra, sararma olan yapraklar enfeksiyon riskine karşılık koparılmalıdır.
 
Fazla su verilmesi daha iri domatesler üretmenizi sağlar fakat verimlilik düşer.
 
Domatesleri bekletmeden toplamanız, verimliliği arttıracaktır.
 
Önemli Not: Şaşırtma işleminden sonra mutlaka bahçe toprağı kullanılmalı, torf kullanılmamalıdır.

www.tohumdunyasi.com.tr
Devamını oku

Domates TohumuDomates Tohumu,


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda Tohum Dünyası'nda satışını yaptığımız domates tohumlarıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Domates hemen hemen herkesin sevdiği ve günün her saatinde taze veya yemeklerde kullanarak tükettiği meyvelerden biridir. (Domates sebze olarak bilinsede aslında meyve olarak geçen bir türdür bunuda ayrıca belirtelim:) Mesela sabahları peynirin yanında söğüş olarak koyacağımız domates hem ferahlatır hem de sağlığımıza bir çok fayda sağlar. Domates antioxidan özelliğinin yanı sıra vitamin ve mineraller açısından da çok zengin bir meyvedir. Kemik erimesine, şeker hastalığına, kanserden korunmaya, kalbimize ve sayamayacağımız bir çok faydası bulunan domatesi özellikle çiğ olarak tüketmenizi öneriyoruz.

Tohum Dünyası olarak 12 senedir bir çok türde domates tohumu satışı yapmaktayız. Siyah domates tohumu, pembe domates tohumu, sarı domates tohumu, beyaz domates tohumu, kırmızı biftek domates tohumu ve daha bir çok türde domates tohumunu Tohum Dünyası'nda bulabilirsiniz. Kendi ürününü kendi yetiştirmek isteyen yetiştiriciler domates türlerine her geçen sene daha fazla talep göstermektedir.

Peki Tohum Dünyası'nda satılan domates tohumlarının ne farkı var? Öncelikle diğer sebze türleri gibi domates türlerine ait tohumlarda geleneksel yani ata tohumdur. Kökenleri 100 yıldan daha eskiye dayanan ve halen dünya genelinde popüler olan türlerin satışına önem veriyoruz. Neden ata tohum satışı yapıyoruz, hibrit tohum satışına yer vermiyoruz? Bununla ilgili blog sayfamızda detaylı bir yazı hazırladık fakat burada da kısaca değinecek olursak, biz daha sağlıklı, daha lezzetli ve tekrar tohum alınabilecek ürünleri yetiştirilmesine, hibrit tohumdan bir sezonda alınacak yüksek mahsule tercih ediyoruz. Kısaca her zaman ata tohum diyoruz.

Bununla birlikte Tohum Dünyası'nda satılan tohumların hepsi kontrollüdür. Bilinmedik yerlerden ne çıkacağı belli olmayan israil veya çin tohumlarına kesinlikle satışlarımızda yer vermiyoruz.  Kimi müşterilerimiz özellikle domates tohumu adetlerimizi az buluyorlar fakat özel tohumlar getirttiğimizden dolayı tohumlar bize de adetli olarak gelmektedir. Kiloyla ucuza satın alabileceğimiz tohumlar yerine pahalı ve adetle getirtebileceğimiz tohumları tercih ediyoruz. Fakat o az adet denilen tohumlardan bir müşterimiz aşağıda bulunan fotoğraftaki domatesleri üretmiştir.

Tohum Dünyası olarak tohumlarımızı her sezon yeniliyoruz. Domates tohumlarının dayanma süreleri uygun saklama koşullarında en az 5-6 sene olsa dahi her ne kadar sezon sonunda stoklarımız neredeyse tükenmiş de olsa tohumları kullanmayıp yeni gelen tohumların gönderimini yapıyoruz. Asla yüksek stoklarda ürün getirtmiyoruz ve beklemiş tohumlar göndermiyoruz.

Son olarak satışını yaptığımız tohumlardan aldığınız ürünün çıkacağını garanti ediyoruz. Blog sayfalarımızda Tohum Dünyası tarafından satışı yapılan tohumlardan yetişen domates, diğer sebze ve çiçek türlerine ait müşteri fotoğraflarımıza ulaşabilirsiniz.


Saygılarımızla,

www.tohumdunyasi.com.tr

 
Devamını oku

Biber Tohum EkimiBiber Tohum Ekimi


Genel Bilgiler: 
Ülkemizde acı biber türleri olsun, tatlı biber türleri olsun halkımız tarafından çok fazla ilgi görmekte ve tüketilmektedir. Tabi ki günümüzde taze ve doğal ürünlere ulaşmak adına tohumdan ve fideden biber ve diğer türleri yetiştirenlerin sayısı  hızla artmaktadır. Tohumdan biber yetiştirme keyifli bir uğraştır ve özellikle kendi yetiştireceğiniz ürünleri dalından kopararak tüketmenin zevkide ayrıdır. Burada biber tohumdan nasıl yetiştirilir onun bilgisini vermeye çalışacağız.

Öncelikle Dünya'nın en acı biber türlerine ait tohumların bilgilerinin verildiği blog sayfamızda da belirttiğimiz gibi bu türlere ait tohumların çimlenme süreleri diğer biber türlerine ait tohumlara göre çok daha uzundur ve sabırla bakıma devam edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda Dünya'nın en acı biber türlerine ait tohumların daha sıcak havada ekilmesi gerekmektedir.  Bunun dışında kıl biber tohumu, sivri biber tohumu ve çarliston biber tohumlarının çimlenme süreleri 1 hafta ile 10 gün arasıdır. Özellikle acı biberlerden en fazla acılığı elde etmek bol güneş alan bir ortamda yetiştirmeniz gerekmektedir.

Biber Tohumu Ekim dönemi: Biber tohumu ekimine iç mekanda Mart ayından itibaren başlanır. Isının 20-25 dereceler arası olması gerekmektedir. Tohum ekimi öncesi hazırlık: Biber tohumlarının ekim öncesi 1 gece oda ısındaki suda bekletilmesi gerekmektedir.Toprağın Hazırlanması: Biber tohumlarını ekeceğiniz toprağı hazırlamak için %80 oranında torf'un %20 perlit ile bir kapta karıştırılması ve su eklenerek nemlendirilmesi gerekmektedir.Biber Tohumu Ekimi: Öncelikle tohumların ya plastik bardaklara ya da vüyol gözlerine ekilmesi gerekmektedir. Buna göre plastik bardaklar vey vüyol gözleri daha önce hazırlanan toprak karışımı ile doldurularak her plastik bardağa veya vüyol gözüne 1-2 adet biber tohumu ekilir ve üzerleri 3-4 mm olacak şekilde toprakla örtülür. Burada özellikle biber tohumlarının üzerlerine örtülen toprağın iyice temizlenmiş ince toprak olmasından emin olunuz. 

Tohum ekiminden sonra biz spreyleme yöntemiyle her gün az miktarda sulama yapılmasını öneriyoruz. Direkt olarak toprağa dökülen sular tohumların alt tarafa giderek çimlenmemesine sebep olabilmektedir. 

Çimlenme gerçekleştikten sonra aynı şekilde bakıma devam edilmeli ve gerçek yapraklar çıkana kadar beklenmelidir. Bu aşamada zayıf olan filizler temizlenmelidir. Gerçek yapraklar çıktıktan sonra filizler 7,5 cm çaplı saksılara şaşırtılması gerekmektedir.Burada düzenli sulamaya devam edilerek köklerin gelişmesi sağlanacağından daha büyük saksılar kullanılmamalıdır. 

Şaşırtma işleminden sonra fideleri ışık alacak şekilde konumlandırınız. Özellikle öğlen güneşinden uzak tutunuz. Köklerin gelişmesinden sonra artık fideleriniz bahçeye geçirilmeye hazır hale geldi demektir. Şunu unutmayınİ eğer ki dış mekan ısısı halen düşükse mutlaka dış mekana alıştıra alıştıra geçirmeniz gerekmektedir. Gündüzleri dış mekanda tutarak geceleri koruma altında bir alana alabilirsiniz.

Bütün bunlardan sonra sizlere düşen kendi yetiştireceğiniz biberleri keyifle tüketmek.
Verimli bir sezon diliyoruz.

Tohum Dünyası'nda bulabileceğiniz tatlı ve acı biber tohumu çeşitlerine aşağıda bulunan linkten ulaşabilirsiniz.https://www.tohumdunyasi.com.tr

Saygılarımızla,


 
Devamını oku

Biber TohumuBiber Tohumu


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda satışını yaptığımız biber türleriyle ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Tohum Dünyası olarak 12 yıldır farklı türlerde biberlere ait tohumların satışını yapmaktayız. Diğer ürünlerimizde olduğu gibi tatlı ve acı biber tohumlarımız hibrit değildir ve yetiştirilecek ürünlerden tekrar tohum alabilirsiniz.

Tatlı Biber Tohumu: Her zaman belirttiğimiz gibi kendi yetiştirdiğimiz ürünlerin lezzetleri her zaman farklı olduğu gibi taze taze tüketme şansına da sahip oluyoruz. Örneğin kıl biber, sivri biber ve çarliston biber gibi türler hem yemeklere lezzet katmakla kalmaz sabah kahvaltılarına ayrı bir lezzet ve sağlık katarlar. Bunların yanında Tohum Dünya'sının özel ürünlerinden olan Nocera Giallo, Nocera Rossa, Topepo Rossove İtalan Sigara Tatlı biber türleri de gurme biber türleri arasında yer almaktadır. İtalyanın geleneksel türlerinden olan bu biberlerin ortak özellikleri çok yüksek miktarda mahsul vermeleri, gevrek yapılı olmaları ve lezzetleridir.

Dolmalık Biber Tohumu: Sitemizde Yerli dolmalık biber tohumu'nun yanısıra en özel dolmalık biber türlerinden olan Kaliforniya dolmalık biber tohumunu da bulabilirsiniz. Çikolata renkli, sarı renkli, mor renkli, yeşil- kırmızı renkli biber türleriyle ister salatalarınıza hem renk ve sağlık katabilir isterseniz de dolmalık biber olarak tüketebilirsiniz. Kaliforniya biber türlerine ait tohumlar dünya'da en çok rağbet gören türler arasında yer almaktadır.

Acı Biber Tohumu: Tohum Dünyası'nda Meksika kökenli bir tür olan Yeşil, bordo ve turuncu jalapeno tohumu bulabilirsiniz. Yeşil jalapeno ülkemizde özellikle turşu olarak ülkemizde oldukça fazla tüketilmektedir. Diğer biber türlerine göre farklı ve özel bir lezzete sahip olan Jalapeno biberi'nin daha zor bulunan türleri olan bordo ve turuncu jalapeno türlerinden de memnun kalacağınıza inanıyoruz. Jalapeno biberi az acı biber türleri arasında yer almaktadır ve tüketimi bu yüzden kolaydır. Maksimum 8000 scoville değerine sahiptir

Meksikanın bir eyaletinden adını alan Tabasco biberide özellikle sosların vazgeçilmez türleri arasında yer almaktadır. Küçük şişelerde satılan Tabasco acı biber sosu çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. 30-50 bin arası scoville değerine sahiptir.

Yetiştiricilerin sitemizde en fazla tercih ettiği türler arasında yer alan Uzun Cayenne acı biber tohumundan yetiştirilecek ürünleri hem taze olarak hemde kuru biber olarak tüketebilirsiniz. Bununla birlikte içerdiği vitamin ve minerallerle kalp dostu ve cildi güzelleştirme özelliğine sahiptir ve şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Cayenne biberi orta acılıkta bir türdür. 30-50 bin arası scoville değerine sahiptir.

Şeytanın öpücüğü acı biber tohumundan 2-3 cm boyutlarında orta acı biberler yetişir. Çok lezzetli biberler vermesinden dolayı yurt dışında içine mozarella koyularak aperatif olarak tüketilmektedir. Çok yüksek miktarda mahsul veren acı biber türlerindendir. 40-50 bin arası scoville değerine sahiptir.

Chili acı biber türlerinden olan siyah zeytin acı biber tohumundan yetişen bitkinin yaprakları ve biberleri siyahtir. Kimi yetiştiriciler bitkinin ve biberlerin güzel görünüşlerinden dolayı biberleri toplamayıp dekoratif olarak tutmaktadırlar. Saksı yetiştiriciliği için uygundur. Biberler başta yeşilken daha sonra siyah renge dönmektedirler. 45000 scoville acılık değerine sahiptir.

Gene chili biberi türlerinden olan mor şili biberi hem görünüşü  hem de biberlerin lezzetiyle popüler biberler arasında geçmektedir. Başlangıçta mor olan biberler olgunlaştıkça kırmızı renge dönerler. 50000 scoville değerine sahiptir.

Dünya'nın en acı biber tohumu çeşitleri: Tohum satışına başladığımızda 650 bin scoville değeriyle dünyanın en acı biberi olarak geçen kırmızı habanero acı biberinden sonra bhut jolokia 1 milyon scoville değeriyle dünyanın en acı biberi oldu. Bunu 2 milyon scoville değeriyle trinidad moruga akrep biberi ve son olarak 2.2 milyon scoville değeriyle carolina reaper biberi izlemiştir. Bu 4 türe ait orjinal tohumları Tohum Dünyası'nda bulabilirsiniz.

Daha önce bloğumuzda dünyanın en acı biber türleriyle ilgili genel bilgiler ve biberlerin scoville değerleriyle ilgili yazılarımızı da okumanızı öneriyoruz.


Saygılarımızla,

www.tohumdunyasi.com.tr

 
Devamını oku

Soğan TohumuSoğan Tohumu


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda soğan türleri, soğan tohumu, soğanın sağlığımıza olan faydaları ile ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Soğan Hakkında Genel Bilgiler: Latince adı Allium Cepa olan Soğan en eski sebze türlerden biri olup geçmişi bundan 7000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. İlk olarak merkez asyada keşfedilmiş ve zamanla tüm dünyaya yayılmıştır. Allium ailesinin diğer varyeteleri sarmısak ve pırasadır.


Soğan Türleri: Öncelikle şunu belirtmek isteriz. Soğan türleri arasında öyle büyük farklar yoktur. Hepsi sağlığımız için çok faydalıdır ve yaklaşık olarak aynı aromaya sahiptirler. Fakat yurt dışında kimi mutfaklar için özellikle soğan türü belirtilmektedir. Örneğim Meksika mutfağında ağırlıklı olarak beyaz soğan kullanılmaktadır.

Sarı Soğan: En fazla bilinen, en fazla tüketilen ve her tür kullanıma uygun soğan türüdür. Diğer türlere göre daha dengeli ve doygun aromaya sahiptirler ve pişirme süresi uzadıkça tatlılıklarıda artmaktadır. Son olarak eğer ki bir tarifte hangi tür soğan kullanılacağı belirtilmemişse her zaman sarı soğan tercih edilmelidir.

Beyaz Soğan: Sarı soğana göre daha hafif bir tada sahiptir. Sarı soğanda görülen acılık beyaz soğanda görülmez. Kabuk kısmıda sarı soğana göre daha incedir.

Kırmızı Soğan: En hafif tada sahip ve en tatlı soğan türüdür. Hafif tada sahip olmasından dolayı pişirdiğinizde tam soğan aroması alamayabilirsiniz. Bu yüzden ağırlıklı olarak taze tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle salatalar için en ideal soğan türüdür.

Taze Soğan: Bazı türleri kök oluştururken bazı türleri kök yapmaz. İnsan sağlığına diğer soğan türleri gibi çok faydalıdır fakat yeşillik olarak tüketilen bir türdür.


Soğanla ilgili pratik bilgi: Bazı soğanlar maalesef doğrarken gözlerimizi yakabilir. Bunun önüne geçmek adına soğan doğradığınız alanda mum yakabilir, soğanı soğuk akan suyun altında doğrayabilir veya kesim tahtasına beyaz sirke koyabilirsiniz.

Tohum Dünyası olarak sarı, beyaz, kırmızı ve taze soğan tohumu satışını yapmaktayız. Bunlar Hollanda Kırmızı Soğan ve Paris Gümüş Renkli Soğan türleri hem taze soğan olarak hem de kuru soğan olarak tüketilmeye uygun türlerdir. Arpacık Soğan satışını yaptığımız en küçük soğan türüdür ve özellikle yemeklere tüm olarak atılıp pişirilmek için idealdir. İspanyol Beyaz Soğan ve İspanyol Sarı Soğan türleri günümüzde dünya üzerinde en popüler ve en fazla tercih edilen soğan türlerindendir. Kırmızı Floransa soğanı İtalya'nın en popüler soğan türlerindendir. Uzun yapıdadır ve özellikle salatalar için ideal soğan türlerindendir. Red burgundy kırmızı soğan hafif tada sahip ve gene ağırlıklı olarak taze tüketime uygun soğan türlerindendir. Son olarak İtalyan Cipollini soğanı oval yapıda ve özellikle gurme şeflerin tercih ettiği nadir soğan türlerindendir.

Satışını yaptığımız soğan türlerine aşağıda bulunan linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.tohumdunyasi.com.tr/index.php?route=product/search&search=so%C4%9Fan

Soğanın Faydaları: Soğan düşük kalorili olmasına karşın vitamin ve mineraller yönünden çok zengin bir sebzedir.

-İçerdiği antioksidanlardan dolayı, trigliserit ve kolesterolü düşürür buna bağlı olarak kalp sağlığımızı korur.
-Hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirir.
-Kan şekeri oranını dengeleme özelliğine sahiptir.
-Kemikleri güçlendirir.
-Antibakteriyel özelliğe sahiptir.
-Sindirim sistemini düzenler.
-Özellikle diyet yapanların menülerinde mutlaka yer alması gereken bir sebzedir.

Soğan Tohum Ekimi: Soğan tohumları serin ve az ışık alan ortamda saklandıkları sürece 2 sene tazeliklerini korurlar. Tohum ekimine dondurucu soğuklardan sonra Mart ayı sonlarından itibaren başlanabilir. Hava sıcaklığının 20-25 dereceler arasında olmasına dikkat edilmelidir. Tohum ekimi için torf ve perlit karıştırılarak nemlendirilir ve vüyol gözlerine doldurulur. Her soğan tohumu 1 er cm aralıklarla ekilmelidir. Spreyleme yöntemi ile her gün az miktarda sulama yapılarak toprak nemli tutulmalıdır.

www.tohumdunyasi.com.tr
Devamını oku

Scoville- Biberlerin Acılık DeğerleriScoville- Biberlerin acılık değerleri


Merhaba,

Bugün bloğumuzda biberlerin Scoville yani acılık değerleriyle ilgili bilgiler vereceğiz.

Scoville ismi Scoville testinin yaraıcısı Amerikalı kimyager Wilburg Lincoln Scoville'in soyadından gelmektedir. 1912 yılında Wilburg Lincoln Scoville tarafından icat edilen Scoville Organoleptic Test yani cisimlerin duyu organlarını etkileme yeteneği testi sayesinde biberlerin acılık değerleri tespit edilmeye başlanmıştır.

Daha fazla acılığa sahip biberler yetiştirmek günümüzde bir çok yetiştirici için hobi haline geldi. Tohum Dünyası olarak biz 12 yıldır Dünya'nın en acı biber tohumlarının satışını yapmaktayız. İlk satışa başladığımızda Dünya'nın en acı biber türü olarak geçen Habanero Biberi şu anda 4. sıraya düşmüş durumda. Daha son Trinidad Moruga Akrep Biberi Dünya'nın en acı biberi ünvanını alsa da günümüzde en acı biber türü olarak Carolina Reaper biberi geçmektedir. Tabi ki bu iki biber türü arasında acılık açısından çok az fark var. Trinindad Moruga Akrep biberi 1.2 ile 2 milyon arası scoville değerine sahip iken Carolina Reaper Biberi 1.4 ile 2.2 milyon arası scoville değerine sahiptir. Habanero biberinin en acı türü olan Kahverengi Habanero biberinin sahip olduğu 425 bin ile 770 bin scoville değerini düşününde 10 yılda biberlerinin acılık değerlerinin nereden nereye geldiğini görebiliyoruz. Şimdi neden bir biber türünün acılıkları bu kadar geniş aralıkta seyrediyor diyebilirsiniz. Bunun cevabı biberlerin yetiştirildiği ortama, sıcaklığa, aldığı güneş ışığı miktarına göre acılıkların artıp azalabildiğidir. Yani çok sıcak bir ortamda çok güneş alarak yetiştirilen biberler daha fazla acılığa sahip olurlar.

Tabi ki burda Habanero fazla acı değil diye düşünürseniz büyük hata yaparsanız. Bu biber türlerinin hiçbiri ağzınıza atıp tüketemek için uygun değildir. Tüketmeye kalkanlar ciddi şekilde yaralanmalarla karşı karşıya kalabilirler. Bibere dokunduktan sonra yüzünüze falan dokunmanız bile çok fazla acı çekmenize sebep olabilir. Bu yüzden tohumlara dahi dokunmadan ekim yapılması konusunda biz mutlaka ekim talimatlarında ve satış sayfalarında uyarılar yapıyoruz. Bu biberleri ancak kurutarak veya çok çok küçük miktarlarda yemeklerde kullanarak tüketebilirsiniz.

Biberlerin scoville değerleri barındırdıkları capsaisin maddesinin oranlarına göre belirlenmektedir.

Aşağıda biber türlerine ait scoville değerlerini gösteren tabloya ulaşabilirsiniz. Bu biberlerde Tabasco biberinden itibaren direkt olarak tüketmek sakıncalı olabilmektedir.

Bir başka blog yazımızda buluşmak üzere...

www.tohumdunyasi.com.tr

 
Devamını oku

Salatalık TohumuSalatalık Tohumu ve Salatalık ile İlgili Genel Bilgiler,


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda salatalık tohumu, salatalık meyvesinin faydaları  ve salatalık tohumu ekimi hakkında genel bilgiler vereceğiz.

Salatalık hakkında genel bilgiler: Salatalık hemen hemen herkes tarafından sevilen ve tüketilen ve Türk mutfağının vazgeçilmez meyve türlerindendir. Ülkemizde hıyar veya badem olarak da adlandırılır. Genelde salata yapımında kullanılmasından dolayı salatalık daha yaygın olarak kullanılmaktadır.  Bu arada sebze olarak bilinse de salatalık da domates gibi meyve türüdür. Latince adı cucumis sativus olan salatalık kabakgiller familyasından gelmekte olup anavatanı Hindistan olarak bilinmektedir. Salatalık sarılıcı bir türdür ve tek yıllıktır. Dünya üzerinde bir çok türü bulunsa da 2 ana grup altında toplanmaktadır.


Sofralık Salatalık (Slicing Cucumber) : Slicing yani dilimlemeye uygun salatalık türleri bu grupta yer alır. Salata yapımında kullanılan ve herhangi bir işlem yapmadan taze ve bekletmeden tükettiğimiz salatalıklar bu grup içinde yer alır. Bu türe ait salatalıklar  kalın ve düzgün yapılı kabuklara sahiptirler.  Bekleme süreleri uzun değildir ve kısa sürede tüketilmelidir.

Turşuluk Salatalık (Pickling Cucumber) : Ağırlıklı olarak turşu yapımı için yetiştirilen salatalık türü grubudur. Daha ince ve pürüzlü kabuğa sahiptirler. Hasat süresi sofralık salatalık türlerine göre daha kısadır. Her ne kadar taze tüketim içinde uygun olsalar da ince kabuklu ve küçük çekirdekli olmalarından dolayı turşu yapımında kullanılmaktadırlar. Turşuluk salatalık türleri erken, meyveler tam olgunlaşmadan ve çekirdekler büyümeden hasat edilmelidir.

Tohum Dünyası'nda Bulabileceğiz Salatalık Tohumu Türleri:

Belirttiğimiz gibi Tohum Dünyası'nda satışını yaptığımız türler geleneksel, yetiştireceğiniz ürünlerden tekrar tohum alabileceğiniz ve hibrit türlere göre daha lezzetli ürünler veren özel türlere ait tohumlardır.

Az Alanda Yüksek Mahsul Salatalık Tohumu: Az alana sahip veya saksı yetiştiriciliğine uygun salatalık türüdür. Erkenci türdür ve salatalıkların boyu 18 cm'ye kadar ulaşabilir. Sofralık salatalık türlerindendir.

Marketmore76 Salatalık Tohumu: En çok tercih edilen salatalık türlerindendir. Düzgün yapılılı meyvelidir, yüksek mahsul verir ve hastalıklara karşı dayanıklıdır. Salatalık boyu 22 cm'ye kadar ulaşabilir. Sofralık salatalık türüdür.

Meksika Mini Ekşi Salatalık Tohumu: Nadir bulunan ve en özel salatalık türlerindendir. Boyları 5 cm civarı olan mini salatalıklar verir. Hem turşu yapımına hem de taze tüketime uygundur.Beyaz Salatalık Tohumu: Hem görünüşü hem de lezzetiyle en özel salatalık türlerindendir. Sıcak havalarda yetiştirildiğinde dahi yüksek mahsul vermesiyle bilinir. Hem turşu yapımına hem de taze tüketime uygundur. Salatalık boyu 15-16 cm'ye kadar ulaşabilir.


Çifte Mahsul Salatalık Tohumu: Diğer salatalık türlerine göre 2 kat daha fazla mahsul vermesinden dolayı bu isimle anılan salatalık türüdür. Yüksel mahsul vermesine rağmen salatalık kalitesi çok yüksektir. Erkenci türdür. Salatalıkların boyları 15 cm'ye kadar ulaşabilir. Sofralık salatalık türlerindendir.

Kristal Elma Salatalık Tohumu: Yeni zelanda  kökenli salatalık türüdür. Görünüşü ve lezzetiyle özel salatalık türlerindendir. Salatalıklar olgunlaştıkça elma şeklini alırlar. Gevrek, sulu ve lezzetli meyveler verir. Sindirimi diğer salatalık türlerine göre daha kolaydır. Salatalık boyu 7-8 cm'ye kadar ulaşabilir. Turşu yapımına ve taze tüketime uygundur.

Kristal Limon Salatalık: Dışı sarı meyvesi yeşil renktedir. Limona benzemesinden dolayı bu isimle anılmaktadır. Yumuşak ve acılaşmayan tada sahiptir. Kabuğunu soymadan tüketilmek için uygundur. Salatalık boyu 15 cm'ye kadar ulaşabilir. Turşu yapımına ve taze tüketime uygundur.

Boston Turşuluk Salatalık Tohumu: En yüksek ve en fazla mahsul veren turşuluk salatalık türlerindendir. Salatalık boyu maksimum 12 cm'ye kadar ulaşabilir.


Salatalık Tohum Ekimi:

Tohumlar iç mekanda Ocak-Nisan ayları arası, dış mekanda Mayıs ayı sonlarında ekilebilir.

Toprağın Hazırlanması: Büyükçe bir kaba yarı yarıya olacak şekilde torf ve perlit konulur ve karıştırılır.Üstüne toprağın nemlenmesini sağlayacak şekilde su dökülür ve tekrar karıştırılır. Toprağın nemini ölçmek için avucunuza bir miktar toprak alınarak sıkılır. Eğer su akıyorsa suyu fazladır. Elinizi nemlendirmişse su yeterlidir.

Tohum ekimi yapıldıktan sonra saksı, bardak veya vüyol gözleri naylon folyo ile kaplanır ve her gün açılarak toprağın durumuna göre su verilir ve 10 dakika havalandırılarak folyo tekrar kapatılır.Tohumlar çimlendikten sonra folyo kaldırılır ve düzenli sulamaya devam edilir. Her gün 1-2 saat güneşte bırakılması önerilir.

Tohum ekim talimatı:
7,5 cm çaplı saksıya hazırlanan toprak karışımı doldurularak 2-3 tohum 2,5 cm derinliğe ekilir ve 20-22 dereceler arasında ışık alan bir ortamda tutulur. Spreyleme yöntemiyle düzenli sulama yapılmalı fakat aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.

Çimlenmeden sonra zayıf olan bitkiler temizlendikten sonra diğerleri ilk yaprağını verdiğinde daha büyük bir saksıya şaşırtma işlemi yapılmalıdır. Kökler çok hassas olduğundan zarar vermemeye azami dikkat edilmelidir. 

Dış mekana 20-25 dereceler arası sıcaklıkta
30 cm aralık bırakılarak geçirilmelidir.

www.tohumdunyasi.com.tr
Devamını oku

Papatya Tohumu


Papatya Tohumu


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda papatya bitkisi, Tohum Dünyası'nda satışını yaptığımız papatya tohumlarıyla ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Papatya Bitkisi Genel Bilgiler: Asteraceae ailesinin bir üyesi olan Papatya bitkisi bilinen en eski çiçek türlerindendir. Çok yıllık bir tür olan Papatya, dondurucu soğuklarda ölseler dahi havaların ısınmasıyla beraber tekrar canlanırlar ve çiçek açmaya başlarlar. Mazisi milattan önce 2200 yıllarına kadar dayanır. İlk olarak Eski Mısırda tapınak bahçelerinde kullanılmıştır ve özellikle sağlık alanında kullanılmak üzere yetiştirilmişlerdir. Papatya günümüzde Antarktika kıtası hariç dünyanın her bölgesinde yetişmektedir. Dünya üzerinde bilinen 4000 çeşit papatya türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları İspanyol Papatyası, Afrika Papatyası, Brachycome- Kuğu Nehri Papatyası, Painted Daisy- Çingene Eteği Papatyası, Garland Daisy- Taç Papatyası ve İngiliz Papatyasıdır.

Papatya çiçekleri arıları çekerler ve arılarda çiçeklerin polenlenmesini sağlarlar.

Her ne kadar papatya güzel çiçekleriyle dikkat çeken bir tür olsa da özellikle vahşi papatya türleri medikal alandada kullanılmaktadır. Öksürük, bronşit, karaciğer ve böbrek bozuklukları, şişlik gibi sağlık problemlerinde papatya çayı iyileştirici özelliğe sahiptir. Papatya çayı vahşi papatyalar kurutularak hazırlanırlar.

Papatya kompozit yapıda bitki türlerindendir. Yani her ne kadar papatyaların birer birer açtığı düşünülsede tek merkezden bir çok papatya çiçeği açarak ayrı ayrı çiçekler açmış gibi görünürler.  

Papatya türleri özellikle toplandıktan sonra uzun süre canlı kalmalarından dolayı çiçek arajmanlarında ve kesme çiçek olarak saksılarda kullanılmak üzere tercih edilirler.Papatya Bitkisi İklim İstekleri: Papatya türleri hem nemli hem de kurak bölgelerde yetiştirmek için ideal bir türdür. Fakat özellikle bol güneş alan bölgelerde daha fazla çiçek açarlar. Doğada yetişen vahşi papatya türleri ilaçlara, zararlılara karşı daha dayanıklıdırlar ve daha fazla yayılma özelliği gösterirler. Papatya tüm yaz mevsimi çiçek açan bitki türlerindendir.

Tohum Dünyası olarak yıllardır farklı papatya tohumu çeşitlerinin satışını yapmaktayız. Bunlar en fazla tercih edilen özel türlerdir. Çingene eteği papatya tohumu, taç papatya tohumu, ingiliz papatyası tohumu, brachycome- kuğu nehri papatya tohumu satışını yaptığımız papatya çeşitleri arasında yer almaktadır.

Papatya tohumu çeşitlerimize aşağıda bulunan linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tohumdunyasi.com.tr/index.php?route=product/search&search=papatya

Papatya Tohum Ekimi: Tohum ekimine dondurucu soğuklardan sonra iç mekanda 18-20 derece sıcaklıklarda başlanabilir. Torf ve perlit karışımı nemlendirilerek vüyol gözlerine doldurulur ve papatya türüne göre belirtilen miktarda tohumlar belirtilen derinliğe ekilir. Daha sonra vüyoller streç film ile kaplanır. Tohum ekimi yapıldıktan sonra vüyoller direkt güneş ışığından uzak fakat bol ışık alan bir ortamda tutulur. Spreyleme yöntemiyle her gün düzenli sulama yapılır, aşırı sulanmadan kaçınılır. Sulama yapmak için streç film açıldığında 10-15 dakika havalanması sağlanır. Papatya türlerinde çimlenme süresi 10-20 gün arasında değişmektedir.  Çimlenme gerçekleştikten sonra streç film tümüyle kaldırılır.


www.tohumdunyasi.com.tr
Devamını oku

Nane TohumuNANE TOHUMU


Merhaba,

Bugün bloğumuzda sofralarımızın vazgeçilmez yeşillik türlerinden nane ve nane tohum ekimiyle ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Nane Hakkında Genel Bilgiler: Dünya üzerinde bilinen 25  nane türü bulunmaktadır fakat bunlardan en çok ticari olarak yetiştirilen türleri Mentha Piperita ve Mentha spicata'dır. Mentha Piperita, mentha spicata'ya oranla daha baharatlı bir tada sahiptir.

 Nanenin anavatanı Avrupa ve Asyadır. Tarih boyunca hem yeşillik olarak, hem baharat olarak hem de yağı için tüketilmek üzere uygarlıklar tarafından yetiştirilmiştir. Nane yaprakları toplandığında tekrar mahsul veren çok yıllık bir yeşilliktir. Nane yağı parfüm ve ilaç yapımında kullanılmaktadır. Nane yaprakları kendine has bir aromaya sahiptir dve hem tatlılarla hem de tuzlularla beraber tüketilmek için uygundur.

Nane bahçede yetiştirildiğinde mutlaka sınırlandırmaya ihtiyaç duyar. Yayılıcı ve arsız bir tür olmasından dolayı zamanla tüm bahçeyi sararak diğer bitki türlerine zarar verebilir.

Tohum Dünyası olarak yıllardır mentha spicata türü nane tohumu satışı yapmaktayız. Tohumdan kolay yetiştirilmesinden dolayı naneyi taze taze tüketmek adına yetiştiriciler tarafından çok fazla tercih edilen türlerden biridir.

Nane İklim ve Toprak İhtiyaçları: Nane hemen hemen her toprak türünde yetiştirilebilir. Tek dikkat edilmesi gereken nokta toprağın nemli tutulmalıdır. Her ne kadar güneşli ortamlardan hoşlansa da yarı gölge alanlarda yetiştirmek için de idealdir. Nane soğuk havalara dayanıklı bir türdür.

Nane Faydaları: Nane yararlı yağlar ve antioksidanlar açısından çok zengin bir türdür.

- Sindirim sistemini rahatlatır ve düzenler.
- Kadınlarda hormonsal düzensizliklere karşı faydalıdır. Örneğin yüzde çıkan kılların azalmasına yardımcı olur.
- Hafızayı kuvvetlendirir.
- Bakteriyel enfeksiyonlara karşı tedavi edici özelliğe sahiptir.
- Kan şekerini düzenler.
- Stresi azaltır.
- Tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Nane Tohum Ekimi: Tohum ekimine dış mekanda toprak ısısı yükseldiği aylarda başlanmalıdır. İç mekanda tohum ekimi yapılacaksa Şubat ayından itibaren tohum ekimi yapılabilir. Nane tohumları çok küçük olduğundan dolayı toprak yüzeyine yakın ekim yapılmalıdır. Nane tohumlarının çimlenmeleri 3-4 haftayı bulabilmektedir. Bu yüzden sabırlı olmalı ve bakıma devam edilmelidir.

Çimlenmeden sonra filizle 5-6 cm'ye ulaştığında büyük saksıya şaşırtılmalıdır. Nane diğer yeşillik türlerine göre gelişmek için daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bu yüzden aşırıya kaçılmadan düzenli olarak sulanmalıdır.

www.tohumdunyasi.com.tr
Devamını oku

Meyve TohumuMEYVE TOHUMU

Merhaba,


Bugün bloğumuzda Tohum Dünyası'nda satışını yaptığımız meyve tohumu türleriyle ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Tohum Dünyası olarak yıllardır kavun tohumu, karpuz tohumu, çilek tohumu ve tropik meyve tohumu satışı yapmaktayız. Bu türler özenle seçilmiş ve ağırlıklı olarak az bulunan özel türlerdir.

Kavun Tohumları:

Prescott Fond Bal Kabağı Görünüşlü Kavun Tohumu: Cantaloupe kavun ailesinden ve Fransız kökenli geleneksel kavun türüdür. İlk olarak 1800'lü yıllarda yetiştirilmeye başlanmış ve günümüzde de popülerliğini devam ettirmiştir. Görünüşünden dolayı bal kabağına benzetilmektedir. Kuraklığa dayanıklıdır ve en iyi verimi almak için fazla sulamadan kaçınılarak yetiştirilmesi gerekmektedir.

Bidwell Casaba Dev Kavun Tohumu: Tarihi 1800'lü yıllara dayanan geleneksel kavun türüdür. Bir dönem neredeyse yok olma noktasına gelsede bir kaç yetiştiricide bulunan tohumlar sayesinde yeniden yetiştirilmeye başlamıştır fakat halen nadir bulunan kavun türleri arasında yer almaktadır. Büyük boy kavun türüdür ve 35-40 cm boya ulaşan kavunlar verir. Çok tatlı ve lezzetli meyveye sahiptir. Özellikle yazları sıcak geçen iklimlerde daha fazla verim alınır.

Cantaloupe Altın Kalpler Kavun Tohumu: Günümüzde en fazla tercih edilen geleneksel kavun türlerindendir. Koyu turucuncu meyvesi çok tatlı, lezzetli, sulu ve kokuludur ve bununla birlikte dış yapısı çok düzgün şekle sahiptir. Yoğun güneş alan ve sıcak ortamlarda yetiştirmek daha iyi verim alınmasına yardımcı olacaktır. Cantaloupe altın kalpler kavunu orta boy kavun türleri arasında yer almaktadır.


Jumbo Cantaloupe Kavun Tohumu: Tarihi 1900'lü yılların başına dayanan geleneksel kavun türüdür. Altın kalpler kavun türü gibi tatlı, lezzetli ve kokulu meyveye sahip olmakla birlikte erken hasata gelen bir tür olmasından dolayı günümüzde yetiştiriciler tarafından en fazla tercih edilen kavun türlerindendir. Somon rengine meyveye sahiptir.

Crenshaw Bal Kavun Tohumu: Geleneksel Crenshaw kavunu dünyanın en tatlı kavun türü olarak geçmektedir ve bu yüzden bal kavun tanımlaması yapılmaktadır. Dünya üzerinden gurme şeflerin tercih ettiği kavun türlerindendir. Başlangıçta yeşil olan rengi olgunlaştıkça somon rengine döner. 6-7 kg ağırlığında kavunlar verir. Özellikle sıcak ve kurak alanlarda yetiştirildiğinde iyi verim alınabilir.

Erkenci Gümüş Çizgi Kavun Tohumu: Kore kökenli, Geleneksel küçük boy kavun türlerindendir. Gevrek, kokulu ve tatlı meyveye sahiptir. Ağırlıkları 1 kg civarı olan kavunlar verir. Erkenci bir türdür ve 75 günde hasata gelir. Özellikle sıcak ve bol güneş alan ortamlarda iyi verim alınır.

Honey Rock Kavun Tohumu: Geleneksel kavun türlerinden olan honey rock kavunu özellikle yoğun kavun aroması, yoğun kokusu, somon rengi meyvesi, düzgün şekli ve lezzetiyle 1933 yılında ödül almış kavun türüdür. 3-4 kg arası kavunlar verir. Erkenci bir türdür ve 80 günde hasata gelir.

Muz Kavun Tohumu: Muza benzeyen görünüşünden dolayı Muz kavun olarak adlandırılmış tarihi 1800'lü yıllara dayanan geleneksel kavun türüdür. Sarı renk gövdeye, somon rengi lezzetli ve yoğun kavun aromalı meyveye sahiptir. Boyları 35-40 cm'ye  ve ağırlıkları 3-4 kg'a ulaşan kavunlar verir. Yoğun kokulu meyveye sahiptir ve odaya koyulduğunda bu koku her yanı sarar.

Plum Granny Cep Kavunu Tohumu: Tarihi 1000 yıl öncesine dayanan geleneksel kavun türüdür. Plum granny özellikle ananas- kavun karışımı olan yoğun kokusu ve çizgili yapıya sahip dış görünüşüyle dikkat çeken özel bir türdür. Eski zamanlarda bayanlar bu kavunları ortama güzel kokusunu vermek için ceplerinde veya çantalarında taşırlardı. Plum granny lezzetsiz meyveye sahip olmasından dolayı meyvesi için değil kokusu ve dekoratif dış görünüşünden dolayı yetiştirimektedir. Kavunun boyu 10 cm'dir ve yaklaşık tenis topu boyutlarındadır. Erkenci bir türdür ve 80 günde hasata gelir.

Tigger Kaplan Desenli Kavun Tohumu: Kaplan desenli olmasından dolayı bu isimle anılan kavun türüdür. Plum granny kavunu gibi meyvesi için değil görünüşü ve yoğun kokusundan dolayı yetiştirilen bir türdür fakat kurak alanlarda yetiştirildiğinde daha tatlı bir meyveye sahip olur ve tüketilebilecek hale gelir.  En yoğun kokuya sahip kavun türü olarak geçmektedir. Odaya konulduğunda kokusu her yanı sarar.

Yeşil Meyveli Kavun Tohumu: Özellikle yazları çok sıcak ve güneşli geçen bölgeleri seven geleneksel kavun türüdür. Meyvesi diğer kavun türlerinin aksine yeşil renktedir fakat tatlı ve sulu yapıdadır. Parlak ve düzgün gövde yapısına sahiptir. Orta boy kavun türlerinden biridir.

Zümrüt Taşı Kavun Tohumu: Tarihi 1800'lü yıllara dayanan, turuncu renkte meyveye, yeşil gövde rengine, tatlı, sulu ve lezzetli meyveye sahip geleneksel kavun türüdür. Zümrüt taşı kavunun en önemli özelliği meyvesinin sahip olduğu tarçın aromasıdır. Erkenci kavun türleri arasındadır. 1,5-2 kg ağırlığında orta boy kavunlar verir.

Karpuz Tohumları:

Ay ve Yıldızlar Karpuz Tohumu: Tarihi 100 yıl öncesine dayanan en özel ve geleneksel karpuz türlerindendir. Koyu yeşil gövdesi üzerinde küçük sarı noktalar ve bir büyük sarı noktadan dolayı bu isimle anılmaktadır. Farklı görünüşte gövdeye sahiptir ve meyvesi çok tatlıdır. Ağrılıkları 20 kg'a kadar ulaşabilen karpuzlar verir. Tohum Dünyasında kırmızı ve sarı meyveli ay ve yıldızlar karpuz türlerine ait tohumları bulabilirsiniz.

Mini Şeker Karpuz Tohumu: Geleneksel küçük boy karpuz türüdür. Meyvesinin tatlılığından dolayı en çok tercih edilen karpuz türlerindendir. Taşınması kolay olduğundan dolayı pikniğe götürmek için ve küçük aileler için ideal türdür. Sıcak ve kurak iklimlerde yetiştirtirildiğinde iyi verim alınır. Erkencidir ve 75 günde hasata gelir.

Dixie Queen Karpuz Tohumu: Açık renk gövdeye sahip geleneksel kavun türüdür. Fazla mahsul vermesi ve tatlı kırmızı meyvesinden dolayı tercih edilen karpuz türlerindendir. Tarihi 1800'lü yıllara dayanan bir türdür. Ağırlıkları 15 kg'ı bulabilen karpuzlar verir.

Kara Elmas Karpuz Tohumu: Gelenekse kara elman karpuzu özellikle çok koyu yeşil gövdesi, kalın kabuğu ve çok tatlı meyvesiyle özel karpuz türlerinden biridir. Büyük boy karpuz türlerinden ve karpuzların ağırlıkları 23-24 kg'a kadar ulaşabilir. Hastalıklara karşı dayanıklıdır.

Allsweet Karpuz Tohumu: Adındanda anlaşılacağı üzere (Tümüyle Tatlı)  en tatlı karpuz türleri arasında yer alan Allsweet karpuzu çizgili gövdeye ve kırmızı meyveye sahiptir. Karpuzların ağırlıklar 15 kg'a kadar ulaşabilir.

Tropik Meyve Tohumları:

Guava Meyvesi Tohumu: Her dönemde yeşil kalan yapraklara sahip, çalı formunda küçük ağaç olarak yetiştirilen ve lezzetli meyvelere sahip bitki türüdür. Güney amerika kökenlidir ve ılıman iklim bitkidir. En düşük -1 derece sıcaklığa kadar dayanır. Küçük beyaz çiçeklere sahiptir. Meyvelerin boyu 15 cm'ye kadar ulaşabilir. Dış yapısı sarımsı meyvesi açık kırmızı renkte, lezzetli ve tatlıdır. Guava meyvesi içerdiği antioksidanlar, vitamin ve minerallerle çok faydalıdır.

Papaya Meyvesi Tohumu: Papaya meyvesi hem taze tüketime hem de reçel ve tatlı yapımına uygundur. Turuncu dış yapıya ve somon rengi meyveye sahiptir. Ilıman iklim bitkisidir. Papaya ağacı en fazla 10 metreye boya ulaşabilir ve yaprakları her dönem yeşil kalır.

Kiwano Meyvesi Tohumu: Boyunuzlu veya dikenli kavun olarak da adlandırılan türdür. Lime ve kavun karışımı tada sahiptir. Dış yapısı dikenli ve turuncu renkte, meyvesi jelimsi ve yeşil renktedir. Kiwano içerdiği vitamin ve minerallerle çok sağlıklı meyve türlerinden biridir.

www,tohumdunyasi.com.tr
Devamını oku

Marul TohumuMarul Tohumu,


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda Marul, marul türleri, marulun faydaları ve marul tohum ekimi ile ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Marul Hakkında Genel Bilgiler: Latince adı Lactuca Sativa olan Marul ilk olarak Eski Mısır medeniyetinde tohumundan yağ çıkarmak için yetiştirilmeye başlamıştır. Milattan önce 2800 lü yıllarda günümüzün romaine marul türüne benzer marul türleri yaprakları için yetiştirilmeye başlanmıştır. Daha sonra Yunanlılar ve sonrasında Romalılar marul yetiştiriciliğine başlamış ve zamanla tüm dünyaya yayılmıştır.

Marul Türleri: Dünya üzerinde bir çok marul türü yetiştirilmektedir. Bu kısımda marul türleriyle ilgili bilgiler vereceğiz.  Basitçe tanımlayacak olursak marulun 4 ana türü ve bunlara bağlı farklı marul türleri bulunmaktadır. Bunlar yaprak marul, göbek marul, romaine (cos) marul, butterhead marul türleridir.

Yaprak Marul: Kırmızı marul, yeşil marul, kırmızı kıvırcık marul, yeşil kıvırcık marul ve meşe yapraklı marul türleri yaprak marul ailesinden gelmektedir. Yaprak marul türleri göbek barındırmaz ve sadece yaprakları için yetiştirilirler. Göbek barındırmadığından dolayı yaprak marul türlerinin dayanıklılığı daha azdır. Kırmızı ve yeşil yapraklı marul türlerinin tatları ve besleyici özellikleri birbirine benzerdir fakat meşe yapraklı marul türü daha baharatlı ve daha besleyici özelliğe sahiptir. Yaprak marul türleri iceberg marul türlerine çok daha fazla oranda vitamin ve mineral içerirler. Örneğin meşe yapraklı marul iceberg maruluna göre 6 kat daha fazla A vitamini içermektedir.

Romaine- (cos) Marul:  Uzun ve lezzetli yapraklara sahiptir. Hem yaprak hem de tatlı ve lezzetli baş yapan marul türüdür.  Vitamin ve mineral açısından çok zengin bir türdür.

Iceberg- Göbek Marul: Yaprakların üst üste sarılı olduğu ve düzgün yuvarlak şekilli, gevrek yapılı marul türüdür. İceberg marulun en önemli özelliği diğer marul türlerine göre daha uzun olan dayanıklılık süresidir.

Butterhead Marul: Büyük boy yaprakları ve lezzetli baş için yetiştirilen marul türüdür. Diğer marul türlerine  göre daha yumuşak tada sahiptir. Sıcaklara karşı diğer marul türlerine oranla daha dayanıklıdır.

Tohum Dünyası olarak farklı türlerde bir çok marul tohumu türüne satışlarımızda yer veriyoruz. Kış marulu tohumu, buttercrunch marul tohumu, göbekli avuç içi mini marul tohumu, lolla rossa marul tohumu, lolla bionda marul tohumu, iceberg marul tohumu, kırmızı iceberg marul tohumu, minyatür saksı marul tohumu, parris island cos marul tohumu, super red romaine marul tohumu ve kıvırcık marul tohumu çeşitlerini Tohum Dünyası'nda bulabilirsiniz. Bu türleri yetiştirerek farklı renklerde ve türlerde özel salata karışımları hazırlayabilirsiniz.

Marul Faydaları: Marul özellikle A ve K vitaminleri açısından, mineral ve lif açısından zengin bir yeşillik türüdür. Sıfır yağ ve kolesterol içerir, kalorisi düşüktür.

- Diyetler için ideal yeşillik türüdür. Besleyici olmasına karşın yağ içermez ve düşük kalorilidir.
- Beyin sağlığı için faydalıdır.
- İçerdiği A, B ve C vitaminleri ve potasyum sayesinde kolesterolü düzenler ve kalp sağlığını güçlendirir.
- Şeker hastalığına karşı koruyucu etkiye sahiptir.
- İçerdiği yüksek miktarda A vitamininden dolayı göz sağlığımız için faydalıdır.
- Kemikleri güçlendirir.
- Bağışıklık sistemini güçlendirir.
- Metabolizmayı düzenler.
- Daha sağlıklı cilt ve saçlara sahip olmamıza yardımcı olur.

Marul Tohum Ekimi: Öncelikle marul tohumları en az 5 sene tazeliklerini korurlar. Eğer hemen ekim yapılmayacaksa tohumlar az ışık alan serin bir ortamda saklanabilirler.

 Marul serin havalarda yetiştirilmelidir. Bu yüzden sıcaklıklar 15 derece civarında tohum ekimi yapılmalıdır. İç mekanda tohum ekimine başlanacaksa Şubat sonu ve Mart ayları yaz hasatı, yaz sonu Eylül- Ekim ayları kış hasatı için en ideal zaman olacaktır. Hasatın çok sıcaklara kalması marulların acılaşmasına sebep olacağından bu döneme kalmadan ürün hasatı yapılmalıdır. Tohum ekimi öncesi toprak hazırlanmalı ve organik materyallerle zenginleştirilmelidir. Solucan gübresi bu aşamada yetiştiriciler için ideal ürün olacaktır. Tohumlar toprak yüzerine yakın ekilmesi (6-13 mm arası derinliğe) ve düzenli olarak nemli kalması sağlanmalıdır. Aşırı sulamada tohumların çürümesine sebep olacağından dolayı dikkatli sulama yapılmalıdır. Tohumlar direkt dış mekanda ekilecekse yaprak marul türlerinde en az 20  cm, göbek marul türlerinde 25-30 cm aralık bırakarak ekilmelidir. Marul yetiştirilecek bölgenin güneş alan veya yarı gölge olarak seçilmesi gerekmektedir.

www.tohumdunyasi.com.tr
Devamını oku

Lavanta Tohumuİngiliz Vera Lavanta Tohumu- Kokusu ve Görünüşüyle Çok Özel Bitki Türü


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda çok özel bir bitki türü olan İngiliz Vera Lavanta ile ilgili bilgiler vereceğiz. Tohum Dünyası olarak 12 yıldır İngiliz Vera Lavanta Tohumu satışı yapmaktayız ve bitkiseverler tarafından en fazla tercih edilen türler arasındadır.

İngiliz vera lavanta bitkisi, Latince adıyla Lavandula Angustifolia Vera, oldukça eski bir maziye sahip geleneksel lavanta türlerindendir. Soğuklara dayanıklı, yoğun kokulu çiçeklere sahiptir, çiçekleri kesme çiçek olarak kullanılmaya ve kurutulmak için uygundur. İngiliz vera lavanta toprak seçmez ve yetişmek için zengin toprağa ihtiyaç duymaz. Toprağın sürekli nemli tutulması önerilmez, bu bitki gelişimini olumsuz yönde etkiler.

İngiliz Vera Lavanta güneşli ortamlardan hoşlanan çok yıllık bir bitki türüdür. Bitki boyu 45-60 cm'e kadar ulaşabilir. Yaz öncesi çiçek açmaya başlar ve çiçeklenme süresi uzundur. Çiçeklenme ilk sene fazla olmaz fakat ikinci yıldan itibaren yoğun çiçek açmaya başlar. Özellikle kelebekleri ve arıları kendine çeken çiçeklere sahiptir. En kaliteli lavanta yağına sahip türler arasındadır. Bu yağ ilaç ve parfüm yapımı gibi alanlarda kullanılmaktadır. 

Tohum Ekimi:  Tohumlar Mart- Mayıs aylarında veya Ağustos-Ekim ayları arasında ekilmelidir. Tohum ekimi direkt olarak dış mekana yapılabileceği gibi Plastik bardak veya viyoller kullanılarak iç mekanda yapılabilir.

Bitki Boyu: 45-60 cm

İç mekanda tohum ekim işlemi yapılacaksa: plastik bardakları veya viyolü drenajlı toprakla doldurarak tohumları tohum boyunun iki katı derinliğe ekiniz. Üstlerini çok az toprakla örtünüz. Toprağın nemli olmasını sağlayınız. Direkt su dökmek yerine spreyleme yöntemiyle tohumları etkileyemeyecek şekilde sulayınız. 15-20 derecelerde ve ışık alan bir ortamda tutunuz. Çimlenme 2-3 hafta arasında sürmektedir.

Bitki gelişim gösterdikten sonra
7,5 cm çaplı saksıya şaşırtma işlemi yapılmalıdır. Işık alan bir ortamda bitki gelişim sağlaması beklenmelidir. Bahçeye geçirmeden önce balkonda 10-15 gün dış iklime alışması için bekletilmelidir.

Bütün bu işlemlerden sonra bahçeye
45 cm aralıklarla şaşrtılmalıdır. Aralığın az tutulması hava sirkülasyonunu engelleyeceğinden bitkinin gelişimine negatif etki edecektir.

Bitki düzenli sulanmalı fakat aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.

Önemli Not: Şaşırtma işleminden sonra mutlaka bahçe toprağı kullanılmalı, torf kullanılmamalıdır.

www.tohumdunyasi.com.tr

 
Devamını oku

Çilek TohumuÇilek Tohumu,


Merhaba,

Bugün bloğumuzda çilek tohumu, çilek meyvesi ile ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Çilek Meyvesi Hakkında Genel Bilgiler: Bilimsel adı Fragaria olan Çilek hemen hemen her kesin severek tükettiği en özel meyve türlerindendir. Dünya üzerinde 20'nin üzerinde çilek türü mevcuttur. Kuzey yarım küreye ait bir tür olsa da zamanla tüm dünyaya yayılmıştır. Çilek lifli kök yapısına sahip yavaş büyüyen bitki türlerindendir. Bununla birlikte çilek bitkisi odunsu bir yapıya sahip olmadığından dolayı boyu uzamaz ve yüzeye yakın olarak büyürler. Çilek, tohumları meyve üzerinde olan tek meyvedir ve bir tek çilekten 200 civarı tohum alınabilmektedir. Çilekten tohum almak için ya dondurucuda dondurduktan sonra birer birer kolaylıkla meyveden ayrılmalı ya da  ince süzgeçten geçirerek tohumların süzgeçte kalması sağlanmalı sonra da kurutulmalıdır.  Yayılıcı bir tür olmasından dolayı diğer bitkilerden uzak yetiştirilmesi, yetiştirirken çok derin olmayan uzunlamasına büyük saksılar kullanılmasını öneriyoruz.

Çilek tohumlarının toplandıktan sonra dış mekanda saklama süresi maksimum 1 senedir ve bu süreden sonra çimlenme özelliklerini kaybetmektedirler. Eğer ki aldığınız tohumu ekmeyip bekleyecekseniz mutlaka buzdolabında saklamanız gerekmektedir.

Tohum Dünyası olarak kırmızı dağ çileği tohumu, beyaz dağ çileği tohumu ve sarı çilek tohumu satışını uzun yıllardan beri yapmaktayız. Satışını yaptığımız türler gelenekseldir. Bilindiği üzere son yıllarda marketlerde ve pazarlarda büyük boy çilekler satılmaya başladı. Bizim satışını yaptığımız türler küçük boy çilek türlerine ait olup kokulu ve tatlıdırlar. Beyaz ve sarı çilek türlerinin kırmızı türe göre avantajı özellikle kuşların çok olduğu bölgelerde renklerinden dolayı dikkat çekmediklerinden dolayı yetiştiricilere kolaylık sağlamalarıdır.

Tohum Dünyası olarak yetiştiricileri bilinçlendirmek ve doğada bulunmayan bitki türlerine ait tohumlar konusunda sürekli bloğumuzda uyarılar yapıyoruz. Çilek bitkisinin satışını yaptığımız renkleri dışında doğada bulunan başka renkte bir çilek türü bulunmamaktadır. Örneğin, siyah çilek tohumu, mavi çilek tohumu, yeşil çilek tohumu gibi satışı yapılan ürünler photoshop ile hazırlanan resimlerle satışı yapılan fakat aslında olmayan türlerdir. Her zaman belirttiğimiz gibi tohum almadan önce mutlaka doğada bulunan bir tür olup olmadığını araştırdıktan sonra alım yapmanızı öneriyoruz.

Çilek Meyvesinin Faydaları: Çilek özellikle C vitamini yönünden çok zengin bir meyvedir. Öyle ki 100 gram çilekde 59 mg C vitamini bulunmaktadır ki bu günlük C vitamini ihtiyacımızın yarısı kadardır. C vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve bu yüzden her gün düzenli olarak alınmalıdır.

Antioksidan özelliğinden dolayı çilek tüketmek göz sağlığımızı korumamızda büyük fayda sağlar.

İçerdiği yüksek miktarda C vitamini sayesinde çilek kolagen üretmemize ve buna dayalı olarak cildimizin korunmasına fayda sağlar. Bu sayede daha genç ve sağlıklı cilde sahip oluruz.

Çilek meyvesi antioksidanlar sayesinden kolesterelün düşmesine yardımcı olur.

İçerdiği potasyum minerali sayesinde kan basıncının düzenlenmesini sağlar.Çilek Tohum Ekimi ve İklim İstekleri: Çilek bitkisi soğuk havalara dayanıklı bir türdür ve her bölgemizde yetiştirmek için uygundur. Çilek tohum ekimine serin havalarda başlamak gerekmektedir, fakat hava sıcaklığının 10 derecenin altına düşmeyeceği Mart ayı tercih edilmelidir. Çilek tohumları ekilmeden önce 1 ay buzdolabında saklanarak soğuk uygulama yapılmalıdır.

Saygılarımızla,

www.tohumdunyasi.com.tr


 
Devamını oku

Ayçiçek TohumuAyçiçek Tohumu,


Merhabalar,

Bugün blog sayfamızda ayçiçek tohumu ve ayçiçek çeşitleri ile ilgili bilgiler vereceğiz.


Ayçiçek Hakkında Genel Bilgiler: Latince adı Helianthus Annuus olan ayçiçeği ağırlıklı olarak ay çekirdeği veya ayçiçek yağı olarak tüketilse de kesme çiçek olarak dekoratif amaçlı kullanılan türlerede sahiptir. Kuzey Amerika kökenli bir türdür. Ayçiçek adı yunanca helios (güneş) ve anthos (çiçek) kelimelerinin birleşmesinden gelmektedir. 1 ayçiçeğinden 1000 adete kadar ayçekirdeği alınabilir. Arjantin, Ukrayna ve Rusya ayçiçek yetiştiriciliğinde dünyada ilk 3 ülke olarak geçmektedirler. Türkiyede dünya ayçiçek üretiminde hatırı sayılır bir yere sahiptir ve ilk 5 ülke arasında yer almaktadır. Bununla birlikte Türkiyede ayçekirdeği tüketimi çok fazladır fakat dünyada ağırlıklı olarak ayçiçek yağı için üretim yapılmaktadır ve ekonomiler için ciddi bir gelir kaynağı olarak geçmektedir.

Ayçekirdeğinin kolesterol oranı yüksekde olsa aşırıya kaçmadan, tuzsuz ve yağsız olarak tüketildiğinde sağlığımıza bir çok faydası bulunmaktadır. Faydalı yağ asitleri, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Ayçekirdeği  A,B,C ve E vitaminlerini ve kalsiyum, magnezyum, potasyum,demir,selenyum ve manganez gibi mineralleri yüksek oranda barındırır.

Tohum Dünyası olarak yıllardır farklı türlerde ayçiçek tohumu satışı yapmaktayız. Bunlar arasında kırmızı çiçekli ateş kırmızısı ayçiçek tohumu, kadife kraliçe ayçiçek tohumu, teddy bear ayıcık ayçiçek tohumu, karışık ayçiçek türlerine ait tohumlar, sonbahar güzeli ayçiçek tohumu gibi özel türler bulunmaktadır. Bu türler ülkemizde zor bulunmasından dolayı bitkiseverler tarafından en çok tercih edilmektedir. Hem bahçede hem de saksılarda kesme çiçek olarak kullanabileceğiniz bu  ateş kırmızı ve kadife kraliçe ayçiçek türlerinin çekirdekleri yenilebilmektedir.

Ayçiçekleri kuşların en fazla rağbet gösterdiği bitki türlerindendir ve yetişme aşamasında çekirdekleri yiyebilirler. Eğer ticari olarak yetiştirmiyorsanız kuşların ayçiçeklerden beslenmesine yardımcı olmak bizleri her açıdan memnun eder. Fakat ticari olarak yetiştiriyorsanız tülbent gibi şeyler kullanarak çekirdekleri koruyabilirsiniz. Hem ayçiçeklerin güzel çiçeklerini, hemde güneşi takip edişlerini izlemek eminiz tüm yetiştiricileri mutlu edecektir.

Ayçiçek Tohum Ekimi: Ayçiçeği sıcaklara ve zararlılara karşı dayanıklı ve güneşi çok seven bir türdür. Bu yüzden sürekli güneş ışığı alan(günde 6-8 saat arası) bölgeleri ayçiçek yetiştiriciliği için tercih etmenizi öneriyoruz. Bu sayede daha sağlıklı çiçekler yetiştirebilirsiniz. Ayçiçeklerinin kökleri uzundur ve toprak buna göre kazılmalıdır. Ayçiçeğinin topraktan fazla besin alması sağlıklı yetişmesi açısından çok önemlidir bu yüzden toprağın mutlaka organik gübre kullanılarak zenginleştirilmesi gerekmektedir. Tohum ekiminde mutlaka rüzgarsız alanlar tercih edilmesi gerekmektedir.

Tohum ekimine dondurucu soğuklardan sonra havaların ısınmasıyla beraber başlanabilir. Toprak ısısının 15-16 dereceler arasında olması yeterlidir.

www.tohumdunyasi.com.tr

 
Devamını oku

Kuşkonmaz TohumuKuşkonmaz Tohumu,


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda kuşkonmaz sebzesi, kuşkonmaz tohumu ile ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Kuşkonmaz Sebzesinin Tarihi: Asparagaceae ailesinin bir üyesi olan kuşkonmazın mazisi Eski Mısır medeniyetine kadar dayanmaktadır. Yunanlılar ve Romalılar sezonunda taze olarak ve kış aylarında kurutarak tüketirlerdi. O dönemlerde dahi faydalarından dolayı hem yemeklerde hem de afrodizyak özelliklerinden ve sindirim sistemine faydalarından dolayı ilaç yapımında kullanılırdı. 1400'lü yıllardan sonra ilk olarak Fransa'da daha sonra İngitere ve Almanya'da yetiştirilmeye başlamıştır.

Kuşkonmaz Sebzesi Genel Bilgiler: Kuşkonmaz sebzesi en değerli sebze türlerinden biri olarak geçmektedir. Bunun sebebi türüne göre en az 2-3 senede hasata gelmesidir. Bitki geç hasata gelse de çok yıllık bir türdür ve yıllarca kuşkonmaz yetiştirilmesine olanak sağlar. Kuşkonmaz sebzesinin %93'ü sudan oluştuğundan dolayı mutlaka zamanında hasat edilmelidir aksi taktirde sebze zamanla odunlaşmaya başlar ve tüketilmesi mümkün olmaz. Sebze düşük kaloriye sahiptir bu yüzden diyet için uygun türlerden biridir. Kuşkonmaz ana yemek olarak değil ağırlıklı olarak et yemeklerinin yanında aperatif olarak tüketilmektedir. Kuşkonmaz hızlıca tüketilmesi gereken sebze türlerinden biridir eğer ki tüketmeden saklanacaksa buzdolabına koymadan önce yıkamamaya ve ıslak şekilde saklanmamasına dikkat edilmelidir. Bunun yerine bir kaba 2-3 cm su koyularak alt kısımları su içine konularak buzdolabında 2 gün saklanabilir. Toplam 3 çeşit kuşkonmaz türü bulunmaktadır, bunlar yeşil, beyaz ve mor kuşkonmaz türleridir.

Tohum Dünyası olarak Mary Washington Yeşil Kuşkonmaz Tohumu ve Fransız varyetesi olan Mor Kuşkonmaz Tohumu satışı yapmaktayız. Bu iki türde piyasa da en fazla tercih edilen kuşkonmaz türleridir. Mor kuşkonmaz yeşil kuşkonmaza göre daha farkedilmesi zor şekilde daha tatlı tada sahiptir ve daha erkenci bir türdür. Her iki türde sağlığa çok faydalı olsa da mor sebze ve meyvelerin içerdikleri fito kimyasallardan (bitkisel kimyasallar) dolayı detoks etkileri daha fazladır. Mor kuşkonmaz eğer ki uzun kaynatılırsa rengi yeşile döner fakat 2-3 dakikalık haşlamalarda rengini korumaktadır.

Kuşkonmaz Sebzesi Faydaları: Kuşkonmaz içerdiği A,C,K ve E vitaminlerinin yanısıra fosfor, folik asit ve potasyum mineralleri ve lif açısından zengin bir türdür. Bununla birlikte düşük kalorili bir sebzedir.

- Hücrelerin zararlı etkilerden korunmasına yardımcı olur.
-Sindirim sistemini düzenler.
- İçerdiği yüksek miktarda folik asitten dolayı sağlıklı bir hamilelik döneminin geçirilmesine yardımcı olur.
-Tansiyonu düzenler.
-Düşük kalorili bir sebze olmasından dolayı sağlıklı bir diyet için ideal sebzedir.

Kuşkonmaz Tohum Ekimi ve İklim İstekleri: Kuşkonmaz tohumu ekileceği zaman toprak ısısısının 21 dereceden fazla olmasına dikkat edilmelidir. Hava sıcaklığınında 21-25 dereceler arasında olması gerekmektedir. Tohumlar ekim öncesi 2-3 saat ılık suda bekletilerek daha sonra ekim yapılmalıdır. Tohum ekimi için uygun dönem Şubat sonlarından başlanarak Mayıs ayı sonuna kadardır. Çimlenmeden sonra bitki yeterli gelişimi gösterince
9 cm çaplı bir saksıya şaşırtılır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta saksının direkt güneş ışığından uzak ve 21-25 derece arası sıcaklığı bulunan bir ortamda tutulmasıdır.  10- 12 hafta süresince sulamaya devam ederek köklerin gelişmesi sağlanmalıdır. Daha sonra bahçeye 30-35 cm aralıklarla geçirilebilir. Kuşkunmaz’ın hasatı yere yakın bir noktadan kesilerek yapılmaktadır.

Saygılarımızla,

www.tohumdunyasi.com.tr

 
Devamını oku

Kış Mevsiminde Ekilen Sebzeler


Kışın ekimi yapılabilen sebzeler

Merhaba,


Bir  çok sebze tohumunun ekimi Mart ayından başlanarak yapılır. Fakat tabi ki kışın da tohum ekimi yapılabilecek sebze tohumlarıda bulunuyor. İşte hepimizin mutfaklarından eksik etmediği o türler.

Ispanak Tohumu
Semizotu Tohumu
Pazı Tohumu
Marul Tohumu
Turp Tohumu
Roka Tohumu
Tere Tohumu
Havuç Tohumu
Alabaş Tohumu
Brokoli Tohumu
Lahana Tohumu


Bu sebze tohumlarını ektikten sonra eğer ki hava yağışlıysa sulama yapmanıza gerek yoktur. 

www.tohumdunyasi.com.tr
Devamını oku

Kedi Nanesi Tohumu

Kedi Nanesi Tohumu,

Merhabalar,

Bugün bloğumuzda şifalı yeşillik olmasının yanında kedilerimizin vazgeçilmez yeşilliklerinden biri olan kedi nanesi veya diğer bilinen adıyla catnip ile ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Kedi Nanesi Genel Bilgiler:  Latince adı nepeta cataria olan Kedi Nanesi, nane ailesinin bir üyesidir ve daha çok  kedilerin sevdiği bir yeşillik olarak bilinsede dünyada insan hastalıklarının tedavisindede kullanılan bir çiçekli şifalı yeşillik türüdür. Bitki boyu 60- 90 cm arasındadır. Kedi nanesinin faydalarından ilerleyen bölümlerde bahsedeceğiz. Ondan önce kedilerimiz neden kedi nanesini severek tüketirler bundan bahsetmek istiyoruz.

Kedi nanesi yaprakları nepetalakton adı verilen yağ içerirler. Kediler bu yağın kokusunu aldıklarında uyarılmaya başlarlar. Kediler bu kokuyu aldıklarında kedi nanesi yaprakları oynamaya, yalamaya ve çiğnemeye başlarlar. Mutluluk hisseden kediler miyavlamaya, hırlamaya ve enerjik hareketler sergilemeye başlarlar. Bir süre sonra kedi nanesinin etkisi geçer ve kediler normal hallerine dönerler fakat 2-3 saat sonra gene kedi nanesi ile karşılaştıklarında aynı hareketleri sergilerler. Bütün kediler kedi nanesine aynı tepkiyi vermezler. Araştırmalara göre çok genç ve yaşlı kedilerin tepki vermeme oranları daha yüksektir. Bunun yanında kedi nanesi etkisinin kalıtsal olarak yeni nesillere geçtiğide görülmüştür. Örneğin Avustralya kedilerinin çoğu kedi nanesine tepki vermemektedirler. Kedi nanesine sadece küçük kediler değil, aslan ve leopar gibi büyük kedilerde aynı  tepkiyi vermektedirler.

Kedi nanesi kedileri çekse de sivrisinek, hamam böceği gibi türleride kaçırmaktadır. Araştırmalar kedi nanesinin böcek ilaçlarının ana maddesinden 10 kat daha etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Kedi nanesi kediler için güvenilecek bir yeşillik türüdür. Özellikle az hareket eden ve kilolu kedilerin hareket etmelerini sağlamak için kedi nanesi kullanılmaktadır.

Kedi Nanesinin insanlar üzerindeki faydalarına gelecek olursak: Kedi nanesi çayı tüm dünyada şifalı çay olarak tüketilmektedir. Uykusuzluğa, stres hallerinde rahatlamaya, sindirim sistemimizi rahatlatmaya, soğuk algınlıklarından korunmaya faydalı olduğu bilinmektedir.

Kedi Nanesi Tohum Ekimi: Kedi nanesi tohumları maksimum 1 sene tazeliklerini korumaktadırlar. Bu tarihten sonra tohumlar çimlenme özelliklerini kaybetmektedirler. Bu yüzden Tohum Dünyası olarak her sene o seneye ait kedi nanesi tohumu satışı yapmaktayız. Çok talep gelen bir tür olmasından dolayı tohumlarımız zaten kısa sürede tükenerek yeni tohumlar getirtilmektedir.

Tohumlar ekim öncesi 1 gece buzdolabında tutulmalı daha sonra 24 saat suda bekletilerek ekimi yapılmalıdır. Tohum ekimi yapıldıktan sonra ılık ve ışık alan bir ortamda tutulması gerekmektedir.

www.tohumdunyasi.com.tr

 
Devamını oku

Hercai Menekşe Tohumu

Hercai Menekşe Tohumu,

Merhabalar,

Bugün bloğumuzda bahçelerimizin rengarenk çiçek türlerinden biri olan Hercai Menekşe bitkisi, herci menekşe tohumu ile ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Hercai Menekşe Genel Bilgiler: Menekşegiller ailesine ait bir tür olan Hercai Menekşenin dünya üzerinde 400-500 ayrı türü bulunmakla beraber yetiştiriciler tarafından da en fazla tercih edilen çiçekli bitki türlerindendir. Hercai menekşe tohumdan kolay yetişmesi, kısa sürede çiçeklenmesi ve soğuk havalara dahi dayanabilmesi, sürekli güneş ışığına ihtiyaç duymaması ve saksı yetiştiriciliği için de uygun bir tür olmasından dolayı bitkiseverlerin yetiştirmekten keyif aldığı bir türdür. Bize yetiştiriciler tarafından kış bitkisi önerisi geldiğinde ilk sırada her zaman Hercai Menekşeyi tutmaktayız.

Hercai menekşe özellikle serin ve soğuk havalar için ideal bir bitki türüdür. Hercai menekşe tohumu ekimine havalar ısınmadan, dondurucu soğuklardan hemen sonra iç mekanda başlanabilir. Hercai menekşe tohumları çimlenme için karanlığa ihtiyaç duyduğundan dolayı tohumların üzeri ekildikten sonra tamamen toprakla kaplanmalıdır.Bahar mevsiminde sıcaklıkların arttığı dönemde bitki sürekli yakıcı güneş ışığına maruz kalmayacak bir alanda yetiştirilmelidir. Böyle durumlarda bol su vermek faydalı olacaktır. Kış yetiştiriciliğinde de tam tersi fazla sulama bitkinin ölmesine sebep olacağından toprağın durumu kontrol edilerek aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.

Bunlarla birlikte hercai menekşe çok uzun çiçek açma dönemine sahiptir. İç mekanda yetiştirmeye uygundur. İç mekanda yetiştirildiğinde kokuları daha yoğun hissedilmektedir.

Hercai menekşeler kendi kendini tohumlayan bitki türüdür. Yani sizin tohum ekmenize gerek kalmadan tohum döker ve bir sonraki sezonda o tohumlar çimlenir ve çiçeklenirler. Bitkinin ölen çiçeklerini temizlemek çiçeklenmeyi arttıracaktır.

Tohum Dünyası olarak hercai menekşe ailesinin en nadide türlerinden olan Johnny jump up 3 renk hercai menekşe ve isviçre dev hercai menekşe türlerine ait tohumların satışını yapmaktayız. Johnny jump up hercai menekşe türü daha küçük çiçeklere sahip olmakla beraber çok yoğun çiçek açmasından dolayı özellikle saksı yetiştiriciliğinde çok güzel görüntü sergilemektedir. İsviçre dev hercai menekşe türünün çiçekleri diğer hercai menekşe türlerine göre daha büyüktür ve karışık renk çiçek açarlar.

www.tohumdunyasi.com.tr
Devamını oku

Enginar TohumuEnginar Tohumu (Artichoke)


Merhaba,

Bugün bloğumuzda sofralarımızın özel sebze türlerinden biri olan Enginar ve Enginar tohum ekimi ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Tohum dünyası olarak uzun süredir hem yeşil küre hem de mor enginar tohumu satışı yapmaktayız. Satışını yaptığımız diğer türler gibi enginar tohumlarıda gelenekseldir.Enginar Hakkında Genel Bilgiler: Latince adı Cynara Scolymus olan Enginar ilk olarak Akdeniz'de keşfedilmiş zamanla Avrupa ve Amerika'ya yayılmıştır. Eski Yunan ve Roma imparatorluğu döneminde soyluların masalarını süsleyen Enginar o günden bu güne değerini asla kaybetmemiştir. Günümüzde enginar gurme şeflerin en çok tercih ettiği sebze türleri arasında yer almaktadır.Enginar öyle bir sebzedir ki mitolojik hikayelerde bile geçmektedir.

Enginar, çiçek goncalarının oluşturduğu bir sebzedir. Çiçek açmadan hemen önce toplandığında sebze olarak tüketilir. Eğer ki alacağınız enginarın yaprakları açılmışsa çiçek açmaya yakın toplandığını ve olgun enginar olduğunu anlayabilirsiniz. Olgun enginarlarda hem sert hem de aşırı lifli olacağından dolayı yaprakları kapalı enginar seçmenizde fayda var:)Dünya'da enginar yetiştiriciliğinde ilk sırada İtalya daha sonra Mısır ve İspanya yer almaktadır. Türkiye dünya Enginar üreticileri sıralamasında 7. sırada yer almaktadır fakat ilk 3 ülkeye göre üretimimiz oldukça düşüktür. Ülkemizde enginar ağırlıklı olarak İzmir civarında yetiştirilmektedir. Ülkemizde bir çok faydasına rağmen maalesef enginar fazla tüketilen bir sebze değil. Kişi başı tüketim yılda sadece 1 adettir. Ülkemizde sakız ve bayrampaşa enginar türleri yetiştirilmektedir. Son yıllarda ucuz olmasına adına gdo'lu enginar satışıda yapılmakta olup ucuz olan enginardan uzak durmanızı öneriyoruz.

Enginar Faydaları:

-Enginar tam anlamıyla bir  vitamin ve mineral deposudur. Bununla birlikte lif bakımından da zengindir. Magnezyum, potasyum, fosfor, demir, C, K Ve B6 vitamini barındırdığı vitamin ve minerallerden sadece birkaçıdır. Az yağ barındırı ve antioxidan özelliğe sahiptir.

-Kötü kolesterolu düşürürken, iyi kolesterolü yükseltir.

-Kan basıncını düzenler.

-Karaciğer için çok faydalı bir sebzedir.

-Sindirim sistemini düzenler.

-Kan şekerini düşürür.

Enginar Tohum Ekimi: Çok yıllık bir bitki olan Enginar ılıman iklime sahip bölgelerde yetiştirmek için ideal bir sebze türüdür. Çok soğuk ve sıcak iklimlerden hoşlanmaz.
Tohum ekimi iç mekanda küçük saksılarda Şubat- Nisan ayları arasında yapılabilir. Dış mekanda toprak ısısının arttığı dönem olan Nisan ayı ortasından itibaren tohum ekimi yapılabilir.Enginar bitkisi sağlıklı bir gelişim için günde mutlaka 8 saat güneş ışığı alacak bir konumda yetiştirilmelidir.

www.tohumdunyasi.com.tr
Devamını oku

Brokoli Tohumu

Brokoli Tohumu

Merhabalar,

Bugün bloğumuzda şifa deposu sebze türlerinden biri olan Brokoli ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Brokoli Hakkında Genel Bilgiler: Latince adı Brassica oleracea var. italica olan Brokoli sebzesi çok eski ve geleneksel bir tür olmasına rağmen özellikle son yıllarda sağlığımıza olan önemli faydalarından dolayı dikkat çeken sebze türlerinden biridir. İtalyan kökenli bir sebzedir ve yaprakları da dahil sebzenin her kısmı yenilebilir özelliktedir.  Brokolinin taze olduğunu tamamıyla yeşil halde olmasından anlayabilirsiniz, eğer ki yapraklar sarı renge dönmüş ve sebze üzerinde sarı çiçeklenme olmaya başladıysa artık tüketime uygun değildir. Bu yüzden taze olarak aldıysanız bile buzdolabında fazla bekletmeden kısa sürede tüketmenizi öneririz, aksi taktirde buzdolabında saklasanız dahi bir süre sonra çiçeklenme olmaya başlayacaktır.

Brokoli Nasıl Tüketilmeli: Brokoli hiç pişirmeden dahi tüketilebilen bir sebzedir. Fakat eğer ki pişirerek tüketmek istiyorsanız içerdiği vitamin ve mineralleri korumak adına az pişirerek hafif sert olacak şekilde haşlamanız veya buharda pişirmeniz gerekmektedir. Haşladıktan sonra bir tabağa alarak soğuması beklenmeli ve üzerine limon ve sızma zeytinyağı eklenmelidir.

Tohum Dünyası olarak yıllardır yeşil ve bordo brokoli tohumu satışı yapmaktayız. Her iki türde geleneksel türlerdir. Bordo brokoli hasat edildiğinde bordo renkte olsa da haşlandıktan sonra yeşil renge dönmektedir.

Brokolinin Faydaları: Brokoli sebzesi lifler, vitamin ve mineraller yönünden çok zengindir. Yüksek miktarda K, A, C ve B9 vitaminleri ve Protein, Potasyum, Fosfor ve Selenyum içerir. Brokolinin antioksidan içeriği insan sağlığı için çok önemli değer taşımaktadır. Antioksidanlar serbest radikallerin hücrelerimize zarar vermesini engellerler. Bu yüzden genel sağlığımızın korunması açısından çok önemlidir. Brokoli sindirilirken sülforafan adlı güçlü bir antiaksidona dönüşen gukofanini yüksek miktarda içerir. Sülforafan kan şekerini düşürür, kolesterolü düzenler ve kronik hastaların ilerlemesine engel olur.

Bunlar dışında brokolinin bilinen faydaları şunlardır:

-Vücutda iltihabı alır.
-Kalp sağlığını güçlendirir.
-Sindirim sistemine faydalıdır ve kabızlığı engeller.
-Beynin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
-Yaşlanmayı yavaşlatır.
-Bağışıklık sistemini güçlendirir.
-Ağız ve diş sağlığı için önemlidir.
-Sağlıklı kemikler ve eklemlere sahip olmanıza yardımcı olur.
-Cildimizi güneş ışığının verdiği zararlardan korur.


Brokoli Tohum Ekimi: Brokoli tohumdan çok kolay yetişen bir türdür. Tohumları toprağın üzerine serpseniz dahi kolayca çimlenirler. Brokoli güneşi seven bir tür olmakla birlikte bir serin iklim sebzesidir. Yazları uzun olan bölgelerde tohum ekimine Sonbahar mevsiminde, yazları kısa geçen bölgelerde bahar öncesi tohum ekimine başlanabilir. Suyu seven bir türdür ve bu yüzden yetişene kadar düzenli sulama gerektirir. Saksıda brokoli yetiştirmek için 50 cm çaplı saksılar kullanılması önerilir.

www.tohumdunyasi.com.tr
Devamını oku

Biberiye Tohumu


Biberiye Tohumu

Merhabalar,


Bugün bloğumuzda sofralarımızın vazgeçilmez baharatlarından biri olan biberiye, biberiyenin faydaları ve biberiye tohumu ile ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Biberiye Genel Bilgiler: Latince adı Rosemarinus Officinalis, ballıbabagiller famiyasından, odunsu yapıya sahip, her dönemde yeşil kalan, boyu 1.2 metreye kadar ulaşabilen, kokulu çiçeklere sahip ve hepsinden önemlisi 15-20 yıl gibi uzun yaşam süresine sahip baharat türüdür. Arı bitkisi olarak da geçen tür bu yüzden arıcılıkta da tercih edilen bitki türlerindendir. Biberiye dünya üzerinde 80'den fazla ülkede yetişen veya profesyonel olarak yetiştirilen yaygın bir türdür.

Biberiye hem kökü hem de yaprakları için yetiştirilen baharat türüdür. Kökleri yaz boyunca toplanarak kurutularak kullanılır. Yaprakları taze veya kuru şekilde yemeklere tat katmak, çay yapımında  ayrıca faydalı yağları için kullanılmaktadır. Biberiye yağı ağırlıklı olarak saçları güçlendiren şampuan, sabun, parfüm ve diğer kozmetik ürünlerin yapımında kullanılmaktadır. Tabi faydalı yağlarının kullanımı bunlarla bitmiyor, öncelikli olarak biberiye yağı ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Bu ilaçlar astım, egzema ve kolit hastalıkları vb. hastalıkların tedavisinde kullanılmatadır. Burada bir uyarı yapmakta fayda görüyoruz. Biberiye yağının faydalarına rağmen evde kontrolsüz şekilde alınan yağların alerjik reaksiyonlara, epilepsiye ve tansiyonda oynamalara sebep olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden profesyonel şekilde alınmış yağları tercih etmenizi öneriyoruz. Kısaca en güzel tüketim şekli taze veya kuru yapraklarını çay yapımında veya yemeklerde kullanmak olacaktır.

Biberiye Faydaları: Biberiye başta manganez olmak üzere mineraller açısından zengin bir türdür.

- Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olarak yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

-Stresi azaltır.

-Hafızayı güçlendirir ve daha kolay odaklanılmasını sağlar.

-İçerdiği phyto kimyasallar sayesinde hastalıklarla savaşmamıza yardımcı olur.

Biberiye Tohum Ekimi: Biberiye tohum ekimine iç mekanda Şubat ortalarından Nisan sonuna kadar başlanabilir. Dış mekanda direkt olarak bahçeye veya saksıya Mayıs ayında ekim yapılabilir.Biberiyede özellikle toprak ısısını yüksek tutmak önemlidir. Bu yüzden sıcak bir konumda tutulmalıdır. Çimlenmeden sonra mutlaka direkt güneş ışığı alan ve havadar bir ortamda tutulmalı ve sulama minimum düzeyde tutulmalıdır. İlk kış mevsimi mutlaka korunaklı alanda geçirilmelidir. Daha sonra bahçeye 60-90 cm aralıklarla geçirilir.

Biberiye Hasatı: Biberiye, kekik ve lavanta gibi gövde kısmından kesilirse yeni yapraklar vermez. Bu yüzden alt kısımlardan yeni çıkan dallar toplanmalıdır. Bu şekilde yapıldığında bitki yeni dallar verecektir.

www.tohumdunyasi.com.tr
Devamını oku

Bezelye- Araka TohumuBezelye (Araka) Tohumu


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda lezzeti ve sağlığımıza olan faydalarıyla sofralarımızdan eksik etmediğimiz bezelye sebzesi, bezelye tohum ekimi gibi konularda bilgiler vereceğiz.

Bezelye Sebzesi Tarihi: Latince adı Pisun Sativum olan bezelye, ülkemizde araka olarak bilinir. Kökeni o kadar eskidir ki ne zaman yayılmaya başladığıyla ilgili bir bilgi yoktur fakat Akdeniz bölgesine ait sebze türlerinden olsada orta doğuda keşfedilip zamanla tüm dünyaya yayılmıştır. Sebzeler arasında en eski maziye sahip türler arasında yer almaktadır.

Tohum Dünyası olarak yeşil ok bezelye türüne ait tohumların yıllardır satışını yapmaktayız. Bununla birlikte saksı bezelyesi tohumununda özellikle az alana sahip ve saksı yetiştiricilerine yönelik satışını yapmaktayız. Yeşil ok bezelyesini yetiştiren müşterilerimiz hem sebze kalitesi hem de çok yüksek mahsul vermesinden dolayı tarafımıza olumlu dönüşler yapmışlardır.


Bezelye Sebzesi Özellikleri: Bezelye tek yıllık bir bitkidir fakat tohumdan yetiştirmesi çok kolay olmasından dolayı alınacak tohumlarla düzenli olarak yetiştirmeye devam edilebilir. Tırmanıcı bir türdür ve bitki boyu 1,8 metreye kadar ulaşabilir, bu yüzden yetiştirilen alana çit koyulması gerekmektedir. Bitki mor, pembe ve beyaz çiçeklere sahiptir. Bir bezelye içinde 5-10 adet arası tohum bulunabilir. Bitki sağlıklı kaldığı sürece ürün vermeye devam eder, Ne zaman ki sıcaklık yükselmeye başlar bitki sağlıksızlaşır ve ürün vermeyi keser. Bezelye saksı yetiştiriciliğine uygun bir türdür.

Bezelye Sebzesi İklim ve Su İhtiyaçları: Bezelye serin hava sebzesidir. Bu yüzden tohum ekimine sıcağa kalmadan başlanmalıdır. Evde veya bahçesinde bezelye yetiştirecek bitkiseverlerin yarı gölge ortamları seçmeleri  ve sürekli güneş ışığı alan bölgelerden kaçınmaları gerekmektedir. Bezelye yetiştiriciliğinde su çok önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı ürünler yetiştirmek ve fazla mahsul almak için bol sulama yapılması gerekmektedir.

Bezelye Tohum Ekimi: Tohum ekimi için toprak sıcaklığının 7-8 dereceler arasında olması gerekmektedir. Tohum ekimine Şubat- Mart ayında başlanacağı gibi Yaz sonu yetiştiriciliğine de uygun bir türdür. Tohumlar ekim öncesi 1 gün suda veya nemli bez arasında bekletilmelidir. Saksı yetiştiricileride tohumları iç mekanda vüyol gözlerinde çimlendirerek 7,5 cm çaplı saksılara şaşırtmalı ve köklerin gelişmesinden sonra asıl saksıya veya bahçeye geçirmelidir. Bahçe yetiştiriciliğinde sıralar arası 40-50 cm aralık bırakılarak 3-4 cm derinliğe tohum ekimi yapılmalıdır.

www.tohumdunyasi.com.tr


 
Devamını oku

Alabaş Tohumu- Kohlrabi- Alman TurbuAlabaş Tohumu, Kohlrabi


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda diyet dostu olmasının yanısıra insan sağlığına olan bir çok faydasıyla dikkat çeken alabaş sebzesiyle ilgili bilgiler vereceğiz.

Tohum Dünyası olarak yaklaşık 12 yıldır yeşil ve mor alabaş tohumu satışı yapmaktayız. Satışa ilk başladığımız yıllarda alabaş ülkemizde neredeyse hiç bilinmeyen bir tür olmasına karşın yurt dışında oldukça fazla tüketilen bir sebze türüydü. Fakat zamanla insan sağlığına olan faydaları duyulmaya başladı ve  şimdi marketlerde ve pazarlarda satışı yapılıyor. Her zaman yüksek lifli gıdaları tüketmemiz gerekiyor bu yüzden alabaşa mutlaka sofralarınızda yer vermenizi öneriyoruz.

Alabaş Hakkında Genel Bilgiler: Alabaş sebzesi lahanagiller ailesinden gelen iki yıllık bir türdür. Alman şalgamı, alabaş turbu olarak geçer. Almanca'da kohl kelimesi lahana, rabi kelimeside şalgam anlamına gelmektedir. Kohlrabi kelimeside bu iki kelimenin birleşiminden oluşmuştur. Alabaş her ülkede farklı isimler alsa da tüm dünyada fazlaca tüketilmektedir.  Tadı turba benzerdir fakat turplarda bazen rastladığımız acılık alabaşda görülmez. Daha lezzetli ve hafif tada sahiptir. Daha öncede belirttiğimiz gibi alabaş içerdiği yüksek lif oranı sayesinde diyet dostu sebze türlerinden biridir. Bununla birlikte diyet yaparken ihtiyaç duyacağımız vitamin ve minerallerede fazlasıyla sahiptir. A, C ve B complex vitaminleri ve kalsiyum, potasyum, manganez, fosfor ve demir gibi mineraller açısından oldukça zengin bir türdür. Alabaş yediğinizde uzun süre tok hisseder ve yemeğe ihtiyaç duymazsınız. Bütün bu özelliklerine karşılık kalorisi düşük bir sebzedir. 100 gramında sadece 27 gram kalori ve sıfır kolesterl bulunur.

Markete veya pazara gittiğinizde karşınıza çeşitli boylarda alabaşlar çıkacaktır. Kimi zaman aynı fiyata daha büyük boy alma fikri çekici görünsede biz küçük olanları tercih etmenizi öneriyoruz. Büyük olan alabaşlar hem daha zor soyuldukları gibi hem de daha kuru, sert ve lezzetsizdir.  Alabaş sebzesinin hem kökü hem de yaprakları yenilebilir. Yapraklarıda A, B complex ve K vitaminleri açısından zengindir. Alabaş yeşil ve mor renkte olmak üzere iki çeşide  sahiptir. İkisininde tadı yaklaşık olarak aynı olmakla beraber mor olanın tadı yeşil olan türe göre daha hafiftir.

Alabaş Faydaları Nelerdir:

-B complex vitaminleri yönünden zengin olmasından dolayı metabolizmayı düzenler.

-Yüksek lif kaynağı  ve düşük kalorili bir sebze olmasından dolayı diyet yapanlar için ideal bir türdür.

-Yüksek miktarda demir içermersinden dolayı vücuttaki kırgınlığa, baş ağrısına, yorgunluğa, mide düzensizliklerine iyi gelmesiyle beraber bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

- Alabaş Potasyum yönünden zengin bir tür olmasından dolayı kas ve sinir sistemine faydalıdır. 1 kap taze kohlrabide 1 günlük ihtiyacımızı karşılayacak kadar Potasyum bulunur.


-Alabaş içerdiği yüksek miktarda A  vitamininden dolayı gözlerimize faydalı bir sebzedir.

-Kan basıncını düzenler.

-Kemik sağlığımızı kuvvetlendirir.

Alabaş Nasıl Yetiştirilir: Alabaş serin iklim sebzesidir. Bu yüzden serin ortamda yetiştirilmesi ve yazı sıcak geçen bölgelerde tohum ekimine havalar soğukken veya yaz sonu sıcaklıklar düştükten sonra başlanması gerekmektedir. Tohum ekiminden sonra 60-70 günde hasata gelen erkenci bir türdür. Yaz ve kış hasatına uygun bir türdür. Sık sulama yapılmalı fakat az su verilmelidir.

www.tohumdunyasi.com.tr

 
Devamını oku

Bal Kabağı TohumuBal Kabağı Tohumu


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda bal kabağı ile ilgili genel bilgiler ve Tohum Dünyası'nda bulabileceğiniz türlere değineceğiz.

Bal Kabağı Hakkında: Latince adı cucurbito pepo olan bal kabağı genel olarak insanların beslenmesi olarak tüketilmek üzere yetiştirilmesinin yanısıra hayvan yemi olarak da kullanılan bir türdür. Avrupa ve Amerika'da sebze olarak diğer kabak türleriyle beraber tüketilir. Ülkemizde ağırlıklı olarak tatlı olarak tületilmektedir. Bal kabağının küçük boylu türleri dışında 900 kg'a kadar ulaşabilen türleri bulunmaktadır.

Tohum Dünyası'nda jack be little mini bal kabağı tohumu ile beraber dünya rekortmeni olarak geçen Dill's Atlantic dev bal kabağı tohumu satışı yapmaktayız. Jack be little mini bal kabağı küçük  1 porsiyonluk tatlılar yapmanıza olanak versede kurutularak dekoratif olarak kullanılmak içinde uygun türdür. Her bir bitkiden 7-8 meyve alınabilmektedir. Satışını yaptığımız diğer tür olan Dill'a Atlantic dev bal kabağı dünyanın en büyük ve en popüler bal kabağı türü olarak geçer ve Amerika'da her sene yetiştiriciler daha ağır bal kabağı yetiştirmek adına yarışmalara katılmaktadırlar. Her ne kadar 500 kg'ın üzerinde kabaklar yetiştirilse de yetiştirilen her kabağın bu ağırlığa ulaşmasını beklememek gerekiyor. Fakat her halukarda yetiştirilen kabaklar görüp görebileceğiniz en büyük kabaklar olacaktır. Dill's Atlantic kabağının tohumları yurt dışındada çok pahalıdır. Bu yüzden sahtesi çok bulunmakla beraber tohumlarının görünüşü diğer kabak türlerine göre farklıdır. Aşağıda orjinal Dill's Atlantic bal kabağına ait tohumlarının fotoğrafını görebilirsiniz. Normal kabak tohumları krem renkteyken, Dill's Atlantic bal kabağı tohumları parlak ve daha koyu renktedir.

Bal Kabağı İklim ve toprak İstekleri: Bal kabağı bol güneşten hoşlanan bir türdür ve ekim yapılacak alanın buna göre seçilmesi gerekmektedir. Kuraklıktan hoşlanmaz bu yüzden toprağın nemli tutulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Toprağı 2 haftada bir organik sıvı gübresiyle zenginleştirmek daha büyük bal kabakları yetiştirmenize olarak verir. Bal Kabağı tohum ekimine mutlaka dondurucu soğuklardan sonra başlanmalıdır.

Bal Kabağının Faydaları:  Bal kabağı özellikle A vitamini yönünden çok zengin bir meyvedir. Bununla birlikte C, B2 ve E vitaminlerini ihtiva eder. Lif açısından zengindir, Potasyum, Demir ve Manganez gibi mineralleri de yüksek miktarda içerir. Bunlara karşın düşük kaloriye sahiptir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kronik hastalara karşı önleyici özelliğe sahiptir, yüksek miktarda A vitamini içermesinden dolayı göz sağlığımız açısından çok faydalıdır, Az kalori içermesinden dolayı diyet için uygun bir türdür, Potasyum, A vitamini ve lif yönünden zengin olmasından dolayı kalp sağlığımızı korur, cildimiz için besleyici özelliğe sahiptir.

Saygılarımızla,

www.tohumdunyasi.com.tr

 
Devamını oku

Kavun Tohumu


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda kavun meyvesi, kavun tohumu ve Tohum Dünyası'nda satışını yaptığımız kavun tohumu türleriyle ilgili bilgiler vereceğiz.

Kavun Genel Bilgiler: Latince adı cucurbita melo olan kavun asya kökenli bir meyve türü olup 16 ve 17. yüzyıllarda başta Amerika olmak üzere tüm dünyada farklı türlerde kavun yetiştiriciliği yapılmaya başlamıştır. Kavun cucurbitacaea ailesindendir ve bu ailenin içinde kabak ve salatalık türleride yer almaktadır. Kavun türüne göre dış yapısı, meyve rengi, kokusu, boyutu ve aroması değişiklikler gösterir. Örneğin yabani kavun türlerinin boyları çok küçüktür ve portakal boyundadırlar fakat ticari olarak yetiştirildikçe kavunların boyları büyümüştür. Kavun tırmanıcı türde bir bitkidir ve destek verildiği taktirde bitki boyu 4 metreye kadar ulaşabilir.

Dünya üzerinde bir çok kavun türü bulunmakla birlikte genel olarak yaz ve kış kavunu olarak ikiye ayırabiliriz. Kavun türleri ağırlıklı olarak soğuk havalara dayanıklı olmadığından dolayı kış kavunu türleri çok azdır. Burada şunu belirtmemizde fayda var: kış kavunu türü olarak geçse de hiç bir kavun türü kışın dış mekanda yetiştirilemez. Kış kavunu denilmesinin sebebi hasat dönemlerinin yaz kavunu türlerine oranla daha uzun sürmesi ve kimi zaman sonbahar mevsiminde yapılmasıdır. Yaz kavunu türleri ağırlıklı olarak 70-120 gün arası hasata gelirken, kış kavunu türleri 110-140 gün arası hasata gelmektedirler.

Örneğin satışını yaptığımız yeşil meyveli kavun yani honeydew türü her nekadar cantaloupe ailesinin bir üyesi olsada kış kavunu olarak geçmektedir ve soğuk havaya diğer türlere göre dayanıklıdır. Yine satışını yaptığımız crenshaw bal kavunda soğuk havada yetiştirmeye uygun türlerdendir. Yaz kavunu olarak geçen türlere bakacak olursak en yaygın tür olan ve kendi içinde de farklı kavun türleri barındıran cantaloupe kavunu, honey rock melon( bal taşı kavunu), emerald gem melon gibi türleri barındıran taş kavun(rock melon), hogen kavun ve charentais kavun gibi türler yer almaktadır. Yaz kavunları her zaman kış türlerine göre daha tatlı meyveye sahiptirler.

Tohum Dünyası olarak yıllardır en özel kavun türlerine satışlarımızda yer veriyoruz. Bunlardan bazılarına değinecek olursak, crenshaw bal kavun en çok tercih edilen türler arasında yer almaktadır ve dünyanın en tatlı kavunu olarak geçmektedir. Cantaloupe türlerinden altın kalpler ve jumbo cantaloupe kavunları dünyada en popüler kavun türleri arasında yer almaktadır. Cantaloupe kavunu düzgün şekillidir ve hastalıklara karşı dayanıklı türdür. Gene en popüler ve tercih edilen kavun türlerinden olan honey rock kavunu en güzel aromaya sahip, erkenci ve  yüksek mahsul veren ödüllü kavun türlerindendir. Somon- turuncu karışımı renkte meyveye sahiptir. Zümrüt taşı kavunu kökeni 1800'lü yıllara dayanan ve günümüzde de popülerliğini sürdüren kavun türlerindendir. Meyvesinin tatlılığıyla dikkat çeken erkenci kavun türlerindendir.

İki cep kavunu türü olan plum granny ve tigger kavunu türleri yetiştiriciler tarafından çok tercih edilmektedir. Cep kavunları daha çok görünüşünden ve kokusundan dolayı yetiştirilmektedir. Kesildiğinde bütün odayı saracak derecede yoğun kavun kokusuna sahiptirler. Bununla birlikte diğer kavunlara göre çok küçük ve farklı görünüşe sahip türlerdir.

Kavun Tohum Ekimi: Öncelikle kavun tohumları serin ve az ışık alan bir ortamda saklandığı taktirde 5 sene tazeliklerini korurlar. Bu yüzden karanlık ve serin bir dolap (buzdolabı değil) saklamak için tercih edilebilir.

Kavun tohum ekimine iç mekanda Nisan ayından itibaren, dış mekanda toprak ısısının 20 dereceyi geçmesinden sonra başlanmalıdır. Toprak ısısı 18 derecenin altında olduğunda kavun tohumları çimlenmez. Soğuklara ve donlara dayanıklı bir tür olmamasından dolayı ekim yapılacak zaman iyi ayarlanmalıdır. İç mekanda ekim yapılacak mutlaka hava sıcaklığının 27 derece ve üzerinde olmasına dikkat edilmelidir.

www.tohumdunyasi.com.tr

 
Devamını oku

Kekik TohumuKekik Türleri ve Kekik Tohumu


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda kekikle ilgili genel bilgiler, kekik türleri, kekik tohumu nasıl çimlendirilir, nasıl yetiştirilir, iklim ve toprak istekleri gibi konularda bilgilendirmeler yapacağız.

Kekik eski uygarlıklardan başlayarak günümüze kadar çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Örneğin Eski Yunanda banyolarda, tütsü olarak tapınaklarda, eski Romada odaları temizlemede, likörlere ve peynirlere aroma katmada, Avrupada orta çağda uyku problemlerinde kullanımıyla ön plana çıkmıştır. Zamanla Kekik bitkisinin faydaları bilimsel çalışmalarla ortaya çıkmış ve günümüzde hala en popüler baharat türleri arasında yerini almıştır. Tabi ki kekik sadece sağlığımıza olan faydalarıyla değil yemeklerimize kattığı o güzel aromasıylada dikkat çekmektedir. Kısaca kekik her anlamda sofralarımızdan eksik etmememiz gereken bir baharat türüdür.

Kekik sağlığımız için çok önemli mineral ve vitaminlerle doludur. Potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez ve selenyum gibi minerallere, b vitaminleri, beta karoten, k vitamini, a vitamini, c vitamini, e vitamini ve folik asit gibi vitaminleri yüksek miktarda ihtiva eder.

Kekik türlerine gelecek olursak: Tohum Dünyası olarak yıllardır kekik tohumu satışı yapmaktayız. Pembe ve Mor çiçeklere sahip yayılıcı kekik tohumu, portakal kokulu kekik tohumu, aromatik kekik tohumu, kış kekiği tohumu, fransız kekik tohumu gibi türleri Türkiye'de ilk olarak biz satışa sunduk ve halen bu türlere bitkiseverler yoğun ilgi göstermektedir.

Satışını yaptığımız türlerle beraber diğer kekik türlerini aşağıda bulabilirsiniz:

Thymus Citriodorus: Limon kokulu kekik, portakal kokulu kekik ve lime kokulu kekik gibi türler.
Thymus Herba Barona: Kimyon Kekiği olarak geçer. Hem yemeklerde hem de yer örtücü olarak kullanılmaya uygun türdür. Çok yoğun kimyon kokusuna sahiptir.
Thymus Praecox: Yabani kekik olarak geçen türdür.
Thymus pseudolanuginosus: Yün gibi görüntüsünden dolayı woolly thyme yani yün kekik olarak geçer. Baharat olarak kullanıma uygun değildir, güzel bir görüntüye sahiptir ve yer örtücü olarak yetiştirilir.
Thymus serpyllum: Satışını yaptığımız yayılıcı kekik türüdür. Bal arıları içinde ciddi miktarda nektar barındıran bir türdür. Tüm kekik türleri arılara nektar sağlarlar fakat yayılıcı kekik geniş alanlara yayılmasından dolayı diğer türlere göre çok daha fazla nektar barındırmaktadır. Yüksekliği az olan bitki yer örtücü olarak kullanılmaya en uygun kekik türlerindendir.
Thymus Vulgaris: En yaygın olarak kullanılan kekik türüdür. Satışını yaptığımız Enslish Thyme ( Kış kekiği) ve French Thyme (Fransız Kekiği) tohumları bu türün altında yer almaktadır. En yoğun kekik aromasına sahip türdür ve baharat olarak kullanılmaktadır.

Kekik yetiştiriciliğinde güneşli alanların tercih edilmesi gerekmektedir. Tohum ekimine bahar aylarında başlanabilir. Kekik tohumları kolay çimlenir ve özel bir uygulama gerektirmez.  Kekik yaprakları bütün yaz boyunca toplanabilir. En iyi zaman çiçekler açmadan öncedir.
Kekik  tazeyken aroması ve tadı daha hafiftir. Kuruduktan sonra yemeklerinizde baharat olarak kullanabilirsiniz.

Saygılarımızla,

www.tohumdunyasi.com.tr

 
Devamını oku

Selluka- İzmir Sarmaşığı TohumuMerhaba,

 
Bugün bloğumuzda yıllardır satışını yaptığımız ve en fazla talep gören türlerden biri olan Selluka diğer adıyla İzmir Sarmaşığı hakkında bilgiler vereceğiz. 
 
Bu güzel bitki ülkemizde ve dünyada bir çok isimle anılmaktadır. Ülkemizde selluka, İzmir sarmaşığı olarak bilinen tür dünyada çiçeklerinin görüntüsünden dolayı salyangoz sarmaşığı olarak geçmektedir ve  adını Portekizce Vigna Caracalla'dan almaktadır. Selluka yani İzmir sarmaşığı bitkisi her ne kadar ülkemizde çok fazla bilinmese de eski İzmir'lilerin çok iyi bildiği ve bahçelerinde yetiştirdiği bir türdü fakat ne yazık ki şehirlerdeki yapılaşma şekilleri değiştikçe bu güzel bitki de zamanla yok olmaya yüz tuttu. Şimdi ülkemizde tekrar bilinmeye ve yetiştirilmeye başlanması bizleri de bir o kadar mutlu ediyor.
 
Bitkinin genel özelliklerine gelirsek: Selluka bitkisi daha önce de belirttiğimiz gibi salyangoza benzer beyaz, mor ve bazen krem veya koyu krem renkli göz kamaştırıcı güzellikte ve çok yoğun kokan çiçeklere sahiptir. Kısaca bitki hem farklı görünüşte hem de çok güzel kokuya sahip çiçeklerle yetiştiricileri cezbetmektedir. Bitkinin çiçek açma dönemi Temmuz ayından Ekim ayı sonuna kadardır.
 
Selluka bitkisinin en önemli özelliklerinden biri çimlenmeden sonra çok hızlı şekilde büyümesidir. Tabi hızlı büyümesinden dolayı kontrol altında tutulması ve gerekirse ahşap çitalarla destek sağlanması gerekebilmektedir.
 
Selluka sarmaşığı soğuklara dayanıklı bir tür değildir. Maksimum -1 dereceye kadar soğuklara dayanır ki bu yüzden ılıman iklime sahip bölgeler için ideal bir türdür. Tabi ki burada kışları soğuk geçen bölgelerde yetişmez demiyoruz, kışları soğuk geçen bölgelerde de yetiştirilebilir fakat kışları mutlaka kapalı bir alanda koruma altına alınmalıdır. Selluka açık havayı seven bir türdür ve havalar çok soğumadığı sürece dış mekanda tutulmasını ve havalar soğuduktan sonra koruma altına alınmasını öneriyoruz. Selluka bitkisini ılıman iklimde yetiştirdiğinizde yapraklı her zaman yeşil kalan bir türdür.
 
Bitki özellikle sürekli güneş alan ortamlardan hoşlanır bu yüzden konumlandırma yaparken güneye bakan alanların tercih ediilmesini öneriyoruz. Selluka kuraklığa dayanıklıdır ve sulamanın da toprak kurumaya yüz tuttuktan sonra yapılması gerekmektedir. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.Selluka tohumları satış sayfasına aşağıda bulunan linkten ulaşabilirsiniz. https://www.tohumdunyasi.com.tr/kokulu-bitki-tohumu/selluka-izmir-sarmasigi-tohumuSelluka tohum ekimi: aşağıda detaylı ekim talimatını bulabilirsiniz.
 
Selluka tohumu sert bir yapıya sahip olduğu için tohum kabukları zımpara ile hafifçe ve öze inmeden inceltilir. Tohumlar en az 12 en fazla 24 saat arası sıcak suda bekletilir. (Su ilk başlarda sıcak olacak daha sonra soğuyacaktır, su soğudukça sıcak su ilave edilmeyecektir.)
Balkon yada terasta bakılacaksa geniş bir saksıya bahçe toprağı ve torf karıştırılarak şaşırtma yapılır.
Tohumlar torfa ekilir. Ekim yapılmadan önce torf, 0.5 lt suya 1 tatlı kaşığı oranında oksijenli su ile hazırlanan solüsyon ile sulanır. (Kum, Perlit ilaveli geçirgen bir toprakta kullanılabilir.)
 
Selluka geniş alana yayıldığı için bahçeye direkt ekim yaparken çok yakın mesafeye ekilmemelidir. Çok derine ekilmemelidir, ekim derinliği tohum boyu kadardır. 25-28 derece sıcaklıkta, aydınlık bir ortamda çimlendirilmelidir. Nem oranı sabit ama ıslak olmamalıdır.
Selluka tohumlarının ekim yapıldığı kaplara sera etkisi yapılmalıdır. Çimlendirme kabının üzerine bir gazete kağıdı onunda üzerine bir cam kapatılır. Kaplar sıcağa konulur.(Gazete camdan buharlaşma ile meydana gelecek damlamayı önler.)Her gün cam kaldırılıp kap havalandırılmalıdır. İlk yaprak görüldüğü anda cam kaldırılmalıdır. Toprak nemsiz bırakılmamalıdır. Fazla sulama tohumda çürümeye sebep olur .(Çimlenme sırasında toprak ıslak değil, nemli tutulmalıdır.)
 
Çimlenme süre 2-4 haftadır.
 
Önemli Not: Şaşırtma işleminden sonra mutlaka bahçe toprağı kullanılmalı, torf kullanılmamalıdır.www.tohumdunyasi.com.tr

 
Devamını oku

Zinnia Çiçek TohumuZinnia Tohumu


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda bahçelerimizin belkide en özel bitki türlerinden olan Zinnia ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Zinnia Hakkında Genel Bilgiler: Meksika kökenli ve asteracea ailesinin bir üyesi olan Zinnia tohumdan kolay yetişmesi, çiçeklerinin güzelliği ve uzun çiçeklenme süresiyle en çok tercih edilen çalı formunda çiçek türlerindendir. Zinnia dünyada en çok yetiştirilen bitki türleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde kirli hanım çiçeği olarak da bilinir. Bahar aylarından Sonbahar mevsimine kadar çok uzun çiçeklenme süresine sahiptir. Diğer çiçek türleriyle beraber sorunsuz şekilde yetişir. Genel olarak Zinnia Elegans olarak geçse de bir çok farklı türe sahiptir. Örneğin Dahlia çiçekli Zinnia, Pon pon çiçeklere sahip Zinnia Lilliput, Kaliforniya dev çiçekli Zinnia gibi türlere sahiptir. Bilinen 20 ayrı türe sahiptir. Çiçekler birbirlerine benzese de boyutları farklıdır. Bitki boyları 30 ile 90 cm arasında değişmektedir. Zinnia tek yıllık bir bitkidir fakat tohum alarak her sene düzenli yetiştirilebilir. Zinnia kelebeklerin çok sevdiği ve düzenli olarak ziyaret ettiği çiçeklere sahiptir. Güzel çiçekleri kesme çiçek olarak kullanılmak için uygundur.

Tohum Dünyası olarak bu çok popüler bitkinin Zinnia Lilliput tohumu ve Zinnia Dahlia tohumunun satışını yapmaktayız. Yetiştiricilerin tohumlarımızdan yetiştirip tarafımıza gönderdiği Zinnia Çiçeklerine ait fotoğrafları blog sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Zinnia İklim İstekleri ve Tohum Ekimi: Zinnia güneş seven bir türdür. Bu yüzden ekim yapılacak alanın güneş alan bir konumda olmasına dikkat edilmelidir.


Zinnia Tohum ekimine Mart- Nisan aylarından itibaren, havalar 20 derece üstüne çıktıktan sonra başlanabilir. Tohum ekim aşamasında mutlaka güneş alan ortamlar tercih edilmelidir.

Toprağın Hazırlanması: Büyükçe bir kaba %80 torf ve %20 perlit konulur ve karıştırılır.Üstüne toprağın nemlenmesini sağlayacak şekilde su dökülür ve tekrar karıştırılır. Toprağın nemini ölçmek için avucunuza bir miktar toprak alınarak sıkılır. Eğer su akıyorsa suyu fazladır. Elinizi nemlendirmişse su yeterlidir.

Tohumlar iç mekanda ekilecekse: Daha önce hazırlanmış olan toprak karışımını plastik bardaklara doldurunuz. Tohumları aralarında
2,5 cm mesafe bırakarak ekiniz ve üstlerini çok az toprakla örtünüz. Spreyleme yöntemiyle sulama yapınız, aşırı sulamadan kaçınınız. 

Çimlenme  gerçekleştikten ve bitki boyları 3-5 cm’ye ulaştığında bitkiyi
7,5 cm çaplı bir saksıya şaşırtınız. Zinnia bitkisinin kökleri çok hassas olduğundan şaşırtma işlemi esnasında köklerin zarar görmemesi için azami dikkat gösteriniz. Düzenli sulama yaparak köklerin gelişmesini sağlayınız. Bitki yeterli gelişimi gösterince balkonunuzda 10 gün bekleterek dış iklime alışmasını sağlayınız.  Daha sonra bahçenize 25-30 cm aralıklarla geçirebilirsiniz.

Tohumlar direkt dış mekana ekilecekse: Bahar aylarında bitkinin sürekli kalacağı konumda aralarında sıra arası
30 cm tutulmalı tohumlar 5-7 cm aralıklarla ekilmelidir. Düzenli sulama yapılarak toprak nemli tutulmalı ve ışık alması sağlanmalıdır.

Ölü çiçekler hemen toplanmalıdır. Sulama esnasında bitkinin gövdesine su gelmemesine dikkat edilmelidir.

www.tohumdunyasi.com.tr
Devamını oku

Solucan GübresiSolucan Gübresi


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda solucan gübresi ile ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir:

Solucan gübresi kırmızı kaliforniya solucanları tarafından üretilir. Solucanların sindirim sistemlerinde bulunan enzimler ve solucanların bağışıklık sisteminde bulunan sölom sıvısı, fermente hayvan dışkısını sindirirken gübreye geçer. Bu sayede sağlıklı solucan gübresi üretilir.

Solucan gübresi doğal bir ürün olmasından dolayı özellikle organik tarımla uğraşan yetiştiriciler tarafından tercih edilmeye başlamıştır ve gün geçtikçe daha fazla yetiştirici tarafından kullanılmaya başlanmıştır.


Tohum dünyası olarak katı ve sıvı solucan gübresi satışı yapmaktayız. İki türünde paketleri standartlara uygundur ve kooperatif tarafından üretilen orjinal ürünlerdir. Solucan Gübresi kooperatifi Türkiye'de tek üretim ve lisans tescil belgesine sahip üreticidir ve bakanlık onaylı ilk kurumdur.

Solucan gübresinde özellikle paketli ürün almak çok önemli çünkü solucan gübresi yerine başka ürünlerin satılması söz konusu. Solucan gübresi aldıysanız ve paketi açtığınızda kötü bir koku geldiyse aldığınız üründe sorun olduğunu anlayabilirsiniz.

Solucan Gübresinin kullanım avantajları nelerdir?

-Tohum ekiminden itibaren her dönemde ve her bitki türünde kullanılabilir. İnorganik gübrelerin tohum ekimi aşamasında filizleri yakmasından dolayı kullanımını önermiyoruz. Fakat Solucan Gübresini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Solucan Gübresi tohumların çimlenme oranını ve alınan mahsul miktarını arttırır, daha erken hasat yapılmasına olanak verir.

-Zengin olmayan toprak türlerinde topraktaki organik madde miktarını arttırarak tarıma elverişli hale getirir.

-Hava değişimlerinde bitkinin korumasına yardımcı olur.

-Toprağın ph değerini düzenler.

-Toprakta bulunan zararlılara karşı etkilidir.

-Toprağın su tutma kapasitesini arttırır.

-Daha lezzetli ürünler yetiştirmenize olanak sağlar.

-%100 organiktir ve katkı maddesi içermez.

-Doğa dostudur. İnorganik gübreler gibi toprakta tuz oluşumuna sebep olmaz.

-Kokusunun az olmasından dolayı diğer gübre türleri gibi kullanırken rahatsız etmez.

www.tohumdunyasi.com.tr

 
Devamını oku

Sedef Çiçeği TohumuSedef Çiçeği Tohumu- Para Çiçeği


Merhabalar,

Bugün bloğumuzda çok özel bir bitki türü olan sedef çiçeği ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Tohum Dünyası olarak Sedef Çiçeği Tohumu satışını uzun yıllardır yapmaktayız. Bitkiseverler tarafından en fazla tercih edilen türlerden biri olan Sedef Çiçeği, tohumdan kolay yetişen ve özel uygulamalar gerektirmeyen bir türdür. Aşağıda vereceğimiz bilgilerdede göreceğiniz gibi Sedef çiçeği bir çok özelliği barındıran kompakt bitki türlerinden birisidir.

Sedef çiçeği hem mor renkli kokulu ve gösterişli çiçekleri hem de sedef görünüşlü tohum kapsülleriyle en özel bitki türlerinden biridir. Sedef görünüşlü kapsüllerden Amerika'da gümüş dolar dünyada da para çiçeği olarak bilinir. Kapsüller yarı saydamdır ve ışıkta parıldayan özelliktedir. Kurutulduğunda dekoratif olarak kullanılacağı gibi kurutulmuş çiçeklerle beraber özel arajmanlarda kullanılmaya uygundur. Kışın bahçemizde bir çok  kuruduğunda bu kapsüller bahçelerimize ayrı bir güzellik getirecektir.


Sedef çiçeği bitkisi kokulu çiçeklere sahiptir fakat çiçekler akşam gün batımından sonra kokmaya başlarlar. Bu özellikleriyle yasemin tütünü sarmaşığına benzer yapıya sahiptirler. Kalp şeklinde yapraklarıyla bitki bütününde ayrı bir güzellik sergiler. Çiçekler yüksek oranda nektar içermesinden dolayı arılar ve kelebekleri kendilerine çekerler. Bu yüzden arıcılıkda aranan bitki türlerinden biridir. Bitki boyu 1 metreye kadar ulaşabilir. Güneşli veya yarı gölge ortamlarda yetiştirmek için uygun bir türdür. Bitki tek yıllık olarak bilinsede her sene kendi kendine tohum dökerek tekrar yetişen bir türdür.

Bütün bu özelliklerinin yanında Sedef Çiçeği yağı cildi yenileme özelliğine sahip olmasından dolayı kozmetik sektöründe krem yapımında kullanılmaktadır.
 
Sedef Çiçeği Tohum Ekimi: Tohumlar ilkbaharda direkt olarak bahçeye veya balkonunuzda saksıya ekilebilir, tohum ekimi için geçirgen toprak tercih edilmelidir. Nemlendirilmiş toprak eşelenerek tohumlar ekilmeli ve üstleri çok ince toprakla örtülmelidir. Tohumlar
30 cm aralıklarla ekilmelidir.

Eğer iç mekanda ekim yapılacaksa; daha önce hazırlanmış olan toprak karışımıyla doldurulmuş plastik bardağa
5 mm derinde kalacak şekilde ekilir. Güneş alan ve sıcak bir ortamda tutulur ve spreyleme yöntemiyle sulama yapılarak toprağın nemli kalması sağlanır. Çimlenme süresi 2-3 hafta arasındadır.

Çimlenmeden sonra bitki yeterli gelişimi gösterince
7,5 cm çaplı saksıya geçirilir ve burada düzenli sulama yapılarak köklerin gelişmesi sağlanır. Bahçeye 30 cm aralıklarla geçirilebilir.

Ayda bir sıvı bitki besini kullanılması gelişimi hızlandıracaktır.

Sonbaharda tohum kesecikleri keserek vazolarda dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz.

www.tohumdunyasi.com.tr
Devamını oku

Çiçek TohumuMerhabalar,


Bugün bloğumuzda web sitemizde satışını yaptığımız çiçek türleri, piyasada satılmakta olan fakat doğada varolmayan türlere ait bilgiler vereceğiz.

Tohum Dünyası olarak ülkemizde bulunmayan veya nadir bulunan türlere ait çiçek tohumalarının satışını yapıyoruz. Mesela İzmir sarmaşığı yanı Selluka bitkisi zamanında ülkemizde bulunan bir türken zamanla yok olma noktasına gelmiştir. Dünyada dahi halen çok değerli bir tür olarak geçen İzmir sarmaşığı tohumları çok az bulunur ve fiyatı pahalıdır. 12 yıldır satışını yaptığımız tohumlarla  beraber ülkemizde yaygınlaşmaya ve yoğun talep görmeye başlamıştır.

Satışını yaptığımız türlerde nelere dikkat ediyoruz? Öncelikle Tohum Dünyası'nda satılan tohumlar mutlaka doğada bulunan bitki türlerine aittir. Özellikle Çinde satılan ve photoshop ile rengarenk hazırlanan fotoğraflarla satışa sunulan bir çok tür normalde doğada bulunmamaktadır. Daha önce bloğumuzda yer alan gökkuşağı gül gerçeği adlı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Peki tohum alırken nelere dikkat edeceğiz. Öncelikle alacağımız türlerle ilgili mutlaka araştırma yapmalıyız. Her bitkinin latince adı vardır fakat bu sahte türlerin latince adları bulunmaz. İsmini ingilizceye çevirip aratabilir ve batı ülkelerinde bu türe ait bilgi olup olmadığına bakabilirsiniz. Ayrıca photoshop ile hazırlandığıda genel olarak anlaşılmaktadır. Özellikle gökkuşağı renklerinde olan türlerin hemen hepsi sahtedir. Bu yüzden mantığınıza yatmayan türlerden uzak durmanızı öneriyoruz.

Örneğin bizim sattığımız türler arasında da böyle çiçek olur mu dediğimiz türler bulunuyor. Örneğin dicentra kanayan kalpler bitkisi çiçekleri kalp şeklinde çiçeklere sahiptir fakat dicentra spectabilis olarak arattığınızda bu türün gerçek olduğunu görebilirsiniz. Tabi bu türün doğada sadece pembe ve beyaz renkli çiçekli türleri bulunurken gene Çinden çıkan mavi, siyah, mor ve benzeri renkli çiçeklere sahip aslında doğada olmayan türlerine ait tohumlarda satışa çıkmıştır.

Tohum ingilizce seed anlamına gelmektedir ve size gelen tohumların aldığınız ürüne ait olup olmadığını görmek için arama motorlarında aratarak kontrolünü yapabilirsiniz.

Bizler siz yetiştiricilerin emeklerine büyük önem veriyoruz. Parayıda bir kenara bırakırsak verilen emeğin boşa gitmesini istemiyoruz. Bu yüzden hayal kırıklığı yaşamamak adına bu konulara dikkat etmenizi öneriyoruz.

Tohum Dünyası'nda satışı yapılan tohumlardan yetişen bitkilere ait fotoğraflara blog sayfalarımızda yer vermeye devam ediyoruz. Satış sayfalarındaki fotoğraflarla bitkiseverlerden gelen fotoğrafları karşılaştırabilirsiniz.

Çiçek tohumu seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Öncelikle kullanacağınız alana ve renklere göre çiçek seçimi yapmalısınız. Her yere bir şeyler ekim mantığıyla hareket ederseniz düzensiz bahçe veya balkonlara sahip olabilirsiniz. Bitkilerin renklerine, boylarına göre uyum sağlayacak türleri yan yana yetiştirebilirsiniz. Yayılıcı türler diğer türlere zarar vereceğinden dolayı yayılıcı türlerle mesela kır çiçeklerini yan yana yetiştirmemenizi öneririz.

Kır çiçekleri tohumdan en kolay yetişen türlerdir ve ağırlıklı olarak ilk sezonda çiçek açarlar. Hem kolay yetişirler hem de rengarenk çiçeklerle bahçelerinizi ve balkonlarınızı veya kesme çiçek olarak evlerinizi renklendirirler. Fakat Dicentra- Kanayan kalpler bitkisi türü bitkiler soğuk uygulama isteyen ve daha zor çimlenen tohumlara sahiptir. Satış sayfalarında tohum ekiminde soğuk uygulama gerektirir tarzı uyarı bulunan türlere ait tohumların Sonbahar mevsimizde dış mekana ekilmesi veya vüyol veya plastik bardaklara tohum ekimi yapıldıktan sonra buzdolabında saklanmaları gerekmektedir.

Alyssum, Aubrieta ve lobelya bitkileri gibi türler yoğun açan çiçeklere sahiptir. Farklı renkte çiçeklere sahip tohumların ayrı ayrı satışını yapmaktayız. Bu türleri yan yana yetiştirecek çok güzel görüntüler elde edebilirsiniz.

Mesela 2 türde hercai menekşe türüne ait tohumların satışını yapıyoruz. Hercai menekşe kış bitkisidir ve narin görünüşüne rağmen çok soğuk havalara dahi dayanıklıdır. Kışın yetiştirecek bitki arıyorsanız hercai menekşe hem tohumdan kolay yetişir hem de çok güzel çiçeklere sahiptir.

Tohum Dünyası'nda bir çok kokulu çiçekli bitkilere ait tohumlar bulunmaktadır. Yasemin tütünlerinin bir çok rengini bulabilirsiniz. Bu türün özelliği çiçeklerinin sadece akşamları kokmasıdır. Bununla birlikte çok güzel yıldız şeklinde çiçeklere sahiptir ve tohumdan yetişmesi kolaydır. En çok talep edilen türlerden biride tabiki lavanta tohumu. İngiliz vera lavanta hem görünüşü hem de o güzel kokusuyla eminiz tüm bitkiseverleri mutlu edecektir. Lavanta ile ilgili blog yazımızı okumayı unutmayınız. Kokulu bitki denilince akla ilk gelen türlerden biride ülkemizde yaban asması olarak bilinen clematistir. Yoğun kokulu çiçekleri, soğuklara dayanıklılığı ve yoğun açan çiçekleriyle en özel türlerdendir.

Web sitemizdeki çiçek türlerini detaylı şekilde inceleyin ve sorularınız olursa bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

www.tohumdunyasi.com.tr


 
Devamını oku

Şifalı Bitki ve Baharat TohumuMerhabalar,

 
Bugün bloğumuzda bitkiseverlerin en fazla rağbet gösterdiği ve sofralarından eksik etmedikleri şifalı yeşillik ve baharat tohumlarıyla ilgili bilgiler vereceğiz.
 
Tohum Dünyası olarak yıllardır ülkemizde bulunmayan veya az bulunan şifalı yeşillik ve baharat tohumlarının satışını yapmaktayız. Özellikle dar alana sahip ve saksı yetiştiriciliği yapan müşterilerimiz aldıkları tohumlardan yetişen ürünleri taze taze kullanma imkanı buluyorlar. Daha önce bloğumuzda belirttiğimiz gibi geleneksel tohum ( ata tohum ) satışı yapmamızdan dolayı yetiştirilen ürünler hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olmaktadır.
 
Sizlere satışını yaptığımız şifalı yeşillik ve baharat tohumlarının özellikleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.
 
Tohum Dünyası'nda bulabileceğiniz Frenk Soğanı tohumu, Frenk Kimyonu tohumu, Frenk Maydanozu tohumu, Rezene tohumu, Hodan Otu tohumu, Melissa tohumu, karakafes otu tohumu, kırmızı damarlı kuzu kulağı otu tohumu, nane tohumu, adaçayı tohumu, fesleğen tohumu, sarmısak otu tohumu, sap kereviz tohumu, kişniş tohumu, biberiye tohumu, kekik tohumu ve bir çok baharat ve şifalı yeşillik tohumları hem kolay yetişen hem de az alana ihtiyaç duyan türlerdir.Etlerin marine edilmesinden, baharatlı ekmekler yapmaya, kurutularak çay yapımına, yemeklerde ve salatalarda taze taze kullanılmasına kadar bitkisevelerin hem işlerini kolaylaştıracak hem de sağlıklı ürünler tüketmelerine imkan sağlayacaklardır.
 
 
Frenk Kimyonu Tohumu: (caraway seed) (Carum Carvi) Frenk kimyonu faydalı yağlar barındıran iki yıllık bir bitkidir. Yurt dışında bir çok alanda kullanılan bir türdür. Baharatlı ekmek veya peynir yapımında, etleri marine etmede, tatlı yapımında, Bitkinin her bir kısmı kullanılabilir. Kökleri sebze gibi pişirilebilir veya havuç gibi rendelenip salatalarda, yaprakları kurutularak baharat olarak kullanılabilir.
 
Frenk Soğanı Tohumu: (Yaprak Soğan) (Chives) (Allium schoenoprasum) Frenk soğanı boyu 50 cm'ye kadar ulaşabilen çok yıllık bitkidir. Bir çok vitamin ve mineral içerir.
 
Kişniş Tohumu: (Corriander) (Coriandrum sativum) Bitkinin her kısmı yenilebilir ve sağlığa faydalıdır fakat en çok tohumları ve yeşil yaprakları kullanılır. Tohumları baharat olarak, yaprakları şifalı yeşillik olarak tüketilir. Yurt dışında gurme şeflerin vazgeçilmezlerindendir. Vitamin ve mineral açısından çok zengindir. Kişniş kan basıncını dengeler, kolesterolü düşürür, kalp sağlığını destekler, sindirime yardımcı olur ve bunların yanında sağlığımız için bir çok faydası vardır.
 
Biberiye Tohumu: (Rosemary Officinalis) Özellikle yemeklere aromatik tat katmak için kullanılan bir tür olmakla beraber Biberiye sağlığımız içinde çok faydalı bir türdür. Her mevsim yeşil kalan ve dayanıklı bir türdür. Bu yüzden her mevsim taze taze tüketme şansınız olur. Biberiye organik asitler, glikozit ve uçucu yağlar ihtiva eden bir türdür. 

Kök Rezene Tohumu: (Florence Fennel) (Foeniculum vulgare) Maydanozgiller familyasından iki yıllık bitkidir. Rezene bitkisinin yaprakları yeşillik olarak, kökü sebze olarak ve tohumları çay yapımında kullanılmaktadır. Kök rezene yaprakları içerdiği vitamin ve mineraller ile birlikte çok popüler bir türdür. Tohumlarıyla yapılan çay doğal antibiyotik olarak geçer. Bünyeyi kuvvetlendirir, sindirim sistemini rahatlatır, kolesterole iyi gelir, cilt ve kalp sağlığını kuvvetlendirir. Kısaca Rezene tüm bitki olarak sağlık kaynağıdır.
 
Melissa Tohumu: (Limon Otu- Oğul Otu) (Melissa Officinalis) Nane familyasından biti türüdür. Yaprakları limon aromasına sahiptir. Bitkinin yaprakları kurutularak şifalı yeşillik olarak kullanılır. Yapraklar faydalı yağlar açısından çok zengindir. Melissa sakinleştirici özelliğe sahip bir bitkidir ve özellikle uyku düzensizliklerinde çayı tüketilerek rahatlama sağlanır. 16. yüzyıldan bu yana Melissa hala  popüler şifalı yeşillik türlerinden biri olmaya devam etmektedir.Dev Kırmızı Yapraklı Hardal Otu Tohumu: (Mustard Red Giant) Geniş yapraklı hardal türüdür.  Maskolin salata karışımlarının vazgeçilmez yeşillik türüdür. Erken hasatla bebek yaprakları hasat edebileceğiniz gibi bekleyerek yaprakları büyüdükten sonra da hasat ederek tüketilebilir. Yaprakları alt kısımları yeşil üst kısımları bordoya yakın koyu renktedir. Bu türün yapraklarının tadı diğer hardal türlerine göre daha hafif ve lezzetlidir. Tohumdan yetiştirmesi çok kolay bir türdür. Hardal yaprakları düşük kaloriye sahiptir. Vitaminler, mineraller ve lif yönünden zengindir. Özellikle içerdiği yüksek miktarda k vitamini ile dikkat çeken bir türdür. Hodan Otu Tohumu: (Borage)( Borago Officinalis) Hodangiller familyasından tek yıllık bitki türüdür. Bitki mavi yıldız şeklinde çiçeklere sahiptir ve bu yüzden yıldız çiçeği olarakda bilinir. Güneşli veya yarı bölgede yetiştirilmek için uygundur ve donlara dayanıklı bir türdür. Hodan otu faydalı yağ asitleri yönünden zengin bir bitkidir. Hodan otu yaprakları ülkemizde özellikle turşu yapımında kullanılır. Taze olarak tüketildiğinde afrozidyak etkiye sahiptir. Bununla beraber hodan otu, soğuk algınlığı ve gribe karşı etkilidir. Soğuk algınlığına karşı kullanılır. İsrar söktürücüdür ve kanı temizler. Hodan  tohum ekimine dondurucu soğuklardan sonra iç mekanda başlanabilir. Yaz sezonu boyunca sürekli hasat yapılabilir.
 
 
Adaçayı Tohumu: (Broad leaf sage) Adaçayı yüzyıllardır şifalı bitki olarak yetiştirilen türlerden biridir. Orta çağda her derde deva olarak tanımlanıyordu. Adaçayı tohumdan yetiştirmesi kolay bir tür olan adaçayının bilinen bir çok faydası vardır. Beyne faydalı olduğu bilinen az miktardaki yeşillikten biridir. Kanı temizler, dinç tutar, sakinleştirici özelliğe sahiptir. Kışları boğazımız ağrıdığında veya vücudumuzu halsiz hissettiğimizde adaçayı içmemiz iyi gelir. Adaçayı iç mekanda her dönemde yetiştirilebilen bir türdür. Dış mekanda Nisan mayıs aylarında tohum ekimine başlanabilir. 


Saygılarımızla,

www.tohumdunyasi.com.tr


 
Devamını oku

Ata Tohum- Geleneksel TohumMerhabalar,

 
Bugün bloğumuzda neden geleneksel tohumları (ata tohumu) tercih etmemiz gerektiğine dair bilgiler vereceğiz. Tohum Dünyası olarak biz 12 senedir özellikle Geleneksel Tohumlar satmaya özen gösteriyoruz. Bunun sebebi ağırlıklı olarak az alana sahip veya saksı yetiştiricilerine yönelik satış yapmamız ve bitkiseverlerin en kaliteli ürünleri yetiştirmesine olanak sağlamaya çalışmamızdır.  Sizlere blog sayfalarımızda bulunan ve müşterilerimizin tohumlarımızdan yetiştirtirerek tarafımıza gönderdikleri fotoğraflara bakmanızı öneriyoruz.
 
Ülkemizde geleneksel tohum (ata tohum) veya ata tohum olarak bilinen tohumlar dünyada da bir çok yetiştirici tarafından özellikle tercih edilmektedir. Gelelim bunun sebeplerine:
 
1. Öncelikle Geleneksel Tohumlar uzun süredir yetiştirilen, belirli kalitede ve özel lezzete sahip ürünlere aittir. Örneğin sitemizde bulacağınız bir çok ürün 100 yıldan uzun süredir yetiştirilen ve hala en çok tercih edilen, lezzet ve başka konularda ödüller kazanmış türlerdir.
 
2. Geleneksel Tohumlardan yetiştirilen ürünler hibrit tohumdan yetiştirilen ürünlere oranla daha sulu, daha gevrek ve daha lezzetlidir. Genelde ticari olarak yetiştirilen ürünlerde nakliye süresinden, ürünlerin dayanıklılığından ve tek sezon için daha yüksek mahsul vermesinden dolayı hibrit tohumlar tercih ediliyor fakat eğer ki ticari olarak yetiştirmiyorsanız her zaman Geleneksel Tohum tercih etmenizi öneriyoruz.
 
3. Son yıllarda yapılan araştırmalar Geleneksel Tohumlardan yetiştirilen ürünlerin hibrit tohumlardan yetiştirilen ürünlere oranla daha besleyici özelliğe sahip olduğunu göstermiştir.
 
4. Geleneksel tohumdan yetiştirdiğiniz ürünlerden tekrar tohum alabilir ve bu tohumları kullanarak tekrar ürünler yetiştirebilirsiniz, yeni yetiştirdiğiniz ürünlerden tekrar tohum alarak bu döngüyü sürekli devam ettirebilirsiniz fakat hibrit tohumlardan yetiştirilen ürünlerden tekrar tohum alma şansınız bulunmamaktadır. Yani hibrit tohumdan bir sezonda yüksek mahsul alınabilir fakat bu durum tek sezon için geçerlidir.
 
5. Geleneksel Tohumdan yetiştireceğiniz ürünlerden alacağınız tohumlarla bir sonraki yıllarda tekrar tohum satın almak zorunda kalmayacağınızdan tohum masraflarınızda sıfıra inecektir. Oysa hibrit tohumla bir sezon ürün yetiştirip sonraki yıllarda tekrar tohum satın almak durumunda kalırsınız.
 
Bütün bunları göz önüne alırsak, eğer ki az alana sahipseniz, ticar
i olarak yetiştiricilik yapmıyorsanız önceliğiniz her zaman geleneksel tohum olmalıdır. Hibrit tohumun kendine has avantajları tabi ki bulunuyor fakat bu daha çok ticari yetiştiriciler için geçerlidir.

 
Saygılarımızla,
 
www.tohumdunyasi.com.tr

 
Devamını oku

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.